AFAD, Güney Sudan’da 13 bin 500 selzedeye yardım ulaştırdı

AFAD, tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Güney Sudan'daki 13 bin 500 selzedeye gıda yardımı ulaştırdı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Güney Sudan’daki 13 bin 500 selzedeye gıda yardımı ulaştırdı.

Türkiye, selin vurduğu ülkeye AFAD koordinasyonunda el uzatıyor. Güney Sudan’a giden AFAD İnsani Yardım Ekibi, ülke hükümeti, BM temsilcileri ve yerel STK’larla görüşmeler yaptı. Saha incelemeleri de gerçekleştiren ekip, yaptığı ihtiyaç analizi sonrasında 2 bin 335 gıda paketini bölge halkına ulaştırdı. ‘Sudan Sel Felaketi Yardım Kampanyası’ kapsamındaki ilk etap yardım, bir süre içinde olsa Güney Sudanlı selzedelerin yeterli beslenmesini sağlayacak.

Selden en fazla etkilenen bölgelerden Kuda’da beslenme ihtiyacı karşılanan kişi sayısı 7 bin 320’ye yükseldi. Türkiye’nin Juba Büyükelçisi’nin ve ülke medyasının katıldığı dağıtımlar ile bin 220 gıda paketinin tamamı ihtiyaç sahiplerine ulaştı.

700 PAKET BOMA EYALETİNE GÖNDERİLDİ

Gıda paketlerinden 700 tanesinin, Pibor olarak da bilinen Boma eyaletinde dağıtılması planlandı. Paketler, bölgede dağıtılmak üzere Güney Sudan İnsani Yardım ve Afet Yönetim Bakanlığı ve Juba İslam Konseyi’ne teslim edildi.

Ülkenin başkenti Juba’nın bulunduğu Jubek eyaletinde dağıtılan 415 gıda paketi, 2 bin 500 afetzedenin beslenme ihtiyacını karşıladı.

SUDAN’DAKİ SEL FELAKETİ

Nil Nehri’nin taşması sonucu oluşan sel felaketi nedeniyle Sudan’ın 16 eyaletinde yaklaşık 41 bin ev yıkıldı. 350 – 400 bin kadar insan afetten doğrudan etkilendi. Sel, yaklaşık 65 bin aileyi acil yardıma muhtaç hale getirdi. Acil durum ilan edilen sel bölgelerinde, 620 bin kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. El Ceyli şehri, afetten en fazla etkilenen bölge olurken afetzedeler, öncelikle barınma, sağlık, eğitim ve beslenme hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Felaketin üstesinden gelinebilmesi için 61 milyon ABD Doları tutarında kaynak gerekiyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Arnavutluk Başbakanı, Türkiye tarafından inşa edilecek konut bölgesini ziyaret etti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve yetkililer Kurbin Belediyesine bağlı Laç bölgesinde ülkede geçen yıl meydana gelen depremin ardından Türkiye tarafından inşa edilecek konutların yapılacağı alanı ziyaret etti.
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve yetkililer Kurbin Belediyesine bağlı Laç bölgesinde ülkede geçen yıl meydana gelen depremin ardından Türkiye tarafından inşa edilecek konutların yapılacağı alanı ziyaret etti. Başbakan Rama’nın yanı sıra Arnavutluk Yeniden İnşa Bakanı Arben Ahmetaj, Kurbin Belediye Başkanı Majlinda Cara ve Albayrak Şirketi Temsilcisi ve Proje Müdürü Servet Birgören projenin uygulanma aşamasını inceledi. Türkiye hükümetinin projesini “çok kardeşçe bir tezahürün ifadesi” şeklinde değerlendiren Başbakan Rama, “Verilen gayretten, ciddiyetten, işin kalitesinden ve özellikle iş temposundan çok memnunuz. Emsal teşkil eden bir iş, çok ciddi, çok kardeşçe bir gayretin tezahürünün ifadesi ve biz çok minnettarız. Projenin normal olarak geçmesi gereken birkaç aşama var. Fakat mart ayı sonu itibariyle Allah’ın da yardımıyla bir kısım dairelere sahip olacağız ve ardından ağustos ayında da tüm yeni mahalle tamamlanacak” dedi. Rama, geçen seneki depremin ardından gelen yardımlar da dahil olmak üzere Türkiye hükümeti ile iş birliğini “mükemmel” olarak nitelendirdi. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 500 KONUT İNŞASI TALİMATI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta geçen yıl 26 Kasım’da yaşanan depremin hemen ardından depremzedeler için 500 konut inşası talimatı vermiş, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanlığı arasında afet sonrası konut yapım alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı. Söz konusu proje Toplu Konut İdaresi (TOKİ)

Marmara Denizi’nde deprem

Marmara Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.
Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 16.38’de Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 6,83 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Deprem nedeniyle İstanbul’da ev ve işyerlerinde bulunan bazı vatandaşlar, cadde ve sokaklara indi.

TOKİ 176 konut ile 155 iş yerini açık artırma ile satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini "açık artırma yöntemi" ile satışa sundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu. TOKİ’nin satışa çıkardığı konutlar için 13 Ekim, iş yerleri için 14 Ekim saat 11.00’de açık artırma yapılacak. 176 konut ve 155 iş yeri için Ankara Bilkent Otel Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda açık artırma gerçekleştirilecek. Ayrıca internetten de (www.emlakyonetim.com.tr) teklif verilebilecek. Adana, Ankara, Batman, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop ve Sivas’ta konutlar yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle satışa sunulacak. Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Gaziantep, Isparta, Karabük, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Niğde, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon ve Uşak’ta satışa çıkarılan iş yerleri ise yüzde 10 veya yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle alınabilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yürütülecek. Başvurular/teminatlar bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıntılı bilgilere “www.toki.gov.tr” ile “www.emlakyonetim.com.tr” internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.