AFAD, Güney Sudan’da 13 bin 500 selzedeye yardım ulaştırdı

AFAD, tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Güney Sudan'daki 13 bin 500 selzedeye gıda yardımı ulaştırdı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Güney Sudan’daki 13 bin 500 selzedeye gıda yardımı ulaştırdı.

Türkiye, selin vurduğu ülkeye AFAD koordinasyonunda el uzatıyor. Güney Sudan’a giden AFAD İnsani Yardım Ekibi, ülke hükümeti, BM temsilcileri ve yerel STK’larla görüşmeler yaptı. Saha incelemeleri de gerçekleştiren ekip, yaptığı ihtiyaç analizi sonrasında 2 bin 335 gıda paketini bölge halkına ulaştırdı. ‘Sudan Sel Felaketi Yardım Kampanyası’ kapsamındaki ilk etap yardım, bir süre içinde olsa Güney Sudanlı selzedelerin yeterli beslenmesini sağlayacak.

Selden en fazla etkilenen bölgelerden Kuda’da beslenme ihtiyacı karşılanan kişi sayısı 7 bin 320’ye yükseldi. Türkiye’nin Juba Büyükelçisi’nin ve ülke medyasının katıldığı dağıtımlar ile bin 220 gıda paketinin tamamı ihtiyaç sahiplerine ulaştı.

700 PAKET BOMA EYALETİNE GÖNDERİLDİ

Gıda paketlerinden 700 tanesinin, Pibor olarak da bilinen Boma eyaletinde dağıtılması planlandı. Paketler, bölgede dağıtılmak üzere Güney Sudan İnsani Yardım ve Afet Yönetim Bakanlığı ve Juba İslam Konseyi’ne teslim edildi.

Ülkenin başkenti Juba’nın bulunduğu Jubek eyaletinde dağıtılan 415 gıda paketi, 2 bin 500 afetzedenin beslenme ihtiyacını karşıladı.

SUDAN’DAKİ SEL FELAKETİ

Nil Nehri’nin taşması sonucu oluşan sel felaketi nedeniyle Sudan’ın 16 eyaletinde yaklaşık 41 bin ev yıkıldı. 350 – 400 bin kadar insan afetten doğrudan etkilendi. Sel, yaklaşık 65 bin aileyi acil yardıma muhtaç hale getirdi. Acil durum ilan edilen sel bölgelerinde, 620 bin kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. El Ceyli şehri, afetten en fazla etkilenen bölge olurken afetzedeler, öncelikle barınma, sağlık, eğitim ve beslenme hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Felaketin üstesinden gelinebilmesi için 61 milyon ABD Doları tutarında kaynak gerekiyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Konut kredilerinde son durum

Kredi faizleri 2020 Ocak'ta da hız kesmeden düşüşünü sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta yedi bankanın konut kredisi faizleri düştü. Ocak'ın ilk haftasında kredi faiz oranları ne kadar?
Kredi faizleri 2020 Ocak’ta da hız kesmeden düşüşünü sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta yedi bankanın konut kredisi faizleri düştü. Ocak’ın ilk haftasında kredi faiz oranları ne kadar? Bankaların kredi faiz oranları yaklaşık altı aydır sert düşüş ivmesi sergiliyor. Merkez Bankası’nın temmuz ayında başlayan faiz indirimlerinin ardından hızla gerileyen kredi faiz oranları ilk kamu bankalarında daha sonra da özel bankalarda da konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına inmesi ile sonuçlanmıştı. 2020 itibariyle ise faizler yüzde 0.70 – 0.80 bandına kadar düştü. Merkez Bankası’nın ocak ayında faiz indirimlerine devam etmesi ile düşüşü bir kademe daha hızlanan konut kredisi faizleri sıfır konut için yüzde 0.79’dan ikinci el konut için de yüzde 0.89’dan başlayan oranlarla kullanılabiliyor. Bankaların konut için tabela faiz oranları ortalaması da yüzde 1.28’e kadar geriledi. 27 Ocak itibariyle 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık en düşük taksitleri 3.900 TL’ ye kredinin geri ödemesi de 465.000 TL’ye denk geliyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre ocak ayının son haftasında tüm bankaların konut için uyguladığı kampanyalı faiz oranları şu şekilde; Ziraat Bankası Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar 500.000 TL’ye dek krediler için %0.99 faiz oranı sunuyor. Banka 500.000 TL üzerindeki tutarlarda ise %1.09 faiz oranı uyguluyor. Banka

“Elazığ’da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Elazığ'da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız. Saha ve zemin etüt çalışmaları bugün itibarıyla başladı" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız. Saha ve zemin etüt çalışmaları bugün itibarıyla başladı” dedi. Elazığ Valiliği Kriz Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Kurum, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Elazığ’da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız. Saha ve zemin etüt çalışmaları bugün itibarıyla başladı” dedi.

Bakan Soylu: Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 41 bin lira verilecek

Bakan Soylu, "Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek” dedi. Bakan Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Elazığ Valiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. İçişleri Bakanı Soylu, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Bugün itibarıyla hem Malatya’da hem de Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı” dedi. Soylu, Elazığ’da şu ana kadar 45 barınma alanının belirlendiğini, buralarda yemek ve iaşe ihtiyacının karşılandığını belirtti. Elazığ merkez Aşağı Holpenk’te 1000 konteynerlik geçici konaklama merkezinin yapımına başlandığını bildiren Bakan Soylu, şunları söyledi: “Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz.” Soylu, köylerde yıkılan evler için de 16 bin lira destek vereceklerini bildirdi.