- 

Üniversitelerin kampüsü TOKİ’denÜniversitelerin kampüs sorununu çözmek için harekete geçen TOKİ, 7 üniversiteye tam donanımlı kampüs inşa edecek, 30’un üzerinde üniversiteye bina yapacak.

zemnnnuzun1.jpg

 
Ülkemizdeki konut ihtiyacının karşılanmasında öncü olan TOKİ, çağdaş bir eğitim için uygun şartlar ve ortam hazırlama amacıyla bugüne kadar 20 bin derslikli 757 okul, 83 pansiyon, 37 kütüphane inşa etti. Bunun yanında yüksek öğrenim yurtlarının kalitesini ve kapasitesini artırmak için yeni projeleri uygulamaya koyan TOKİ, 17 ilde 10 bin 10 kapasiteli 18 yurt yapımı için kolları sıvadı. Arsası YURTKUR tarafından temin edilen yurtların inşaat ve diğer altyapı çalışmalarını TOKİ gerçekleştiriyor. TOKİ, yurt binalarının yanı sıra sosyal tesis binaları, altyapı ve çevre düzenleme işini de gerçekleştirecek. Yüksek öğrenim öğrencilerine 5 yıldızlı otel konforu sunacak olan yurtlarda odalar 1 ve 3 kişilik olarak düzenleniyor. Her odada televizyon, buzdolabı, çalışma masası ve diğer gereçler bulunacak. Öğrencilerin ortak kullanımları için her katta dinlenme odası ve etüt salonları yer alacak. Yurtlarda ayrıca sosyal amaçlara hizmet verecek kafeterya, berber, kantin ve lokanta da olacak.
 
Eğitime her alanda destek olan TOKİ, şimdi de üniversitelerden gelen kampüs talepleri üzerine çalışma başlattı. Üniversitelerin bina eksikliklerinin giderilmesi için kolları sıvayan TOKİ, eğitim binaları, lojman, araştırma merkezi, idari binalar, spor ve sosyal tesisler, kafeterya ile diğer hizmet birimlerinin yapımını gerçekleştiriyor.
 
Bu alandaki ilk çalışması olan Tunceli Üniversitesi’nin yeni kampüs inşasını sürdüren TOKİ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kampüsü için çalışmalarını sürdürüyor.
 
Kampüslerin yanı sıra Kırıkkale Üniversitesi’ne 200 Yataklı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Ağrı İbrahim Çeçen, Diyarbakır Dicle, Erzincan, Kırıkkale, Nevşehir, Yıldız Teknik ve Şırnak Üniversitesi’ne lojman, Adıyaman Üniversitesi’ne Kahta Meslek Yüksek Okulu binası, Gazi Üniversitesi’ne eğitim ve öğretim binaları ile Sanat Tasarım Fakültesi, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi’ne sağlık kampüsü, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne İç Hastalıkları Hastanesi yapıyor. 17 ilde inşa edilecek YURTKUR binaları ile birlikte TOKİ’nin eğitim alt yapısının güçlendirilmesi için destek olduğu üniversite sayısı 30’u aşıyor.
 
 
BAŞKENTİN YENİ ÜNİVERSİTESİ’NİN KAMPÜSÜ TOKİ’DEN
 
Ankara’nın 5. devlet üniversitesi olarak 2010 yılında kurulan ve bu yıl öğrenci almaya başlayan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yeni kampüsünde TOKİ’nin imzası bulunacak. Şuan Ankara’nın farklı bölgelerinde yer alan 5 ayrı birimde hizmet veren üniversite, TOKİ’nin çalışmaları ile Esenboğa Havaalanı bölgesindeki 3 bin dönüm arazide kurulacak olan Esenboğa Ana Kampüsü’nde eğitime devam edecek. Kampüs 1402 yılında Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında yapılan Ankara Savaşı'nın meydana geldiği Çubuk’ta 3 milyon metrekarelik alana kurulacak. Üniversitenin adını aldığı Yıldırım Beyazıt, Timur karşısında savaşı kaybetmiş ve Osmanlı Devleti’nde 11 yıl Fetret devri yaşanmıştı. Yıldırım Beyazıt’ın savaş kaybettiği bölgede kurulacak olan üniversitenin yeni kampüsünde Osmanlı’nın hüküm sürdüğü 3 kıtanın öğrencileri eğitim için bir araya gelecek.
 
Kapasitesinin yüzde 25’ini yabancı öğrencilere ayıran üniversite fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak. Öncelik sırasının üniversitenin belirleyeceği eğitim binaları, idari binalar, hizmet binaları, altyapı tesisleri, lojman ve diğer tesisleri TOKİ tarafından inşa edilecek.
 
