7,5 büyüklüğünde deprem senaryolu ulusal tatbikat

AFAD tarafından 7,5 büyüklüğünde, merkezi Kahramanmaraş olan deprem senaryosunun uygulanacağı ulusal tatbikat yapılıyor.

AFAD, Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 9 – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı gerçekleştiriyor.

Tatbikat senaryosu gereği, Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem üzerine; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcı İsmail Çataklı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD Başkanlığı’ndaki Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde bir araya geldi.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, 3 bin 500 personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat, ilgili 8 bakanlığın personeline uyarı amaçlı kısa mesajların (SMS) gönderilmesiyle başladı.

Tatbikatı bizzat yöneten Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanlığı’nın telsiz sistemi JEMUS üzerinden iletişim kurduğu Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’dan depremin bölgedeki etkileri ve yürütülen çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Ayrıca tatbikata katılan tüm hizmet gruplarından, depreme ilişkin edindikleri ilk bilgileri paylaşmalarını istedi.

DEPREMLE İLGİLİ BİLGİLER AYDES’TEN TAKİP EDİLDİ

Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) toplanan tüm bilgiler, AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Merkezi’ndeki ekranlardan takip edildi. Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikatta yer aldı. Bu iller dışındaki 19 il ise birinci ve ikinci derece destek iller ile ulusal seviyede yardım eden iller olarak tatbikata katıldı. Depremin ardından bölgeye çevrede bulunan AFAD il ve birlik müdürlükleri sevk edildi.

TATBİKAT BÖLGESİ HAVADAN ANLIK OLARAK GÖRÜNTÜLENDİ

Helikopter ve insanlı keşif uçaklarıyla bölgenin durumuna ilişkin havadan elde edilen görüntüler de merkeze aktarıldı. Tatbikat kapsamında, GSM operatörlerinden, vatandaşlara sabit hatlar üzerinden yapacakları görüşmelerin 10-15 saniyeden fazla sürmemesi, iletişim kurmak için internet hatlarını ve kısa mesajı tercih etmeleri yönünde uyarı mesajı göndermeleri istenildi.

Tatbikat kapsamında, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla her 15 dakikada basın açıklaması yapıldı.

BAKAN SOYLU TATBİKATI DEĞERLENDİRDİ

Süleyman Soylu, tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada, depremden etkilenen illerdeki koordinasyon gruplarının, valilik koordinesinde toplandıklarını söyledi. Bu tip depremlerle ilgili 26 çalışma grubunun olduğunu belirten Soylu, tatbikatın 3. seviyede gerçekleştirildiğini ifade etti. Soylu, “Hem illerde hem burada, tatbikatta attığımız adımlarda ne derece tutarlılığımız var, daha önce masa başında yaptığımız tatbikatlardan elde ettiğimiz sonuçlar buraya ne derece yansıyabiliyor bunları değerlendiriyoruz. Fazlalıklarımızı ve eksikliklerimizi not alıyoruz. Bundan sonra masa başı yapacağımız tatbikatları, saha tatbikatlarını da ona göre yansıtacağımız bir adımı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

İlgili bakanlıklar ile kurumların yaptığı çalışmaları anlatan Soylu, depremden en çok etkilenen il olan Kahramanmaraş’ta tüm okulların boşaltıldığını ve hastanelerdeki hastaların kısa sürede tahliye edildiğini belirtti.

“TATBİKAT GERÇEĞE DÖNERSE SIKIŞACAĞIMIZ ALANLAR OLACAK”

Bakan Soylu, “Elbette bu bir tatbikat. Allah korusun tatbikat gerçeğe dönerse sıkışacağımız alanlar olacak. Bunları tatbikatlarda görerek mümkün olduğunca zamanında mesajlarımızı iletebileceğimiz, ulaşabileceğimiz tüm tedbirleri burada almaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Tatbikatta tespit edilen aksaklıkları değerlendireceklerini dile getiren Soylu, bu tür afetlerde basının doğru bilgilendirilmesi için AFAD tarafından bir eğitim verileceğini söyledi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“TOKİ, yeni projelerini sıfır atık sistemine göre yapacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak" dedi.
Kurumlar kadar diğer alanlarda da sıfır atık sistemini yaygınlaştıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak” dedi. Bakan Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) Ankara’da 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin ülkenin en önemli projelerinden biri olduğunu dile getiren Kurum, atık yönetimine dair finansal sorunlar ve çözümlerin hep tartışılageldiğini vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi, aslında bu tartışmalara ve kaygılara cevap veren, çözümlerini sahada pratik uygulamalarla ortaya koyan çevre hareketidir. Projemizle 2023’e geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. Bu hedefe daha hızlı ve etkili ulaşabilmek için adeta seferberlik içinde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda. Pilot ilçe olarak belirlediğimiz Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinde sistemimizin kurulum çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. TOKİ PROJELERİ SIFIR ATIK SİSTEMİNE UYUMLU OLACAK Kurumlar kadar diğer alanlarda da

Konut satışı eylülde yüzde 15 arttı

TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15'in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi.
TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15’in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi. Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ardından eylül ayında satışı yapılan konut sayısı merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu, beklenen açıklamayı yaptı. Buna göre, ülke genelinde eylülde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 arttı. Eylülde satılan konut sayısı 146 bin 903 oldu. Konut satışlarında İstanbul 23 bin 265 konutla ilk sırada (yüzde 15,8) yer aldı. İstanbul’u 14 bin 906 konut satışıyla (yüzde 10,1) Ankara, 8 bin 830 konut satışıyla (yüzde 6) İzmir izledi. En az satış olan iller 19’ar konutla Hakkari ve Ardahan, 75 konutla Şırnak oldu. İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI İpotekli konut satışları eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 artarak 57 bin 811’e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39,4 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 719 konut ve yüzde 15,1 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il yüzde 60,1 ile Artvin oldu. Diğer konut satışları eylülde yıllık bazda yüzde 23,2 azalarak 89 bin 92 olarak tespit edildi. Bu kategoride İstanbul 14 bin 546 konut satışı ve yüzde 16,3 payla

TOKİ’nin indirim kampanyası için son günler

TOKİ'nin erken ödeme fırsatından yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için başlattığı indirim kampanyası 18 Ekim'de sona eriyor.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik başlatılan ikinci indirim kampanyası 3 gün sonra bitiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen kampanyada alıcılara peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılıyor. Kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabiliyor. Bu kişiler, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından faydalanabiliyor. BAŞVURULAR 18 EKİM’DE SONA ERİYOR Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, 18 Ekim’e kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak. İndirim uygulaması kapsamında bulunan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Kampanyadan, satışları 2018 Haziran sonuna kadar yapılmış ve geri ödeme taksidi 2018 Haziran sonuna kadar başlamış konut ve iş yeri sahipleri yararlanacak. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmedi. Kampanyadan faydalanmak isteyenler, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.