558 yıldır ticaretin merkezi: Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, beş yüz yılı aşan tarihiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin ticaret merkezlerinin başında geliyor.
558 yıldır ticaretin merkezi: Kapalıçarşı

Kapalıçarşı, beş yüz yılı aşan tarihiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin ticaret merkezlerinin başında geliyor. Yaşıtlarının müze olarak kullanıldığı Kapalıçarşı, bugün hala ilk günkü önemini koruyarak pek çok kişinin uğrak mekânı olma özelliğini sürdürüyor. Kapalıçarşı’nın dünden bugüne olan yolculuğunu, ailesi üç kuşaktır Kapalıçarşı’da ticaret yapan Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş anlattı.

Çarşı’nın tarihine ilişkin bilgiler veren Kurtulmuş, bundan 558 yıl önce o zamanki Ayasofya Camii’nin masraflarını karşılaması için Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğunu belirtti.

“İÇİNDEN DÜNYANIN GEÇTİĞİ ÇARŞI”

Kapalıçarşı’nın hem tarihi eser bir mekân hem de Ahilik geleneğinin bugün hala yaşatıldığı önemli merkezlerden olduğunu ifade eden Kurtulmuş, içinden dünyanın geçtiği bir çarşı olan Kapalıçarşı’nın, İstanbul denildiğinde akla gelen üç-dört turistik mekândan birisi olduğunu vurguladı.

22 kapısı bulunan Kapalıçarşı’da değerli eşyaların satıldığı bedestenler, üretimin devam ettiği atölyeler yer alıyor. Çarşı’da 29 üst başlıklı, 62 alt başlıklı meslek grubuna ait toplam 2 bin 486 iş yeri bulunuyor. Bunların büyük kısmını halıcılık, kuyumculuk, dericilik, turistik eşya ve tekstil ürünlerinin satıldığı dükkânlar oluşturuyor. Ayrıca Kapalıçarşı’ya açılan 18 tane han bulunuyor.

Son yıllarda teknolojinin kaydettiği ilerlemeyle hayatımıza giren cep telefonu aksesuarları gibi ürünlerin satıldığı dükkânlar da Kapalıçarşı’da yerini alıyor.

“KAPALIÇARŞI ESNAFI, AHİLİK GELENEKLERİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR”

Osmanlı Devleti’nin yönetim sisteminin bir parçası olan ve ihtiyaca göre belirlenen sayıda dükkân açılmasını denetleyen lonca sistemi ve Ahilik gelenekleri Osmanlı Dönemi’nde Kapalıçarşı’da uygulanıyordu.

Kurtulmuş, bu sistemle her iş kolunda sırasıyla çırak, kalfa, usta yetiştirildiğini ve ustalık belgesi alan kişinin ancak belli bir süre sonra kendi dükkânını açabildiğini ifade etti. Bunun aynı zamanda bir eğitim süreci olduğunu da söyleyen Kurtulmuş, Çarşı’da bugün Ahilik kültürünün dayanışma ve yardımlaşma geleneklerinin sürdürüldüğünü ancak eğitim sürecinin okullara devredildiğini dile getirdi.

KAPALIÇARŞI’YA 300 BİN ZİYARETÇİ

Kapalıçarşı’nın çatı restorasyonu ve altyapı onarımları İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 2016 yılında başladı ve Kapalıçarşı, 603 iş gününün ardından tamamlandı.

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan ve İstanbul’u ziyaret edenlerin uğrak mekânı olan Kapalıçarşı’yı günlük ortalama 150 bin kişi ziyaret ediyor, yaz aylarında bu rakam 300 bini buluyor.

Kaynak: İstanbul Valiliği Web Sitesi