Van depreminin 8. yılı

Van'da, 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden 8 yıl geçti.
Van depreminin 8. yılı

Van’da, 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden 8 yıl geçti. Tüm Türkiye’nin yardım seferberliğiyle yaralarını saran Van’da, yapılan yatırımlarla adeta yeni bir şehir kuruldu.

23 Ekim 2011 günü saatler 13.41’i gösterdiği sırada merkez üssü Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. 26 saniye süren depremde, kent merkezi ile Erciş ilçesi ve köylerinde yüzlerce bina ve ev yıkıldı.

Türkiye’yi yürekten sarsan depremde 604 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 152 kişi de yaralandı. Enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılması ve yaralıların tedavilerinin aksamaması için kente 295 ambulans, 56 UMKE aracı, 6 ambulans helikopter, 2 ambulans uçak ile 2 bin 400 sağlık personeli sevk edildi.

TÜM TÜRKİYE SEFERBER OLDU

Depremin ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok bakan, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi kente geldi. Tüm ülkenin depremzedeler için seferber olduğu Van’da çalışmaları yerinden yöneten bakanlar, depremden kısa süre sonra sağladıkları koordinasyonla önce arama kurtarma çalışmalarına ağırlık verdi, sonra depremzedelerin barınma ve yaşamsal ihtiyaçlarını giderdi.

35 KONTEYNER KENT KURULDU

Art arda meydana gelen artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk etapta gönderilen 75 bin çadır vatandaşlara dağıtıldı. Daha sonra kente getirilen 29 bin 500 konteynerle kurulan 35 konteyner kentte vatandaşlara geçici barınma ortamı oluşturuldu.

YENİ KONUTLARININ İNŞASI 1 AYDA BAŞLADI

Göçlerle adeta “hayalet kent”e dönüşen Van’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yürüttüğü çalışmalarla bir ay gibi kısa sürede depremzedeler için inşa edilecek konutların yapımına başlandı. Evi ağır hasar gören ya da yıkılan vatandaşlara kalıcı konutlar sağlamak için temeli atılan binaların yapımı hava sıcaklığı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşmesine rağmen aralıksız sürdü. TOKİ’nin kurduğu özel bir ekibin koordinasyonuyla aralıksız süren inşaat çalışmalarının sonunda ilk etapta inşa edilen 15 bin 341 konut, 10 ay gibi rekor bir sürede tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmeye başladı.

DEPREMZEDELER İÇİN 25 BİN KONUT

23 Ekim ile 9 Kasım’daki depremlerin üzerinden geçen 8 yıllık süreçte ise 25 bin 170 konut tamamlanarak depremzedelere teslim edildi, 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır yapıldı.

“HERKES VAN’IN ACISINA ORTAK OLDU”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, depremin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Van’ın deprem kuşağında yer aldığını hatırlattı. Son yaşanan depremlerle büyük yıkımların yaşandığı Van’da devletin tüm kurumlarının sefer olmasıyla yaraların kısa sürede sarıldığını aktaran Bilmez, “Çok kısa sürede depremin tüm izleri silindi. Türkiye’de yaşayan herkes Van’ın acısına ortak oldu. 25 bin konut yapıldı. Tüm bunlarla kent, depremden önceki konumundan daha iyi bir duruma getirildi” dedi.

Deprem bölgesinde bulunan Van’da, afetlerin etkisini en aza indirmek için çalışmaların sürdüğünü aktaran Bilmez, deprem bilincinin oluşturulması amacıyla AFAD’ın her kesime ulaşarak eğitim verdiğini aktardı.

Bilmez, depremde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.