“11 millet bahçesi tamamlandı, 55’inin yapımı sürüyor”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "TOKİ olarak 182 millet bahçesi planladık. 11 millet bahçesini tamamlayıp, halkımızın kullanımına sunduk. 55 millet bahçesinin yapımı devam ediyor" dedi.
“11 millet bahçesi tamamlandı, 55’inin yapımı sürüyor”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “TOKİ olarak 182 millet bahçesi planladık. 11 millet bahçesini tamamlayıp, halkımızın kullanımına sunduk. 55 millet bahçesinin yapımı devam ediyor” dedi.

Kocaeli Kongre Merkezinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla düzenlenen “Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye” programında konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, temelini atarak ilk fidanla buluşturdukları Derin Derince Millet Bahçesi’nin hayırlı olmasını diledi.

Bulut, yatay, yöresel mimariye uygun konut projelerinin yanında okul, hastane, stadyum, millet bahçesi gibi birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve şehirlerin yeniden yapılandırılarak acil barınma ihtiyacını karşılamak için bugüne kadar 1 milyona yakın konut ürettiklerini belirtti.

Bu konutlarda 4 milyona yakın vatandaşın yaşadığını vurgulayan Bulut, şöyle konuştu: “Her ilimize millet bahçesi kazandırılması konusunda sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları sonrası, Bakanlığımızın organizasyonunda TOKİ olarak 182 millet bahçesi planladık. 11 millet bahçesini tamamlayıp halkımızın kullanımına sunduk. 55 millet bahçesinin yapımı devam ediyor. Önümüzdeki altı ay içerisinde de 85 millet bahçemiz daha projesi bitirilerek İhale aşamasına getirilecektir.”

Kocaeli’nde toplam 1 milyon 220 bin metrekare 6 millet bahçesi yaptıklarını, Gölcük ve Derince millet bahçelerinin ihalelerini yapıldığını aktaran Bulut, Gebze ve Dilovası millet bahçelerinin ihalesinin ocak ayında, Körfez’deki ihalenin de şubat ayında başlayacağını, İzmit Millet bahçesinin çalışmalarının da Bakanlık ve Büyükşehir Belediye ile birlikte devam ettiğini dile getirdi.

Bir deprem esnasında toplanma alanı, geçici barınma sahası ve koordinasyon merkezi gibi çok amaçlı kullanabilecek bu alanların içerisinde bisiklet ve yürüyüş yolları, göletler, kıraathane, tema parkları ve sosyal tesislerin olacağını anlatan Bulut, şöyle devam etti: “TOKİ olarak şehirlerimizi daha sağlıklı hale getirmek için millet bahçelerinin yanında gerçekleştirdiğimiz konut projelerinde de yeşile ağırlık veriyoruz. Ağaçlandırmayı ve yeşil alanları artırıyoruz. TOKİ olarak 17 yılda yaptığımız konut projelerin içerisinde yaklaşık 67 milyon metrekarelik yeşil alan oluşturulmuş, 43 milyon ağaç ve çalı türlerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. TOKİ olarak Kocaeliye yaklaşık 3,6 milyar liralık yatırım yaptık. 11 bin 460 konut, 650 yatak kapasiteli 3 hastane, 18 okul, 2 adet 300 kişilik öğrenci yurdu, beş cami ve diğer sosyal alanlar inşa ettik. Birçok ilçede projelerimiz bulunmaktadır.”

Bulut, Kocaeli’nde 6 ilçede kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarını ve 3 bin 813 konutluk kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.