81 ilde riskli alanlar tespit ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında 81 ile genelge gönderdiklerini ve tüm şehirlerde riskli alanların tespit çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
81 ilde riskli alanlar tespit ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Tüm şehirlerde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmaları yapılıyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Buradan gelecek veriler çok çok önemli. Ülkemiz için, çocuklarımızın geleceği için önemli.” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen TOKİ konutları kura çekim töreninde konuşan Bakan Kurum, kentsel dönüşüm konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin depremden çok çektiğini belirten Kurum, şunları söyledi: “Ne zaman sağlam, güvenli ve konforlu bir projeye imza atsak, ne zaman içimiz rahat etse aklımıza deprem geliyor, ülkemizin yaşadığı acılar geliyor. Bu ülke deprem felaketinden çok çekti. Ülke topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde yer alıyor. Türkiye’de bir asırda büyüklüğü 6 ve üzerinde 56 deprem meydana geldi. Bu depremlerde yaklaşık 82 bin canımızı kaybettik. Bakın bugün Kartal’da, Kağıthane’de, geçmişte Konya’da Zümrüt Apartmanı’nda ve ülkemizin başka noktalarında deprem olmadan yıkılan binaları görüyoruz, maalesef acılar yaşıyoruz. Önümüzde halletmemiz gereken iki gerçek duruyor. Hem çarpık ve sağlıksız yapılaşmayı durdurmalıyız hem de kentsel dönüşümü bir an evvel sonuca ulaştırmalıyız.”

“5 YILDA 1 MİLYON 500 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Tespitlere göre Türkiye’de 6,7 milyon yapının sağlıksız olduğunu bildiren Kurum, “İnşallah, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız. Bu kapsamda bakanlığımıza bağlı İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50’ye kadar finans desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir dönemi de başlatmış oluyoruz.” diye konuştu.

5 YILLIK ACiL EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

Kurum, kredi destekleri ve kaynaklarla kentsel dönüşümü tamamlayacaklarını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,7 milyon bağımsız birimi dönüştürmek ve şehirlerimizin çevresini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımıza gelecek verilerle kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Biz istiyoruz ki hiçbir annemiz ağlamasın, hiçbir evladımız yetim ve öksüz kalmasın. Buradan bir çağrıyı yenilemek istiyorum ve belediyelerimize sesleniyorum. Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz. Buradan gelecek veriler çok çok önemli. Ülkemiz için, çocuklarımızın geleceği için önemli.”