’81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü’ Kızılcahamam’dan başladı

Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen, "81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü" Kızılcahamam'ın Soğuksu Milli Parkı'ndan başlatıldı.
’81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü’ Kızılcahamam’dan başladı

Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen, “81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü” Kızılcahamam’ın Soğuksu Milli Parkı’ndan başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen, “81 İlde 81 Milyar Adım Çevre Yürüyüşü”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla başlatıldı.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’ndaki etkinlikte açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yürüyüşü Emine Erdoğan’ın katılımıyla başlatmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Saygıdeğer hanımefendi Emine Erdoğan, gerçekten çevreye sevdalı, her bir çevre projesine büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor. Ben buradan şükranlarımızı sunuyorum. Bugün de tüm Türkiye’de, 81 ilimizde 81 milyar adımın ilk başlangıcını kendisi ile yaptık ve inşallah bu ses, tüm Türkiye’den dünyaya yayılacak” dedi.

81 ilde 81 milyar adımla, dünyaya, çevre ve medeniyete ilişkin çok önemli mesajlar vereceklerini belirten Kurum, “Çevremizi, doğamızı korumak, gelecek nesillerimize en güzel haliyle doğamızı teslim etmek durumundayız. İklim değişiyor, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında da bu farkındalıklar, Sıfır Atık Projemiz, iklim değişikliğiyle ilgili eylem planlarımız çok çok önemli” diye konuştu.

Türkiye Çevre Haftası ilan edilmesiyle, hafta başından itibaren 81 ilde çeşitli etkinlikler yaptıklarını anımsatan Kurum, “Çevre ve doğa bilincini artıracak çalışmalar, tüm illerimizde eş zamanlı olarak yapılacak ve büyük bir coşkuyla, heyecanla Dünya Çevre Günü’nü kutluyor olacağız” dedi.

Çocuk ve gençler başta olmak üzere tüm vatandaşların 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlayan Kurum, şöyle konuştu: “Bütün mücadelemiz onlar için, bütün mücadelemiz aslında onlara daha iyi bir gelecek sunabilmek için. Onlarla birlikte bu yolda yürüyoruz. Geleceğimiz için, geleceğimizin şehirleri için tüm dünyamız için bu mücadeleyi vereceğiz. Kararlıyız, azimliyiz ve bu noktada Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koymuş olduğu vizyon çerçevesiyle de hep daha iyisini, daha güzelini, daha yeşilini, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza bırakmak için uğraşacağız, çalışacağız. Bu manada da tüm projelerimizi onlarla birlikte gerçekleştireceğiz.”

Bakan Kurum, gençlerin bu konudaki heyecanlarına işaret ederek, “İklim değişiyor yani bugünkü belki hava sıcaklığını, su kaynaklarını, yeşil alan miktarını eğer artırmazsak ve gençlerimizin ileriki süreçte yaşayabileceği alanlar olmayacak. Dolayısıyla biz, burada bu mücadeleyi topyekun vermezsek, onlara daha iyi bir gelecek sunamayız. Yeşil alanları artıracağımız, akarsuları, gölleri, denizlerimizi koruyacağımız mücadeleyi, gençlerimizle birlikte vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sadece Türkiye Çevre Haftası’nda değil, 365 gün, “çevreyi koruma” anlayışıyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Tüm vatandaşlarımızdan beklentimiz, evden başlamak suretiyle artık kaynaklarımızın sonsuz olmadığı bilinciyle her adımımızı israf etmeyecek şekilde, tasarrufa dayalı atmak. Bu manada da 84 milyon vatandaşımızla birlikte topyekun bu mücadeleyi vermek istiyoruz ve biz hep vatandaşımızı yanımızda hissettik, gördük, inşallah bundan sonra da aynı anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hep birlikte israftan kaçınmak zorundayız ve doğayla iç içe, doğayı severek, doğaya zarar vermeden hep birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bu dünya hepimizin, başka dünya yok o yüzden ortak evimiz, dünyamız için hep birlikte mücadele etmeye davet ediyorum.”

“GELECEĞE DAİR ÜMİDİM DAHA DA ARTTI”

5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kızılcahamam ziyaretinde büyük sürprizler yaşadığını belirtti. Erdoğan, “Gençlerin ve çocukların bilinçlenmesi beni çok duygulandırdı. Çevreye verdikleri önemi ve hizmeti gördükçe ümidim daha da arttı, geleceğe dair. Çünkü gençlere bırakıyoruz Sıfır Atık hizmetini, onlar devam ettirecekler. Dolayısıyla beni umutlandırdılar, kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Emine Erdoğan etkinlik kapsamında, çevreci gençlerin verdiği mini konseri dinledi. Daha sonra bakanlıkça Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla parkta kurulan, teraryum yapma, taş boyama, bez çanta boyama, kozalak boyama ve bileklik atölyelerini ziyaret etti, aralarında çevre müfettişlerinin de yer aldığı çocuklarla sohbet etti.

Emine Erdoğan, geri dönüşümün önemine işaret ederek, çevreci çocuk ve gençlerle teraryuma çiçek dikti. Cemre Çevre Hareketi’nin 81 il tablosunda yer alan Türk bayrağı resmini de boyayan Emine Erdoğan, üzerine imzasını attığı son parçayı ekleyerek, tabloyu tamamladı.