Açelya Apartmanı çevresindeki yıkım çalışmaları bayrama kadar tamamlanacak

Ankara'da çökme riski bulunan Açelya Apartmanı'nın bulunduğu alanda yürütülen yıkım çalışmalarının Ramazan Bayramı'na kadar tamamlanması hedefleniyor.
Açelya Apartmanı çevresindeki yıkım çalışmaları bayrama kadar tamamlanacak

Ankara’da çökme riski bulunan Açelya Apartmanı’nın bulunduğu alanda yürütülen yıkım çalışmalarının Ramazan Bayramı’na kadar tamamlanması hedefleniyor.

Çankaya ilçesine bağlı İleri Mahallesi’nde arkasındaki inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde oluşan boşluktan kaynaklı çökme riski bulunan Açelya Apartmanı’nın bulunduğu bölgede yürütülen yıkım çalışmaları devam ediyor.

Bölgede oluşan kaymanın diğer parsellere de etkisi olduğu bildirilirken, toplam 11 apartmanın yer aldığı 14 parselin dönüşüm proje alanı olarak belirlendiği açıklandı.

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Açelya Apartmanı’ndaki her bir daire için 30 bin lira eşya yardımında bulunuldu. Kiracılara bir defaya mahsus olmak üzere 2 bin 500 lira, ev sahiplerine ise anahtar teslim edilinceye kadar ilk 5 ayı peşin olmak üzere aylık 1150 lira kira yardımı süreci başlatıldı. Bugüne kadar 210 hak sahibine kira ödemesi yapıldı. Ayrıca, Ankara Valiliği tarafından Açelya Apartmanı’ndaki vatandaşlara 10’ar bin lira yardımda bulunuldu.

Yıkım çalışmaları hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, çevreye rahatsızlık vermemek açısından ve iş yeri güvenliği gözetilerek yıkım çalışmasının özenli bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Gürgen, “Yıkım sürecinde önceliğimiz, enkazın bir an önce kaldırılması değil, binaların kaymaya sebebiyet vermeden güvenli bir şekilde yıkılmasıdır. Dolayısıyla yıkım süreci birkaç hafta devam edecek. Bakanımız Murat Kurum’un da talimatıyla Ramazan Bayramı’na kadar yıkımı tamamlamayı hedefliyoruz. Alana yapılacak kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları şu anda devam ediyor” dedi.