“300 bin konutun 742 milyon liralık taksitini 3 ay öteledik”

Bakan Kurum, "Bu süreçte vatandaşlarımız ödeme zorluğu çekmesin diye 300 bin konutun 742 milyon liralık taksitini 3 ay öteledik" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu süreçte vatandaşlarımız ödeme zorluğu çekmesin diye 300 bin konutun 742 milyon liralık taksitini 3 ay öteledik” dedi.

TOKİ ve Emlak Konut’tan ev alan vatandaşların taksitlerini ödeyebilmeleri için düzenleme yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, “81 ilde, şu an itibarıyla 300 bin konutta yaklaşık 1,5 milyon kişiyi ilgilendiren TOKİ ve Emlak Konut süreci var. Bu vatandaşlarımız ödeme zorluğu çekmesinler diye Cumhurbaşkanımızın talimatıyla düzenleme yaptık. Bu kapsamda 300 bin konutun 742 milyon liralık taksitini 3 ay öteledik” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ’DA DEPREM KONUTLARININ İNŞASI HIZLA DEVAM EDİYOR

Elazığ depreminin ardından hızlı şekilde vatandaşların yaralarını sarmaya başladıklarını anlatan Kurum, “Elazığ merkezde yaklaşık 19 bin bağımsız bölümün çalışmasını başlattık. Bir yıl içinde konutların teslim edileceğini söylemiştik. Şu an 2 bin konutun sahada çalışmaları başlıyor, 11 binanın temeli atıldı. Bir yıl içinde etaplar halinde vatandaşlarımıza konutlarını teslim edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 31 Mart yerel seçimlerinden önce kamuoyuna duyurduğu AK Parti’nin 11 maddelik manifestosundaki birçok uygulamanın kendi Bakanlığıyla ilgili olduğunu belirten Kurum, millet bahçeleri, tarihi alanların dönüşümü, atık su arıtma tesisleri, korunan alanların artırılması ve şeffaf imar düzenine ilişkin çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

“AMACIMIZ, HiÇBiR VATANDAŞIMIZ RiSKLi BiNADA OTURMASIN”

Bakan Kurum, koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin geleceği ve sağlığı için tüm tedbirleri aldıklarını ancak yapılması gereken diğer tüm iş ve işlemleri de yapmak durumunda olduklarını belirterek, bu kapsamda kentsel dönüşüm, yapılması planlanan konutların sahadaki çalışmaları, millet bahçeleri, TOKİ üzerinden gerçekleştirilen okul ihaleleri gibi konularda da kararlı şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

İstanbul ve civarında riskli gördükleri alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarını süratle sürdürdüklerini ve 39 ilçenin birçoğunda kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını dile getiren Kurum, şunları kaydetti: “Bizim amacımız, hiçbir vatandaşımız riskli binada oturmasın. Bu noktada kendilerine telkinde bulunuyoruz. ‘Gelin, bu riskli binalara ilişkin tespitlerimizi yapalım.’ Biz, Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Belediyelerimizle iş birliği halinde bu süreci yönetmeye hazırız. Hakikaten enkazda can aramak istemiyoruz artık. O yüzden vatandaşımızdan istirhamımız, inşallah şu sürecin tamamlanmasını müteakip hep birlikte adımları atmayı istiyoruz.”

WEB-TAPU UYGULAMASI

Bakan Kurum, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirleri de anlattı. Dijital tapu hizmeti verdiklerine işaret eden Kurum, “Vatandaşlarımız web-tapu uygulaması üzerinden 2 haftada 131 bin işlem yaptı. 30 bin tapu işlemi yaptık. Tapuya gelmeden vatandaşlarımız her türlü işlemi yapıyorlar” dedi.

Kararlı şekilde projelerine devam ettiklerini vurgulayan Kurum, Ankara’daki projelerine ilişkin de şunları söyledi: “Biliyorsunuz, Melike Hatun Camimiz var. Camimizin yanında tarihi Hergelen Meydanı Projemizi kuruldan geçirdik. İnşallah 1-1,5 ay içinde ihalesini yapacağız. Hergelen Meydanı’nda, Gençlik Parkı ile o tarihi binalarla ecdadımızın bize bıraktığı tarihi eserleri gün yüzüne çıkarak önemli bir kentsel yenileme projesi yapıyoruz. Yine Kızılay’da Saraçoğlu Mahallesi vardır ki ilk Türk mimarisi örneğidir. Buranın da mimari projeleri tamamlandı. İnşallah Haziran ayına kadar bu projenin de ihalesini gerçekleştireceğiz ve Kızılay’da 7 gün 24 saat yaşayabilen bir mekanı da inşa etmiş olacağız.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yeşil alanı artırmak için birçok millet bahçesi açılışı gerçekleştirdiklerine değinerek, bu yılın sonu veya gelecek yılın başında Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi’ni vatandaşların kullanımına açacaklarını, Gölbaşı ve etrafındaki çalışmaları da kısmi olarak tamamladıklarını, etaplar halinde ihale sürecini yürüttüklerini belirtti.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Şehirlerimizi engelsiz hale getirmek için belediyelerimizle çalışıyoruz”