Bünyesinde İngilizce eğitim verilen Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Hukuk Fakültesi gibi fakülteler bulunan üniversitenin rektörlüğü Ulus’ta bulunan eski Ankara İl Özel İdare binasında yer alıyor. TOKİ’nin inşa edeceği kampüsle birlikte Yıldırım Beyazıt Üniversitesi idari hizmetleri yeni rektörlük binasında verilecek. Ayrıca üniversitenin lisans öğrencilerinin 2013 yılında yeni kampüste eğitim almaları hedefleniyor.
 
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Ankara ve Türkiye içinde çok önemli bir üniversite olacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin gelecekteki potansiyellerini etkili bir şekilde hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirterek, üniversitenin öğrencilerinin yüzde 25'inin uluslararası öğrencilerden oluşacağını kaydetti. 2023 yılında dünyadaki ilk 500 üniversite içinde yer almayı kendilerine hedef edindiklerini dile getiren Doğan, kampüs için TOKİ ile görüşmeler yaptıklarını ve 3 yıl içinde kampüsün büyük bir kısmını tamamlamayı istediklerini belirtti.
 
2011-2012 eğitim-öğretim yılına 740 öğrenci ve 190 öğretim görevlisiyle başladıklarını bildiren Doğan, “Öğrenime başlayan öğrencilerden 100'ü yabancı uyruklu. Yeni kurulan üniversitelerin uzun yıllarda alacağı yolu biz bir yıl olmadan kat ettik. TOKİ’nin yapacağı yeni kampüs alanında gelecek yıl inşaatı tamamlanan en az 1 veya 2 fakültenin eğitim-öğretime açılmasını planlıyoruz. Öğrencilerimizin yurt sorunu da olmayacak. Ana kampüsün yanına 40 dönümlük bir araziyi yurt için belirledik” dedi.
 
 
 
giresun.jpg
 
GÜ’YE KAMPÜS İÇİN İLK ADIM ATILDI
 
2006 yılında kurulan Giresun Üniversitesi de, eğitim öğretimin daha iyi ve modern şartlarda verilmesi için TOKİ’ye kampüs yaptıracak. Kampüs alanı için TOKİ ile görüşmelerin tamamlanmasının ardından ilk adım atıldı. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Yılmaz Can kampüs yapımı için hazırlanan protokolü imzaladı.
 
Protokole göre Giresun Üniversitesi kampüsü, toplam 206 bin metrekare alan üzerine 2 etap halinde inşa edilecek. Birinci etap kapsamında Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Enstitüler ve Araştırma Merkezi ile Kapalı Spor Salonu yapılacak. İkinci etapta ise Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi Morfoloji binası, Meslek Yüksek Okulu, Merkez Kütüphane, Çarşı ve Sosyal Yaşam Merkezi, açık spor tesisleri, lojmanlar, kampüs altyapısı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek.
 
8 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuar, 9 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 4 araştırma ve uygulama merkezine sahip olduklarını açıklayan Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Yılmaz Can, fiziki alt yapı ve donanım ile akademik kadro konusundaki eksiklikleri hızla gidermeye çalıştıklarını söyledi. TOKİ’nin Giresun Üniversitesi’ne verdiği desteğe değinen Can, “İhtiyacımız olan tüm alt yapıları TOKİ eliyle inşa ettirmeyi planladık ve bu anlamda bir işbirliği protokolü imzaladık. Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ni kurmak ve bu bölümdeki öğrencilerimizi biran evvel kentimize getirmek için gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
 
Günümüz dünyasında bilgi, teknoloji ve fikrin öneminin arttığını kaydeden Can, şunları söyledi: “Son dönemde ülkemizde üniversitelerle ilgili önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Yeni kurulan üniversitelerle birlikte bilgi, teknoloji ve fikir üretimi, tüm ülke sathına yayılmaya çalışılmıştır. Böylece mevcut insan potansiyelimizin daha iyi değerlendirilmesi imkanı yakalanmıştır”
 
 
CERRAHPAŞA’YA YENİ ÇEHRE
 
TOKİ, birçok filme ve şarkıya konu olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile Çapa olarak bilinen İstanbul Tıp Fakültesi sağlık komplekslerindeki binaların yenilenmesi ve kampüslerinin yeniden yapılandırılması işini de gerçekleştirecek. Ekonomik ömrünü doldurmuş, depremle hazar görmüş tehlikeli binalarıyla yılladır hizmet veren Cerrahpaşa ve Çapa binaları yeniden ele alınacak. Modern yerleşkede eğitim-öğretim binaları, hizmet binaları, öğrenci evi, kafeterya, misafirhane, lojman, açık ve kapalı spor tesisleri yer alacak. Yerleşkenin çevre düzenlemesini de TOKİ yapacak. Çapa Tıp Fakültesi’nde inşaat, önce dekanlık binasının bulunduğu bölgede, çok katlı monoblok binası inşaatıyla başlayacak.
Daha sonra 6 bin 720 metrekarelik dekanlık bölgesinin alt kısmında bulunan ve birçoğu ekonomik ömrünü tamamlanmış, yıkılmaya yüz tutmuş binaların tümü yıkılıp yerine, birbirine bağlantılı modern tesisler inşa edilecek.
 
