16. İstanbul Bienali kapılarını açıyor

16. İstanbul Bienali 14 Eylül'de kapılarını açacak. Bienal kapsamında 220'den fazla eser 10 Kasım'a kadar ücretsiz gezilebilecek.
16. İstanbul Bienali kapılarını açıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 16. İstanbul Bienali 14 Eylül’de kapılarını açacak. Bienal kapsamında şehrin üç farklı noktasında 220’den fazla eser 10 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

İKSV tarafından 14 Eylül-10 Kasım’da düzenlenecek 16. İstanbul Bienali’nin basın toplantısı gerçekleştirildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Osman Hamdi Bey Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Bienali’nin, 1987’den bu yana İKSV tarafından düzenlendiğini anımsattı.

Eczacıbaşı, “Her biri kendi alanında önemli başarılara imza atan uluslararası ölçekte dört festival ve bienaller düzenledi vakfımız. Aynı zamanda kültür politikaları alanında devrin tartışma zeminlerinin oluşturulması, yeni eserlerin üretilmesi, geleceğin sanatçı ve sanatseverlerinin gelişmesi amacıyla faaliyet gösteriyoruz” ifadesini kullandı.

Sanatçılara ve emeği geçen herkese teşekkür eden Eczacıbaşı, “Kültür ve sanatın toplumdaki bütün bireylerin temel hak ve ihtiyaçları arasında olduğu inancıyla kültüre erişim ve katılım olanaklarını arttırmak, sanatçılar için özgür ifade platformları sağlamak için çalışıyoruz. Bugün kapılarını siz değerli basın mensupları için açan 16. İstanbul Bienali de bu noktada önemli bir görev üstleniyor” diye konuştu.

10 KASIM’A KADAR ÜCRETSİZ ZİYARET

Bienalin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç da Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı olarak yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden olan İstanbul Bienali’ni desteklemeye 2007’de başladıklarını anlattı.

“Bu çok değerli sanat hadisesine desteğimizi kuruluşumuzun 100. yılı olan 2026’ya kadar sürdürecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” diyen Koç, bienalin tüm ziyaretçilerin tüm ziyaretçiler için ücretsiz bir sergi haline getirilmesine ve bu sayede rekor sayıda sanatsevere kapılarını açabilmesine imkan tanıyan sponsorlukla Türkiye’de sanatın gelişimine destek olmakla iftihar ettiklerini dile getirdi.

“YEDİNCİ KITA”

İstanbul Bienali’nin bu yılki temasına işaret eden Koç, şunları kaydetti: “Okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isim ‘Yedinci Kıta’. Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunan ve insan kaynaklı atıkların oluşturduğu bu plastik yığınının büyüklüğü 3 milyon kilometrekareden fazla. İnsanlığın kendi eliyle tek yaşam kaynağı olan dünyaya verdiği büyük zararın geleceğimizi nasıl tehdit ettiğini anlatmak için herhalde sanattan daha etkili bir araç olmazdı. Gücünü kültürden ve evrensel değerlerden alan sanatçıların, bizleri bu konuda daha çok sorgulamaya ve yarınlarımıza yönelik cesur adımlar atmaya teşvik edeceklerine inanıyorum. Hepimizin ortak arzusu olan temiz dünya kendiliğinden var olamayacağına göre, her bireyin buna göre kendi sorumluluk alanını belirlemesi gerekir. Bu gönüllülük duygusunu yaratabilmek için her şeyden önce durumun vahametine yönelik farkındalığı arttırmalıyız. İstanbul Bienali’nin tüm bu paydaşlar nezdinde bu amaca hizmet etmesi en büyük temennimdir.”

16. İSTANBUL BİENALİ

16. İstanbul Bienali Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türkiye’den 8 sanatçının katıldığı bienalde, 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergilenecek.

Farklı alanlarda çalışan sanatçıların bienal için özel olarak ürettiği 36 yeni eser de İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.