Bakan Kurum, "Şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz” dedi. Bakan Kurum, AK Parti Konya İl Başkanlığında düzenlenen programda, videokonferans yöntemiyle AK Parti Konya teşkilatıyla bayramlaştı. Herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayan Kurum, “Bu bayramda belki çok fazla beraber olamadık ama inşallah bu günler de geçecektir. İnşallah Konya’mız her zaman olduğu gibi o birlik ve beraberliği, tek vücut olmayı hem Türkiye’ye hem dünyaya gösterecektir” diye konuştu. Konya’da arife ve Kurban Bayramı’nın birinci günü çeşitli incelemelerde bulunduklarını anlatan Kurum, bugün de ilçe ziyaretleri yapacağını söyledi. Kurum, Türkiye’de yaklaşık 8 milyon engelli vatandaş olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Biz şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz. Bedensel engelli Ertan kardeşimize uğradık, hakikaten tam bir Konyalı olmuş. Aslen İstanbullu, Kasımpaşalı ancak burada bir Konyalı gibi duruş sergileyen, Konya’yı çok seven bir kardeşimiz. Şehit ailemize gittik. Şehit ailemiz, vakur duruşuyla ülke için, bayrak için, vatanımız için şehit olmuş evlatlarının acısını yaşıyorlar. Biz de acılarına ortak olduk. Kadınhanı ve Akşehir ilçelerimize ziyarette bulunduk. Oralarda da hem Akşehir hem Kadınhanı için projelerimizi gördük.” İlçelerde de restorasyon ve kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini anlatan Kurum, Bakanlık

Bakan Kurum, Aydın’daki TOKİ konutlarında incelemede bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ tarafından Aydın'da inşa edilen konutları inceledi.
İl ziyaretleri kapsamında Aydın’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen konutları inceledi. Bakan Kurum, Aydın programı kapsamında ziyaret ettiği partisinin İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, Efeler diyarı ve merhum başbakan Adnan Menderes’in memleketi Aydın’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Şehre geldiği andan itibaren yapılması gereken tüm projeleri istişare ettiklerini aktaran Kurum, önemli kararlar aldıklarını, 2023’e giden yolda güçlü Türkiye’de şehirlerin de güçlü hale geldiğini ifade etti. 50 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Aydın'ın İncirliova ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle inşa ettiğimiz 206 konutluk projemizi inceledik. Yatay mimari esaslı, mahalle kültürümüzü yansıtan, güvenli konutlarımızı en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. pic.twitter.com/Xzy2ksiB0m— Murat KURUM (@murat_kurum) July 25, 2020 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 18 yıldır gece gündüz demeden birçok alanda şehirlere ve ülkeye önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Kurum, “Sosyal belediyecilikle başladı hikayemiz. 1994’te İstanbul’da o sosyal belediyecilikle, sosyal anlayışla aldığımız ve bugün mart seçimlerinde gönül belediyeciliğimizle devam ettiğimiz süreçte vatandaşlarımızın gönlüne dokunacak, samimi, tevazu içinde duruş sergileyecek işleri yapmak durumundayız” dedi. Belediye başkanlarının, AK Parti belediyeciliğini ve gönül belediyeciliğini vatandaşlara anlatarak onların en zor anlarında yanlarında olacak anlayışla çalıştıklarına dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti: “Onların daha iyi hizmet vermek adına hem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kurban Bayramı tedbirleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı toplum ve çevre sağlığının olumsuz etkilenmemesi için tedbirler aldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı toplum ve çevre sağlığının olumsuz etkilenmemesi için tedbirler aldı. Bakanlık, park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara, Çevre Kanunu’nun 20. maddesi gereğince 351 lira idari ceza uygulayacak. Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa bırakan tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 lira idari ceza verilecek. Kurban kesim yeri olarak cadde, sokak ve parkları kullananlar ile kesimden sonra kan, atık ve iç organları bu alanlarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacak. Kesim, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun şekilde bir anda yapılacak. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak. ATIKLAR DAYANIKLI TORBALARA KONULACAK Kurban kesimi sonucu oluşan atıklar, sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu siyah polietilen torbalara, torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek şekilde konulacak. Torbalar, ağzı iyice kapatılıp bağlanarak, Kurban Bayramı süresince düzenli hizmet verecek belediye temizlik