Adıyaman’da turizm yeniden canlandırılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Adıyaman'ın turizm açısından eski günlerine dönmesi için tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz" dedi.
Adıyaman’da turizm yeniden canlandırılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Adıyaman’ın turizm açısından eski günlerine dönmesi için tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz” dedi.

Bakan Ersoy, programı kapsamında ziyaret ettiği Adıyaman’da incelemelerde bulundu. Kahta ilçesinin turistik merkezlerinden Karadut köyünde, 102 yaşındaki Keziban Çoban’ın evini ziyaret ederek, elini öpen Bakan Ersoy, ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Nemrut Dağı’nda incelemelerde bulundu.

Nemrut’un zirvesine çıkarken yerli ve yabancı turistlerle de sohbet eden Bakan Ersoy, zirvedeki heykelleri inceleyip, yetkililerden bilgi aldı. Ersoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 2023 hedefleri doğrultusunda turizmi 81 ile yayma çalışmalarının olduğunu hatırlattı.

Çalışmalar kapsamında Adıyaman’a geldiklerini ifade eden Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Adıyaman, eskiden özellikle yabancı turistler açısından turizmin en gözde noktalarından biriydi. Güneydoğu’daki terör olayları sırasında yanlış bir algı oluştu. Adıyaman’da aslında terör yoktu ama sanki terör varmış gibi algı oluştu. Şimdi bu algıyı düzeltip, Adıyaman’ın turizm açısından eski günlerine dönmesi için tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz.”

ADIYAMAN’A TANITIM FİLMLİ DESTEK

Bu yıl kullanılacak tanıtım filmlerinde özellikle Nemrut Dağı’na da yer verdiklerini anlatan Ersoy, şöyle devam etti: “Bu tanıtım filmleriyle bu sene, dünyada televizyon kanallarının en yoğun izlendiği 18 ülkede, sonrasında dijital medyanın yoğun olduğu 45 ülkede tanıtıma başlayacağız. Bu anlamda Adıyaman’ın turizm açısından tekrar eski sayılarını yakalayıp, geçmesini hedefliyoruz. Biliyorsunuz, biz artık noktasal turizm operasyonları dışında bölgeler oluşturuyoruz. 4-5’li gruplar halinde şehirleri tanıtıyoruz. Hepsinin birbirine sinerji de yaratması gerekiyor. Bu bağlamda Göbeklitepe ve Şanlıurfa’ya yakın olması da önemli. Bu gruplar içerisinde Adıyaman da yer alıyor. Bu tanıtım kampanyası kapsamında turistlerin yoğun şekilde geleceğini düşünüyoruz.”

NEMRUT’U ÖNE ÇIKARACAĞIZ

Turizmde anlık değil uzun vadeli düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Ersoy, şunları kaydetti: “Uzun süredir terörle mücadele kapsamında güvenlik kuvvetleri ülke genelinde çok yoğun çalışma yapıyor. Son noktaya gelindi. Son aşaması da sınırlarımızın kontrol altına alınmasıydı. Bu bağlamda Suriye’de gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı çok gerekliydi ve çok iyi yönetildi. Çok kısa sürede sona gelindi gibi. Turizmin uzun vadede geleceğini düşünürsek bir sıkıntı kalmadı gibi. Bizim artık tekrar bu bölgelerin turizmde eski algısını sağlamak için yoğun tanıtıma başlamamız gerekiyor. Bir aylık süren süreçteki aksamayı kısa vadede telafi edip, buraları tekrar turizm kentleri haline getirmemiz gerekiyor. Nemrut’ta da başlayacağız, çünkü Nemrut bizim turizmdeki yüzlerimizden biri. Nemrut’u da bu seneden itibaren ön plana çıkaracağız.”

NEMRUT’TA RAYLI SİSTEM ÜZERİNE ÇALIŞMA BAŞLATACAĞIZ

“Nemrut Dağı’na ulaşımda herhangi bir çalışma olacak mı?” sorusu üzerine Ersoy, “Teleferik deniyor ama Nemrut Dağı, UNESCO listesinde. Dolayısıyla teleferik projesine izin verilmiyor. UNESCO’nun kabul edebileceği raylı sistem üzerine çalışma başlatacağız. Çok büyük bir yatırım da değil zaten. Bu çalışmayı projelendirip UNESCO’ya da kabul ettirebilirsek, onların kabul edebileceği bir projeyi hayata geçirmemiz gerekiyor burada. Onunla ilgili bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

TARİHİ VE TURİSTİK MERKEZLERDE İNCELEME

Adıyaman’daki tarihi ve turistik mekânlarını da ziyaret eden Bakan Ersoy, Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve yönetsel merkezi olarak bilinen Arsemia Antik Kenti’ni inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Kommagene Krallık ailesinin kadınlarına ait bir anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü’nü de gezen Ersoy, burada fotoğraf çektirdi.

Tarihi Cendere Köprüsü’nü de inceleyen Bakan Ersoy, daha sonra Adıyaman kent merkezindeki Perre Antik Kenti’ndeki mezar odaları ziyaret etti.

Bakan Ersoy, restorasyonu devam eden Eski Kahta Kalesi içinde de incelemelerde bulundu ve yüklenici firma yetkilileriyle görüştü.

ADIYAMAN HEDEFLERİNE 2022’YE KADAR ULAŞACAK

Adıyaman Müzesi’ni de gezen ve buradaki eserleri inceleyen Bakan Ersoy, Adıyaman programının sonunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının TPAO Kültür Merkezinde turizmcilerle düzenlenen çalıştaya katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, turizm paydaşlarıyla çalıştay gerçekleştirdiklerini, Adıyaman’daki sorunları dinlediklerini ve çözüm projesi hazırladıklarını söyledi.

3 yıllık bir projelendirme yaptıklarını ifade eden Mehmet Nuri Ersoy, şöyle konuştu: ”Özellikle Valilik ve İl Özel İdaresi ile birlikte projelendirme yapılacak. 2020 ile 2022 yılları arasını kapsayan projelendirme dâhilinde Nemrut, Cendere Köprüsü ve eski Kahta Kalesi’nin onarımı gibi noktalara ağırlık verilecek. Nemrut’ta uzun zamandır gündemde olan ve çok sorulan raylı sistem projesi var. Projeyi bu yıl hızlandıracağız. UNESCO da projeyi onaylarsa hızlı bir şekilde yatırıma başlayacağız, hayata geçireceğiz. Nemrut öncelikli ilgi alanımıza giriyor. Proje, valilik koordinesinde hazırlanacak ve Bakanlığımıza sunulacak. Ne kadar kaynak gerekiyorsa proje dâhilinde biz aktarmaya başlayacağız.”

Bakan Ersoy, 2022’ye kadar Adıyaman’ı, her yıl turist sayısını artırarak, hak ettiği turizm gelirlerine ulaşmasını sağlamaya kararlı olduklarını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ziyaretlerinde, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Muhammed Fatih Toprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ile kurum müdürleri eşlik etti.