Üç katlı İstanbul Tüneli ihalesine büyük ilgi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, dış krediyle yapmayı planladıkları 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesine yoğun ilgi olduğunu açıkladı.
Üç katlı İstanbul Tüneli ihalesine büyük ilgi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, dış krediyle yapmayı planladıkları 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesine yerli ve yabancı firmaların yoğun ilgi gösterdiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Yollar Federasyonunun (IRF) teknik desteğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı başladı. Congresium Ankara’daki fuarın açılışını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, uluslararası standartlara uygun geliştirilen, birbiriyle entegrasyonu gözetilerek planlanan ve hayata geçirilen modern ulaşım ağına sahip olunduğunu ifade etti.

Ulaşımın tüm modlarında bugüne kadar çok önemli mesafeler kat ettiklerinin altını çizen Bakan Turhan, Marmaray ve Gebze-Halkalı Banliyö Hattı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli gibi dev projelerin ülkeye çağ atlatıp, uluslararası arenada gücüne güç kattığını, yol, otoyol, köprü, tünel gibi çalışmaların ise bunların ana omurgasını oluşturduğunu kaydetti.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ

Ulaşımdaki önemli yatırımlardan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesine de değinen Turhan, projenin ihalesinde gelinen aşama hakkında bilgi verdi. Dünyada finans piyasalarının normalleşmesiyle projeye ilgi duyan firma sayısının arttığına dikkati çeken Turhan, tünelle ilgili proje çalışmalarını ve ihale ön hazırlıklarını tamamladıklarını dile getirdi. Turhan, “Uygun şartlarda finansman sağlayan firmalar arasında yapılacak ihale için önümüzdeki günlerde ilana çıkmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ilişkin soru üzerine, çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi. Çanakkale Boğazı’ndan 2022’de lastik tekerlekli araçların geçeceği bilgisini veren Turhan, “Araçlarımız beklemeden, durmadan 5 dakikada Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçmiş olacak” dedi.

Mehmetçik için 90 bin camide dua

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na destek olmak için tüm camilerde harekat boyunca sabah namazlarında Fetih Suresi okunacak ve Mehmetçiğin muzaffer olması için dua edilecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ…
Mehmetçik için 90 bin camide dua