600 yıllık mescid, ilk günkü ihtişamına kavuştu

Bursa'da Sultan 2. Murad dönemine ait 600 yıllık Mizanoğlu Mescidi, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamına kavuştu.
600 yıllık mescid, ilk günkü ihtişamına kavuştu

Bursa’da Sultan 2. Murad dönemine ait 600 yıllık Mizanoğlu Mescidi, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamına kavuştu.

Köklü bir geçmişe sahip olan Bursa’da, Cumhuriyet dönemi yapılarından Osmanlı’ya, 2 bin 300 yıllık Bitinya surlarından 8 bin 500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda restorasyon çalışmaları aralıksız sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmaları kapsamında Doğanbey Mahallesi’ndeki 600 yıllık tarihi mescidi de ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Hayırsever desteği ile hayata geçirilen projeyle tarihi mescit zemininden çatısına, duvarlarından iç döşemesine kadar sil baştan aslına uygun olarak restore edildi. Cami bahçesindeki şadırvanda son çalışmalar yapılırken, tarihi mescidin 8 Kasım Cuma akşamı ibadete açılması hedefleniyor.

KANDİL GECESİ AÇILIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiği tarihi mescitteki son hazırlıkları yerinde inceledi. Bursa’nın tarihi ve kültürel özellikleri bakımından zengin bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Tabir yerinde ise her caddemizde, her sokağımızda tarihe şahitlik eden bir eseri görmek mümkün. Mizanoğlu Mescidi de Sultan 2. Murad döneminde, Şeyh Üveys Bin Hoca Nizamettin tarafından yaptırılan önemli bir eser. Burası faaliyete geçtikten sonra çevreye önemli bir değer katacağını düşünüyorum. Çevre düzenlemelerini de tamamlayıp 8 Kasım Cuma akşamı kandille birlikte hem mahalleleriyle buluşup, hem de mescidi ibadete açmak istiyoruz. Katkıları nedeniyle hayırseverimize teşekkür ediyorum” dedi.