90 bin camide selalar yankılandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, darbeleri durduran salâları 00.13’te Türkiye’deki 90 bin camide yeniden okuttu.
90 bin camide selalar yankılandı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yılında ülke genelinde gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında darbeleri durduran salâları 00.13’te Türkiye’deki 90 bin camide yeniden okuttu.

15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin amaçlandığı etkinliklerde, camilerde şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, şehit yakınları ziyaret edildi, din istismarının arkasına gizlenen Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçek yüzü gençlere anlatıldı.

Etkinlikler kapsamında, 15 Temmuz gecesi darbeleri durduran salâlar, 00.13’te Türkiye’deki 90 bin camide yeniden okundu.

O gece yaşadıkları tüm zorluklara rağmen sala okuyarak milleti, hukukunu ve vatanını korumaya davet eden din görevlileri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yılında da minarelerden salâları bir kez daha okudular.

Hafta boyunca yapılan etkinliklerde, Yaz Kur’an kurslarındaki öğrencilere ve velilerine vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu etkinlikler yapıldı. Halka yönelik “15 Temmuz ve Din İstismarı” konulu konferanslar düzenlendi. 3 Temmuz’da başlayan konferanslar 19 Temmuz’a kadar sürecek. İl müftülükleri tarafından bu konferanslarda “Din İstismarı” başlıklı kitap dağıtılıyor.

Ülke genelinde cami veya Diyanet Gençlik Merkezlerinde gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirildi. Gençlere konu ile ilgili hazırlanan kısa film çalışması izlettirilerek, “FETÖ: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü” başlıklı sunum yapıldı.

Cezaevi vaizleri marifetiyle ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde tema çerçevesinde konferanslar düzenlendi.

Müftüler başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edildi.

9 bin 369 ağaç tescillendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bugüne kadar 9 bin 369 ağaç; “boyutsal”, “tarihi”, “folklorik” ve “mistik” olmak üzere dört farklı kategoride tescillenerek koruma altına alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, anıt ağaçların boyutsal ve kültürel özelliklerine göre dört gruba ayrıldığını belirterek, bunların boyutsal anıt ağaçlar, tarihi anıt ağaçlar, folklorik…
9 bin 369 ağaç tescillendi