AFAD Başkanı Güllüoğlu’ndan bina güvenliği uyarısı

AFAD Başkanı Güllüoğlu, "Bizleri deprem, sel veya heyelanlara karşı koruyacak yapılar, doğru zemine, doğru tekniklerle ve o yerin afetselliğine uygun olarak inşa edilmiş binalardır" dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “Bizleri deprem, sel veya heyelanlara karşı koruyacak yapılar, doğru zemine, doğru tekniklerle ve o yerin afetselliğine uygun olarak inşa edilmiş binalardır” dedi.

“Afetlere Hazırlık Yılı” çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan AFAD Başkanı Güllüoğlu, bir yıl boyunca her aya özel tema hazırladıklarını ve aralık ayının temasının da “bina güvenliği” olduğu belirtti. Güllüoğlu, ülkenin afetlere hazır hale gelmesi için binaların güvenli olmasının önemli olduğunu vurguladı.

“Doğru zemine, doğru tekniklerle ve o yerin afetselliğine uygun olarak inşa edilmiş binalar, ancak bizleri deprem, sel veya heyelanlara karşı koruyacak olan yapılardır” diyen Güllüoğlu, bir evi kiralarken ya da satın alırken bina güvenliğinden önce görünümünün ve fiyatının etkili olduğunun algılandığını söyledi.

Binanın sağlam ve o yere uygun yapılmış olmasının hayati önem taşıdığına değinen Güllüoğlu, aralık ayı temasını oluştururken “bina güvenliği”ni öncelediklerini, sonraki aylarda başka temalarla Afetlere Hazırlık Yılı kapsamında vatandaşlardan beklentileri hatırlatmaya devam edeceklerini vurguladı.

Afetlerin çok dinamik olmasından dolayı bunlara hazırlık konusunun da hiçbir zaman bitmeyeceğini ifade eden Güllüoğlu, bu anlamda her sene bir önceki yıla göre afetlere daha hazır olmaya yönelik faaliyetlerin devam edeceğini kaydetti. Güllüoğlu, “Afetlere hazırlıklarımızı kamu kurumları, özel sektör ve bireyler nezdinde oturduğumuz evler, iş yerleri ve kamu binaları için her bir seviyede tekrar tekrar gözden geçirmemiz lazım” diye konuştu.

Kampanyanın 2020 yılı haziran ayında sona ereceğini ancak afetlere ilişkin hatırlatmaları her fırsatta yapacaklarını ifade eden Güllüoğlu, bina güvenliğine ilişkin şunları kaydetti: “1999 öncesinde yapılan binalar, hem iki önceki yönetmelik kapsamında yapıldığından hem de o dönem yapı denetimi olmadığı için özellikle dikkat edilmesi gereken binalar. Binasından şüphe eden ya da 1999 öncesi yapılan binalarla alakalı olarak vatandaşlarımızın çevre ve şehircilik il müdürlükleri veya belediyelerle temasa geçmesi önemli. Bunu ya o kurumlarımız eliyle ya da ücreti karşılığında yapan özel sektördeki kurumlar eliyle binalarını orasının depremselliğine uygun olup olmadığını kontrol ettirebilirler.”

Afet yönetiminin 4 safhası olduğunu belirten Güllüoğlu, bunlardan “müdahale” ve “iyileştirme”nin afet sonrası yapıldığını, afetten önceki “risk azaltma” ve “afete hazırlık süreci” safhalarının hayati önemde olduğuna değindi.

Güllüoğlu, risk azaltmanın, Türkiye açısından bakıldığından en önemli kısmının, şehirlerin, evlerin ve iş yerlerinin alt yapısının afetlere hazır olup olmadığıyla ilgili bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Marmara Denizi’nde deprem

Marmara Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.
Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 16.38’de Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 6,83 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Deprem nedeniyle İstanbul’da ev ve işyerlerinde bulunan bazı vatandaşlar, cadde ve sokaklara indi.

TOKİ 176 konut ile 155 iş yerini açık artırma ile satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini "açık artırma yöntemi" ile satışa sundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu. TOKİ’nin satışa çıkardığı konutlar için 13 Ekim, iş yerleri için 14 Ekim saat 11.00’de açık artırma yapılacak. 176 konut ve 155 iş yeri için Ankara Bilkent Otel Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda açık artırma gerçekleştirilecek. Ayrıca internetten de (www.emlakyonetim.com.tr) teklif verilebilecek. Adana, Ankara, Batman, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop ve Sivas’ta konutlar yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle satışa sunulacak. Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Gaziantep, Isparta, Karabük, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Niğde, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon ve Uşak’ta satışa çıkarılan iş yerleri ise yüzde 10 veya yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle alınabilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yürütülecek. Başvurular/teminatlar bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıntılı bilgilere “www.toki.gov.tr” ile “www.emlakyonetim.com.tr” internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

DYO’dan koronoya karşı okullarla işbirliği

Boya üreticisi DYO, okulların yeni dönem eğitim öğretim yılına hazırlanması için 40'dan fazla eğitim kurumuna boya desteğinde bulundu.
Boya üreticisi DYO, okulların yeni dönem eğitim öğretim yılına hazırlanması için 40’dan fazla eğitim kurumuna boya desteğinde bulundu. Kovid-19 salgını tüm dünyayı ve ülkemizi etkilerken, temizlik, hijyen, sağlık, en çok öne çıkan kavramlar oldu. Yaşam alanlarının temizliği boya ile başlarken DYO, yeni döneme hazırlanan okullara destek oldu. DYO, çocukların sağlığını salgın ve benzeri hastalıklardan korumak, hijyenik koşulları sağlamak amacıyla bu alanda bir çalışma başlattı. Pandemi nedeniyle kapanan ve öncelikli olarak yenilenme ihtiyacı duyan okullara boya yardımında bulunan DYO’nun hedefi, okullar açıldığında çocukların sağlıklı ve temiz alanlarda eğitim görmesine destek olmak. DYO, pandemi döneminde 40’dan fazla okulu boyadı.