16. İstanbul Bienali kapılarını açıyor

16. İstanbul Bienali 14 Eylül'de kapılarını açacak. Bienal kapsamında 220'den fazla eser 10 Kasım'a kadar ücretsiz gezilebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 16. İstanbul Bienali 14 Eylül’de kapılarını açacak. Bienal kapsamında şehrin üç farklı noktasında 220’den fazla eser 10 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

İKSV tarafından 14 Eylül-10 Kasım’da düzenlenecek 16. İstanbul Bienali’nin basın toplantısı gerçekleştirildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Osman Hamdi Bey Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Bienali’nin, 1987’den bu yana İKSV tarafından düzenlendiğini anımsattı.

Eczacıbaşı, “Her biri kendi alanında önemli başarılara imza atan uluslararası ölçekte dört festival ve bienaller düzenledi vakfımız. Aynı zamanda kültür politikaları alanında devrin tartışma zeminlerinin oluşturulması, yeni eserlerin üretilmesi, geleceğin sanatçı ve sanatseverlerinin gelişmesi amacıyla faaliyet gösteriyoruz” ifadesini kullandı.

Sanatçılara ve emeği geçen herkese teşekkür eden Eczacıbaşı, “Kültür ve sanatın toplumdaki bütün bireylerin temel hak ve ihtiyaçları arasında olduğu inancıyla kültüre erişim ve katılım olanaklarını arttırmak, sanatçılar için özgür ifade platformları sağlamak için çalışıyoruz. Bugün kapılarını siz değerli basın mensupları için açan 16. İstanbul Bienali de bu noktada önemli bir görev üstleniyor” diye konuştu.

10 KASIM’A KADAR ÜCRETSİZ ZİYARET

Bienalin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç da Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı olarak yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden olan İstanbul Bienali’ni desteklemeye 2007’de başladıklarını anlattı.

“Bu çok değerli sanat hadisesine desteğimizi kuruluşumuzun 100. yılı olan 2026’ya kadar sürdürecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” diyen Koç, bienalin tüm ziyaretçilerin tüm ziyaretçiler için ücretsiz bir sergi haline getirilmesine ve bu sayede rekor sayıda sanatsevere kapılarını açabilmesine imkan tanıyan sponsorlukla Türkiye’de sanatın gelişimine destek olmakla iftihar ettiklerini dile getirdi.

“YEDİNCİ KITA”

İstanbul Bienali’nin bu yılki temasına işaret eden Koç, şunları kaydetti: “Okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isim ‘Yedinci Kıta’. Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunan ve insan kaynaklı atıkların oluşturduğu bu plastik yığınının büyüklüğü 3 milyon kilometrekareden fazla. İnsanlığın kendi eliyle tek yaşam kaynağı olan dünyaya verdiği büyük zararın geleceğimizi nasıl tehdit ettiğini anlatmak için herhalde sanattan daha etkili bir araç olmazdı. Gücünü kültürden ve evrensel değerlerden alan sanatçıların, bizleri bu konuda daha çok sorgulamaya ve yarınlarımıza yönelik cesur adımlar atmaya teşvik edeceklerine inanıyorum. Hepimizin ortak arzusu olan temiz dünya kendiliğinden var olamayacağına göre, her bireyin buna göre kendi sorumluluk alanını belirlemesi gerekir. Bu gönüllülük duygusunu yaratabilmek için her şeyden önce durumun vahametine yönelik farkındalığı arttırmalıyız. İstanbul Bienali’nin tüm bu paydaşlar nezdinde bu amaca hizmet etmesi en büyük temennimdir.”

16. İSTANBUL BİENALİ

16. İstanbul Bienali Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türkiye’den 8 sanatçının katıldığı bienalde, 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergilenecek.