 
 
tuncel.jpg
 
DOĞU’YA ÜNİVERSİTE DOPİNGİ
 
Yakın zamana kadar ‘olağanüstü hal’in hüküm sürdüğü Doğu ve Güneydoğu illeri bu kez yeni kurulan üniversiteler ile adını duyuruyor. Üniversiteler hem bölgeye her alanda canlılık getiriyor hem de maddi olanaksızlıklar nedeniyle eğitim için başka illere gitme durumu olmayan öğrencilere umut kapısı oluyor. Bu amaçla TOKİ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yüksek öğrenim gören öğrencilerin modern ve çağdaş tesislere kavuşması amacıyla kampüs ve yeni binalar inşa edecek. İlk çalışmalar Tunceli, Şırnak, Batman, Hakkari ve Diyarbakır’daki üniversitelerde başladı. Tunceli’deki kampüs inşaatı devam ederken, Batman, Hakkari ve Şırnak gibi illerdeki kampüs projeleri hazırlık aşamasında.
 
Tunceli Üniversitesi’nin talebi üzerine TOKİ ile 29 Aralık 2009’da protokol imzalanarak kampüs için çalışmalara başlandı. Protokol ile eğitim-öğretim binaları, idari binalar, sosyal tesisler ve lojmanların alt yapı hizmetleri de dahil olmak üzere Aktuluk mevkiindeki 595 bin metrekare alan üzerinde yeni kampüs inşa ediliyor. İnşasına başlanan 1. etap çalışmaları kapsamında rektörlük idari bina, idari birimler, mühendislik fakültesi, merkezi eğitim öğretim laboratuarı, ar-ge laboratuarı, İngilizce hazırlık okulu, kafeterya, rektörlük konutu, personel lojmanları, spor salonu binaları ile çevre düzenlemesi bulunuyor.
 
 
ŞIRNAK’A OLİMPİK YÜZME HAVUZLU KAMPÜS
 
İl olduktan sonra hızla gelişmeye başlayan Şırnak, şimdi de yeni kurulan üniversite ile atılım içinde. Adını Türkiye’ye duyurmak ve öğrencilerin cazibesini çekmek için Şırnak Üniversitesi’ne modern kampüs kazandırılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oluruyla Şırnak’a yapılacak olan kampüsü TOKİ inşa edecek. Şırnak Üniversitesi ile imzalanan protokolün ardından TOKİ tarafından çalışmalar başlatıldı. Proje kapsamında Şırnak Üniversitesi’ne eğitim binası, kültür merkezi, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, rektörlük konutu ve 25 adet lojman inşa edilecek.
 
Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, Şırnak’a modern bir kampüs kazandırmak için çalıştıklarını söyledi. TOKİ’nin yapacağı kampüsün temelini 2012 yılında atmayı hedeflediklerini vurgulayan Rektör Akmaz, şöyle devam etti: “Şu anda devletin imkânları ile kuruluş aşamasında belki tarihe geçecek en hızlı kuruluş süresini tamamlayan üniversite konumuna gelmiş durumdayız. TOKİ ile imzaladığımız protokolde rektörlük hizmet binamız, fakültelerimiz, meslek yüksek okulumuz, rektörlüğe bağlı bölümler, endüstri araştırma merkezleri, kültür merkezi, sosyal tesisler, 500 kişilik kapalı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, elektrik güç merkezi birimleri ilk etapta ihale edilecek birimlerimiz arasında yer alıyor. Kampüsümüzde 2 yıl içinde eğitime başlamayı planlıyoruz” dedi.
 
Hakkari Üniversitesi’nin ise eğitim ve öğretim binalarının yanı sıra idari ve hizmet binaları ile lojmanlarının inşasını da programına alan TOKİ, Batman Üniversitesi’ne merkezi laboratuar, 100 lojman, güvenlik ve hizmet binası, Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Meslek Yüksek Okulu ek binası kazandıracak, alt yapı işlerini tamamlayacak.

Tarih: 2011-11-22 Kaynak: Burçin Dokgöz / TOKİ HABER
    


© 2011 TOKİ Haber Dergisi