“2,6 milyar lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik”

Bakan Nebati, "175 bin 262 afetzedemize hane başı 15 bin lira olmak üzere toplam 2,6 milyar lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik" dedi.
“2,6 milyar lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “175 bin 262 afetzedemize hane başı 15 bin lira olmak üzere toplam 2,6 milyar lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Nebati, Hatay’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Deprem ve sel felaketlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalıştıklarını anlatan Nebati, şunları kaydetti: “Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına nakdi yardımlarda bulunuyoruz. Bölgede, yaklaşık 1,7 milyon depremzedemize hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık. Hatay’da 352 bini aşkın hanemize ise toplam 3,5 milyar lira acil yardım destek ödemesinde bulunduk. Konteyner kentlerin dışında barınacak olan vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımı sağlıyoruz. 175 bin 262 afetzedemize ise hane başı 15 bin lira olmak üzere toplam 2,6 milyar lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik.”

DASK kapsamında bugüne kadar toplam 89 bin 262 dosya için 9,8 milyar lira hasar ödemesi yaptıklarını bildiren Nebati, Hatay’da ödemesi yapılan hasar tutarının 4,8 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Nebati, Hatay’da depremden hasar görenler ile yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen bağımsız bölüm sayısının 333 bin 825 olduğuna dikkati çekerek, afet bölgesinin yeniden imar ve ihyasını sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte çalışmaları hızla sürdürdüklerini ve Hazine olarak gereken her türlü finansman imkanını seferber ettiklerini dile getirdi.

İlk etapta döprem bölgesindeki 11 ilde 100 binden fazla konteyner ev kurduklarını kaydeden Nebati, Hatay’da şu ana kadar toplam 12 bin 15 konteynerin kurulumunun tamamlandığını belirtti.

Nebati, kalıcı konutların temellerinin de atmaya başlandığına işaret ederek, “Bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evinin yapımını tamamlayarak toplamda 650 bin konut inşa edeceğiz” dedi.

Türkiye genelinde yapım süreci başlayan konut, iş yeri, köy evi ve hastane sayısının 56 bin 323’e ulaştığını anlatan Nebati, “Riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin sağladığımız desteklerin limitlerini de artırıyoruz. Sağlayacağımız katkı sayesinde vatandaşlarımız 0,79 vade farkı imkanıyla 1 milyon 250 bin liraya kadar kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilecektir. Ev sahiplerinin yanı sıra en az 1 yıldır riskli yapıda oturan kiracıların da bu krediden faydalanabilmesine imkan sağlıyoruz. Binaların güçlendirilmesi amacıyla da uygun koşullu kredi paketi sunuyoruz” bilgilerini paylaştı.

Bakan Nebati, Hatay AFAD Koordinasyon Merkezinde sivil toplum temsilcileri ve iş insanlarıyla da basına kapalı toplantıda bir araya geldi.