‘15 Temmuz’ temalı Müzekart

15 Temmuz’un üçüncü yılında üzerinde 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin görseliyle tasarlanan 3 bin adet Müzekart’ın tanıtımı yapıldı.
‘15 Temmuz’ temalı Müzekart

15 Temmuz’un üçüncü yılında üzerinde 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin görseliyle tasarlanan 3 bin adet Müzekart’ın tanıtımı İstanbul Topkapı Sarayı’nda yapıldı.

Müzekart’ın, milletin cesaretinin kutlu sembolünü taşımakla, milli hafızamızı canlı tutacak bir anlam ve değer kazandığını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sinesindeki iman ve milli faziletleriyle darbe girişimini püskürtüp, arkasındakileri tarihe gömen, ikinci bir ülke ve millet olmadığını dile getirdi. 15 Temmuz’un bu farkı unutanlara, kibrinden göremeyenlere milletin ödettiği bedel olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, bu destanı yazanları selamlayarak, şehitleri saygıyla andı.

MÜZEKART ÜCRETLERİ SABİTLENDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Müzekart’ın ücretini sabitleyerek, yerli ziyaretçiyi fiyat artışlarından koruyacakları söyledi. Müze ve ören yerlerinin, turizm gelirlerine, dolayısıyla ülke ekonomisine, hak ettiği katkıyı sunması için yapısal bir dönüşüm gerçekleştireceklerini ifade etti.

MÜZE VE ÖREN YERLERİNDE ZİYARETÇİ REKORU KIRILDI

Dünya standartlarında bir müzecilik anlayışını ve yapısını Türkiye’ye kazandırmak için, son dönemde çok önemli adımlar attıklarını söyleyen Bakan Ersoy, “52 yeni müze açtık, 25 yeni müzemizin ise uygulama ve proje çalışmalarını sürdürüyoruz. 152 müzemizi, çağdaş müzecilik standartlarına göre yeniledik ve halihazırda 40 müzemizde yenileme çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerinde 1 Temmuz 2018 ile 1 Temmuz 2019 dönemleri arasında yaklaşık 31 milyon ziyaretçi ağırlanarak bir rekora imza atıldığını vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Ziyaretçi sayısı yüzde 28 artarken, en çok ziyaretçi ağırlayan ilk 10 müze ve ören yerinde bu artış oranı yüzde 34 oldu. Gelirde de yüzde 89’luk artış sağlandı. Son bir rakam daha paylaşayım. 6 Haziran Perşembe günü, 188 bin 231 ziyaretçi sayısı ile bugüne kadar, bir günde müze ve ören yerlerinde ağırlanan en yüksek ziyaretçi sayısı rekoru kırıldı.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müzekart’ın Büyükşehir Belediyelerine bağlı müzeler ve milli saraylarda da geçerli olması için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.