Farklı alanlarda çalışan sanatçıların bienal için özel olarak ürettiği 36 yeni eser de İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Bursa’da 6 bin şehit anısına anıt

Çanakkale’de 5 binden fazla isimle en fazla şehit veren il olan Bursa’ya, üzerinde dev ay yıldız bulunan Şehitler Anıtı yapıldı.
Çanakkale’de 5 binden fazla isimle en fazla şehit veren il olan Bursa’ya, üzerinde dev ay yıldız bulunan Şehitler Anıtı yapıldı. Anıtta 93 harbinden bugüne bağımsızlık için canlarını seve seve veren 5 bin 826 şehidin ismi bulunuyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Valiliği işbirliğinde kente kazandığı Mihraplı Şehitler Anıtı, tamamlanarak 19 Eylül Gaziler Günü’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Yaklaşık 15 bin 200 metrekarelik alanda hayata geçirilen projede 12 metre yüksekliğe sahip Şehitler Anıtı’nın yanında Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şubesi, Bursa Emniyet Teşkilatı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi için de dernek odaları bulunuyor. Anıt önünde 1300 metrekarelik tören alanı bulurken, toplantı ve konferans salonları, kafeterya, yeşil alan düzenlemeleri de bölgeye ayrı bir değer kattı. Ayrıca anıtı çevreleyen Şehitlik Duvarına da 93 Harbi’nden Kıbrıs Barış Harekatına kadar muharebelerde şehit olan 5 bin 61 Bursalı şehit ile sonrasında şehit olan 765 iç güvenlik şehidinin isimleri işlendi. Çanakkale’de 5 binden fazla evladını şehit veren ‘Şehitler Diyarı Bursa’ya kazandırılan Mihraplı Şehitler Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazi unvanının verildiği 19 Eylül 1921’in 98’inci yıl dönümü gibi anlamlı bir günde ziyarete açıldı. Açılış törenine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı

Aral’dan çevre ve şehir konferansı

“Çevre ve Şehir Konferanslarının” konuğu haberci, belgeselci ve foto muhabiri Coşkun Aral oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11’incisi düzenlenen “Çevre ve Şehir Konferanslarının” konuğu haberci, belgeselci ve foto muhabiri Coşkun Aral oldu. Coşkun Aral konuşmasına kendisine bu fırsatı verdikleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederek başladı. Aral, konferansta Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerine seyahatte bulunduğunu ve buralarda gözlemler yaptığını ifade etti. Konferansta doğa gözlemciliğine ilişkin belgesellerini de anlatan Aral, Türkiye topraklarına ait özgün bakliyatların tanıtımı için çalışma yaptığına değindi. Yaklaşık yedi bin yıl önce bu topraklarda yetişen üç çeşit bakliyatların hikâyelerini anlatacaklarını ifade eden Aral, çalışmanın yakın zamanda tamamlanacağını açıkladı. Aral daha sonra kendisini dinleyenlerin sorularını cevapladı. Aral’a konferans sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Aydın Cem Aslanbay tarafından hediye takdimi yapıldı.

“Konut almak için doğru zaman”

AYİDER Başkan Yardımcısı Erkurtoğlu, gelecek yıl inşaat maliyetlerinin konutlara yansıyacağını söyleyerek, "Konut almak için şu anda doğru bir zaman" dedi.
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, gelecek yıl inşaat maliyetlerinin konutlara yansıyacağını söyleyerek, “Konut almak için şu anda doğru bir zaman” dedi. İnşaat sektöründeki toparlanma sinyalini geçen ay hissetmeye başladıklarını anlatan AYİDER Başkan Yardımcısı Erkurtoğlu, ağustos ayında da yaklaşık 111 bin konutun satılmasıyla ilk kez geçen senenin rakamlarının üzerine çıkıldığını belirtti. “Uzun zamandan beri yılın ikinci yarısıyla birlikte satışlarda bir hareketlilik olacağını ve özellikle son çeyrekte satışlarda artış olacağını öngörüyorduk” diyen Erkurtoğlu, faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte konut yatırımcısının yeniden bankadaki mevduatını konutta değerlendirmeye başladığını kaydetti. Erkurtoğlu, konut almak isteyenler için de şu uyarılarda bulundu: “Konut kredi oranı ne zaman yüzde 1’in altına inse satışlarda hareketlilik hissediyoruz. Konut almak için şu anda doğru bir zaman. 2020’de daha az konut üretilecek ve inşaat maliyetleri konutlara yansıyacak. Çünkü maliyetlerde yüzde 60’a varan bir artışa rağmen bu fiyatlara yansımış durumda değil.”