5 yıl vadeli kredilerde son durum

Bankaların konut kredisi faiz oranları son haftalarda hızla yükledi. Vadeyi kısa tutup daha az faiz ödemek isteyenler için 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarında son durum listelendi.

Bankaların konut kredisi faiz oranları son haftalarda hızla yükledi. Vadeyi kısa tutup daha az faiz ödemek isteyenler için 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarında son durum listelendi.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Mayıs ayında kur yükselişinden ve ekonomik sıkılaştırma hamlelerinden olumsuz etkilenerek hızla yükseldi. Ay başından bu yana 14 banka konut kredisinde bir yada birden fazla kez artış uyguladı.

Yükseliş sonrası konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.13 oldu. 5 yıl vade için en düşük konut kredisi faiz oranı 100.000 TL’ye kadar yüzde 1.55 olarak uygulanıyor. En yüksek 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.45 seviyesinde.

Bankalar rekabet ve riskler karşısında farklı politikalar uyguluyor. Bankalardan bazıları vade süresi kısaldıkça daha yüksek faiz oranı kullandırırken bazı bankalar da vade uzadıkça daha yüksek faiz oranları sunuyor. Bu nedenle bankaların 5 yıl vade için uyguladığı faiz oranları listesi 10 yıl vadeli listeye göre epey farklılık gösteriyor.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile vatandaşların büyük çoğunluğu ihtiyaçlarını daha kısa vadelerle tercih ederek daha az faiz ödemek istiyor. Konut kredilerinde vade sayısı arttıkça aylık ödeme miktarı düşüş gösterse de artan her vade için faize bağlı olarak kredinin toplam geri ödeme miktarı da artıyor. Durum böyle olunca konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşın, en uygun konut kredisi hesaplama yöntemlerini kullanarak kendi bütçesi ve aylık gerçekleştirebileceği ödeme miktarı ışığında karar vermesi gerekiyor.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Bankalardan 5 yıl vadeli 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapılığında en düşük aylık taksit 2.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda geri ödemesi ise 154.000 TL’ye karşılık geliyor.

24 Mayıs itibariyle bankaların 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarını KrediPazari.com sıraladı.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası 5 yıl vadeye dek konut kredilerinde 100.000 TL’ ye kadar yüzde 1.55, 500.000 TL’ ye kadar yüzde 1.65, 500.000 TL üzerinde kullandırımlarda ise yüzde 1.69 faiz oranı uyguluyor.

HalkBank Konut Kredisi Faizleri

Hesaplı evim konut kredisi kampanyası dahilinde 5 yıl vadeye kadar maaş müşterilerine özel olarak 500.000 TL’ye kadar yüzde 1.65, 1.000.000 TL’ye kadar yüzde 1.7, 1.000.000 TL üzerinde ise yüzde 1.80 faiz oranıyla konut kredisi kullandırıyor. Banka maaş müşterisi olmayanlar için limitlere göre sırayla yüzde 1.75, yüzde 1.80, yüzde 1.86 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

İş Bankası kampanyalı konut kredisi kapsamında 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.72 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi için 5 yıl vadeye dek yüzde 1.74 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı Kar Oranı

Kuveyt Türk Bankası 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.79 faiz oranı ile konut finansmanı sağlıyor.

VakıfBank Konut Kredisi

VakıfBank 5 yıl vadeye dek yüzde 1.79 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

DenizBank Konut Kredisi Faizleri

DenizBank kampanyalı konut kredisi için yüzde 1.89 faiz oranı ile 5 yıl vadeli konut kredisi kullandırıyor.

Türkiye Finans Bankası Konut Finansmanı

Türkiye Finans Katılım Bankası 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.94 konut finansmanı kar payı oranı kullandırıyor.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Garanti Bankası 750.000 TL’ ye kadar kullandırımlar 5 yıl vadede yüzde 2.03 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

TEB Konut Kredisi Faiz

TEB kampanyalı konut kredisi için 5 yıl vadeye dek yüzde 2.04 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası 5 yıl vadede yüzde 2.05 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı

QNB Finansbank 5 yıl vadeye dek konut kredileri için yüzde 2.09 faiz oranı uyguluyor.

Akbank Konut Kredisi

Akbank 5 yıl vade için yüzde 2.16 faiz oran ile konut kredisi sağlıyor.

İNG Bank Konut Kredisi Faiz Oranı

İNG Bank 5 yıl vadeye kadar yüzde 2.17 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Anadolubank Konut Kredisi

Anadolubank 5 yıl vadeye kadar yüzde 2.32 faiz oranlı konut kredisi sağlıyor.

