Adana İsmetpaşa’da yeni bir yaşam

Adana'daki İsmetpaşa Mahallesi Toplu Konutları, depreme dayanıklı evleri ve sosyal alanlarıyla sakinlerinin büyük beğenisini topluyor.
Adana İsmetpaşa’da yeni bir yaşam

TOKİ’nin Adana Seyhan’da dönüşüm projesi olarak inşa ettiği İsmetpaşa Mahallesi Toplu Konutları, depreme dayanıklı evleri ve sosyal alanlarıyla sakinlerinin büyük beğenisini topluyor.

TOKİ, İsmetpaşa Mahallesi’nde inşa ettiği bin 202 konutluk yerleşimde, sosyal donatı ve çocuk oyun alanlarıyla sakinlerine kaliteli ve huzurlu bir yaşam imkânı sunuyor. Güvenli ve konforlu daireleri, hak sahiplerinin bütçelerine uygun ödeme koşulları ve şehir merkezine yakınlığıyla ön plana çıkan konut alanında yaşam, bu yılın mart ayında başladı. Yeni yerleşimde peyzaj ve çevre iyileştirme çalışmaları devam ediyor.

“GÜVEN İÇİNDE YAŞIYORUZ”

Aslen Diyarbakırlı olan 31 yaşındaki Hüsamettin Duman, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarına 3 ay önce taşınmış. Daha önce Adıyaman Şambayat TOKİ’de kirada oturduklarını söyleyen Duman, bir dokuma fabrikasında makine teknisyeni olarak çalışıyor. Duman, TOKİ konutlarını tercih etmelerindeki sebebin, TOKİ’nin kurduğu yeni yaşam alanlarında konut sakinlerine sunulan imkânlar olduğunu söylüyor. “Hem evler hem de evlerin çevresi düzenli ve temiz. Depreme dayanıklı. Meydan parkı ve yürüyüş alanı var. Çocuklar rahat rahat bisiklet sürebiliyor. TOKİ konutlarında güven içinde yaşıyoruz” diyen Duman, yeni yerleşimin kendileri için en büyük avantajının, iş yerine yakınlığı olduğunu söylüyor.

“SAĞLIKLI ÇEVRESİ BİZİ CEZBETTİ”

TOKİ konutlarının yeni sakinlerinden Döndü Kaya, bölgeye yaklaşık 2 ay önce taşınmış. Kaya, daha önce müstakil, sobalı bir evde oturduklarını, evlerinin güneş almadığını ve rutubetten şikâyetçi olduklarını anlatıyor: “Kızım astım hastası. Soba ve rutubet onu daha da kötü yapıyordu. Bu sıkıntılar bizi yeni ev arayışına itti. TOKİ’nin ödeme koşulları ve nitelikli evleri, sağlıklı çevresi bizi cezbetti. Bu yüzden eskisine kıyasla daha iyi koşullara sahip yeni evimize çabucak alıştık.”

Evinden çok memnun olduğunu, vaktinin çoğunu balkonda geçirdiğini belirten Döndü Kaya, ulaşımın kolay olmasının ve çocuklar için planlanan oyun alanlarının yeni yerleşimin en güzel yanlarından olduğunu söylüyor.

“BİRİKİMİMİZ YOKTU, EV SAHİBİ OLMAMIZ İMKÂNSIZDI”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda din görevlisi olarak çalışan Selman Tunç, önce 2 yıl Bingöl’de, 6 yıl da Pozantı’da yaşadıklarını belirterek çocukların eğitimi için Adana Merkez’e geldiklerini anlatıyor. Ferah bir evde oturduklarını söyleyen Tunç ailesi, çocukların kırsal alandan sonra merkezde yaşamaya alışmakta ilk günlerde sıkıntı çektiklerini ancak sonrasında kolayca adapte olduklarını aktarıyor.

“Lojman sıkıntısı olduğundan Yüreğir Dervişler Mahallesi’nde müstakil bir evde oturduk. Evin sahibiyle sıkıntılar yaşayınca yeni ev aramaya başladık. Birikimimiz yoktu, ev sahibi olmamız imkânsız gibiydi. Bir arkadaşımdan TOKİ’nin bu projesini duydum ve ev sahibi oldum” diyen Tunç, yerleşim ortamının güzel olmasından, cami, okul, yürüyüş alanlarına kadar her şeyin düşünülmüş olmasından memnuniyet duyduklarını dile getiriyor.

“SİTE YÖNETİMİ SORUNLARIMIZLA İLGİLENİYOR”

Belediye konutlarındaki müstakil evden TOKİ konutlarına 3 ay önce taşınan Medine Orak, bazı sıkıntılara rağmen yeni evinden genel olarak memnun olduğunu ifade ediyor. TOKİ konutlarında yaşamanın güzel yanlarını; çocuklar için park ve okulların yakın olması, site içinde sosyal alanların varlığı, sağlık ocağının ve semt pazarının yakın olması şeklinde sıralıyor.

Komşularıyla iyi ilişkiler içinde olduğunu anlatan Orak, ilerleyen günlerde komşuluk ilişkilerinin daha da artacağını düşünüyor. Günlerinin site bahçesinde konut sakinleri için tasarlanan sosyal alanlarda geçtiğini söyleyen Orak, “Site yönetiminden memnunuz, sorunlarımızla yakından ilgileniyorlar” diyor.

“EKİBİMİZ, ALANINDA UZMANLAŞMIŞ KİŞİLERDEN OLUŞUYOR”

İsmetpaşa TOKİ Konutlarında Mart 2019’da hayatın başladığını ve şu an yüzde 75 doluluk oranına ulaştıklarını belirten Site Müdürü Mehmet İzzet Aykal, 14 kişilik personelle hizmet verdiklerini anlatıyor: “Ekibimiz, tesisatçıdan elektrikçiye, danışmanlık veren avukatından bahçe peyzajcısına, muhasebecisinden halkla ilişkiler personeline kadar alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor. Yeni kurulan sitemizin inşaattan yeni çıktığını düşünerek sorunların hızlı çözümü için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Temizlik, muhasebe, kat sakinlerinin taşınmasına yardım etmek, aidat toplama işlemleri, peyzaj bakımı, çöp toplamak ana işlerimizden…”

Aykal, konutun yanı sıra 50 dükkândan oluşan bir ticaret merkezi ile bir de cami bulunduğunu; sosyal donatıları, çocuk oyun alanları ve peyzaj alanlarıyla donatılmış yeni yerleşimin konut sakinlerinin büyük beğenisini topladığını söylüyor.

RÖPORTAJ-FOTO: MUHAMMET OSMAN BALIKÇI / TOKİ HABER DERGİSİ