13 yıllık atıl kömür alanı yaşam merkezine dönüşecek

Zonguldak'ta bir dönem kömür yıkama alanı olarak kullanılan bölgenin 13 yıllık atıllığından kurtulacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "63 bin metrekarelik bu önemli alanı Zonguldak'a kazandırıyoruz" dedi.
13 yıllık atıl kömür alanı yaşam merkezine dönüşecek

Zonguldak’ta bir dönem kömür yıkama alanı olarak kullanılan Lavuar Alanı’nın 13 yıllık atıllığından kurtulacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “63 bin metrekarelik bu önemli alanı Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde takas yapmak suretiyle Zonguldak’a kazandırıyoruz” dedi.

Zonguldak programı kapsamında Valilik ve Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Murat Kurum, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Zonguldak’ın Cumhuriyet döneminin en önemli şehirlerinden biri olduğuna vurgu yapan Bakan Murat Kurum, “Zonguldak şehirleşme açısından bakıldığında maalesef çok geri kalmış. Bu anlamda yapacağımız işler ve bundan sonra şehircilik adına katacağımız projeler çok önem arz ediyor. Biz de Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin ruhuna uygun bir şekilde valimiz, belediye başkanımız ve milletvekillerimizle birlikte bu süreci enine boyuna değerlendirdik. Zonguldak’ın geleceğine uygun şekilde yapabileceğimiz işleri burada istişare ettik. Kararlar aldık” diye konuştu.

“ATIL ALANI ZONGULDAK’A KAZANDIRIYORUZ”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bünyesindeki Lavuar Alanı’nın yaşam alanına dönüştürülmesiyle ilgili müjde veren Bakan Kurum, şunları söyledi: “TTK bünyesinde Zonguldak’ta yaklaşık 133 bin metre kare arazi var. Bu arazinin 63 bin metrekaresi lavuar alanı diye bildiğimiz kömür yıkama alanı. Bu alanda hemen limanın arkasında. Yaptığımız görüşmelerde hem genel müdürümüz hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez bey gerçekten bu noktada çok özverili şekilde bize destek oldular. Bu alanı Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde takas yapmak suretiyle Zonguldak’a kazandırıyoruz.”

YENİ BİR KENT MERKEZİ

Zonguldak’ta protokol camii olarak bilinen alanın yanı sıra Valiliğin de içinde bulunan alanla birlikte toplamda 500 bin metrekarelik alana yeni bir kent merkezi tasarlayacaklarını vurgulayan Bakan Murat Kurum, “Yapacağımız master plan çerçevesinde hem şehrin merkezindeki valilik, liman, acılık sanayi sitesi ve soğuksu pazar yerini de içine alan master plan çerçevesinde Toplu Konut İdaremiz bünyesinde de bu inşaatları yapacağız. Zonguldak için çok önemli olan yıllardır beklenen ve sorun haline gelmiş ve kangren olmuş bu sorunu önümüzdeki 5 yıllık süreçte belediyemiz ile birlikte çözeceğiz. Bu sahadaki uygulamayı da bakanlığımız TOKİ idaresiyle yapıyor olacak.” açıklamasında bulundu.

Kurum, Zonguldak’a yapacakları millet bahçesiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Balkayası mevkisi olarak bildiğimiz yaklaşık 87 bin metrekarelik eski vahşi çok depolama alanımız var. Bu alanın da rehabilitasyonu yapmak suretiyle bakanlığımız TOKİ başkanlığımız bünyesinde millet bahçesi yapımını gerçekleştirecek. Zonguldak’a üniversitemizin karşısına yapılacak ve bu önemli alanı vatandaşlarımıza millet bahçesi olarak kazandırmış olacağız. Diğer önemli bir işimiz 100 yıldan beri çözülmeyen Havza-i Fahmiye kanunuydu. Taşkömürü havzası içerisindeki Zonguldak’ta bulunan yaklaşık 50 bin vatandaşımızın mülkiyet sorunu vardı. Bu mülkiyet sorunu yapmış olduğumuz kanuni düzenleme ile halledebilmenin önünü açtık. Bugüne kadar da yaklaşık bin vatandaşımızın tapularını vermek suretiyle mülkiyet sorununu da çözmüş olduk. Kalan 49 binin işlemleri de Milli Emlak süreci devam etmektedir.”

Bakan Kurum açıklamaların ardından Lavuar Alanı, Protokol Camii, Liman arkası ve Millet Bahçesi’nde incelemelerde bulundu.