Adalar atığını sıfırlayacak

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), plastik kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında, Adalar Belediyesi ile önemli bir adım attı.
Adalar atığını sıfırlayacak

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), plastik kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında, Adalar Belediyesi ile önemli bir adım attı.

İstanbul’un Adaları Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi, Büyükada İDO İskelesi’nde başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalar Belediyesi ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ortak başlattığı projenin amacı, plastik kirliliğini yok etmek, deniz ekosistemini korumak.

Basın toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sadiye Bilgiç Karabulut, şu ana kadar 21 bin kurum binasında sıfır atık sistemine geçildiğini ve hedeflerinin 2023 yılında sayıyı 400 bine çıkarmak olduğunu söyledi. Karabulut, paralı hale gelen poşet uygulamasında da şu ana kadar yüzde 78 oranında kullanımın azaldığına dikkat çekti.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise, “Çevre meselesi halkımız açısından ‘hadi işe koyulalım’ dememiz gereken devasa sorunlardan birisi. Çevre sorunları, öncelikli meselelerimizden birisi. Sıfır atık projesi kapsamında pilot bölge olmamız kıvanç verici” dedi.

WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise, “Ülkemiz ve dünyamız için denizlerimizin bugün karşı karşıya bulunduğu bu tabloyu değiştirmek zorundayız” uyarısında bulundu.

”BLUE PANDA TÜRKİYE’DE”

Projenin tanıtımının ardından “Daha İyi Korunan Bir Akdeniz” fikriyle Fransa’dan yola çıkıp Yunanistan’a oradan da Türkiye turu için Büyükada’ya gelen WWF’e ait ‘Blue Panda’ yelkenlisi de gazetecilere gezdirildi.

Türkiye turunu 10 Ekim’de Antalya Kaş’ta tamamlayacak olan ‘Blue Panda’ yelkenlisi Fas Ve Tunus’a doğru yol alacak.