Şekerbank Konut Kredisi Faiz

Şekerbank 5 yıl vadede yüzde 2.39 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı

HSBC 5 yıl vade için yüzde 2.45 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

7 ayda 129 milyon TL’Lik çevre cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yılın 7 ayında yapılan çevre denetimlerinde, Çevre Kanunu'na aykırı faaliyette bulunan 2 bin 798 tesise toplam 129 milyon 401 bin 768 lira ceza uygulandı, çevre kirliliği oluşturan 156 işletmenin de faaliyeti durduruldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yılın 7 ayında yapılan çevre denetimlerinde, Çevre Kanunu’na aykırı faaliyette bulunan 2 bin 798 tesise toplam 129 milyon 401 bin 768 lira ceza uygulandı, çevre kirliliği oluşturan 156 işletmenin de faaliyeti durduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla sanayi tesisleri ve diğer faaliyetlere yönelik denetimlerini sürdürüyor. Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bakanlık merkez teşkilatı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince bu yılın 7 ayında 17 bin 746 çevre denetimi yapıldı. Bu denetimler sonucunda Çevre Kanunu’na aykırı faaliyette bulunan 2 bin 798 tesise toplam 129 milyon 401 bin 768 lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca çevre kirliliği oluşturan 156 işletmenin faaliyeti durduruldu. EN FAZLA DENETİM ANKARA’DA YAPILDI Bakanlıkça 2020 yılının 7 aylık döneminde 1406 çevre denetimiyle en fazla denetim Başkentte gerçekleştirildi. Ankara’yı 1354 denetimle İzmir, 1249 denetimle İstanbul, 958 denetimle Kocaeli ve 731 çevre denetimiyle Tekirdağ takip etti. EN ÇOK CEZA İSTANBUL’DA KESİLDİ Ocak-Temmuz döneminde en çok ceza kesilen il İstanbul oldu. Bakanlıkça yapılan çevre denetimleri sonucunda Çevre Kanunu’na aykırı faaliyette bulunan İstanbul’daki tesislere 37 milyon 91 bin 477 lira ceza uygulandı. Denetimlerde, Ankara’da kesilen ceza miktarı 19 milyon 333 bin 918 lira, Sakarya’da 15 milyon 373

Milli parklara ziyaretçi akını

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün koruması altındaki milli parklar ve tabiat parkları, 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin kişiyi ağırladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün koruması altındaki milli parklar ve tabiat parkları, 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin kişiyi ağırladı. Bayram tatilinde kimi vatandaşlar denize kıyı kentlere ve bölgelere giderken, kimileri de tercihini şehir merkezlerine kıyasla daha serin olan milli parklar ve tabiat parklarından yana kullandı. Vatandaşların bu seneki tercihlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da etkili oldu. Kapalı alanlarda oluşabilecek hastalık riskine karşı vatandaşlar milli parklar gibi açık ören yerlerini tercih etti. DKMP Genel Müdürlüğünün tedbirleriyle hayata geçirilen altyapı çalışmaları, bu alanlardaki ziyaretçi sayısının yıllar içinde artması sağlandı. Geçen yıl 8 gün tatil ilan edilen Kurban Bayramı ile 9 gün tatil edilen Ramazan Bayramı’nda 4 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan milli parklar ve tabiat parklarını, bu yılki 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin 402 kişi gezdi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında DKMP yetkilileri bayram tatili boyunca ziyaret edilen alanlarda özellikle sosyal mesafenin korunmasına özen gösterdi. Bu konuda ülke genelinde yetkililer tarafından gerekli kontroller de yapıldı. MARMARİS MİLLİ PARKI ZİRVEDE Bayramda en fazla ziyaret edilen park alanı 195 bin kişiyle Muğla’daki Marmaris Milli Parkı oldu. Kocaeli’de yer alan Ormanya Tabiat Parkı 193 bin 262, Balıkesir’deki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 140

Malatya depremlerle sallandı

Malatya'da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği açıklandı.
Malatya’da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği açıklandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre ilk deprem saat 12.37’de Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana geldi. 5,2 büyüklüğündeki deprem 7,02 kilometre derinlikte kaydedildi. Depremin hissedilmesiyle birlikte çok sayıda Malatyalı ev ve iş yerlerinden sokaklara çıktı. 5,2 şiddetindeki depremin şoku atlatılmadan Malatya ikinci kez sallandı. Saat 18.30’da meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün yine Pütürge ilçesi olduğu bildirildi. Depremin 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. 4,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM AFAD, saat 21.40’ta Pütürge ilçesinde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin 3,9 kilometre derinlikte meydana geldiği tespit edildi.