AFAD’dan Asya Pasifik ülkelerine ortak proje çağrısı

AFAD Başkanı Güllüoğlu, Türkiye'nin afet risk azaltma kapasitesini ve tecrübesini Asya Pasifik ülkeleriyle paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.
AFAD’dan Asya Pasifik ülkelerine ortak proje çağrısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Türkiye’nin afet risk azaltma kapasitesini ve tecrübesini Asya Pasifik ülkeleriyle paylaşmaya hazır olduğunu söyleyerek, “Veri paylaşımı, tecrübe değişimi ve bölge ülkeleriyle ortak projelere açığız” dedi.

AFAD Başkanı Güllüoğlu, Birleşmiş Milletler Asya Pasifik Sosyal ve Ekonomik Komisyonu’nun (UN ESCAP) Tayland’daki toplantısına Türkiye’yi temsilen katıldı. Komisyonun başkent Bangkok’taki Afet Risk Azaltma Komitesi 6. Toplantısı’na ‘ortak projeler’ ajandasıyla giden Dr. Güllüoğlu, konuşmasında önemli mesajlar verdi.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, toplantıda Türkiye adına ülke bildirimini sundu. Yaptığı konuşmada Asya Pasifik’in yoğun afet risklerine dikkat çeken Güllüoğlu, sınır ötesi afetlerle mücadele için bölgesel işbirliğine vurgu yaptı. AFAD Başkanı’nın ajandasında, kapasite, tecrübe ve veri paylaşımının yanı sıra bölge ülkeleriyle ortak projeler geliştirilmesi başlıkları öne çıktı.

“TÜRKİYE KAPASİTESİNİ VE TECRÜBESİNİ PAYLAŞMAYA HAZIR”

AFAD Başkanı Güllüoğlu, dünya genelinde afetlerden en çok etkilenen bölge olan Asya Pasifik’te Türkiye’nin paylaşıma hazır olduğunu belirterek “Türkiye, afet risk azaltma kapasitesini ve tecrübesini bölge ülkeleriyle paylaşmaya hazırdır. Ülke olarak bölgede yürütülen iyi örnek uygulamalarından da faydalanmak isteriz” ifadelerini kullandı.

BÖLGE ÜLKELERİNE ORTAK PROJE ÇAĞRISI

Komisyonun varlığı ve amaçları açısından oluşturulacak girişimlerin önemli olduğunu belirten Güllüoğlu, “Veri paylaşımı, tecrübe değişimi ve bölge ülkeleriyle ortak projelere açığız. Bu tür girişimler bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi açısından da önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE AFAD İLE BM KONSEY YÖNETİMİNDE YER ALIYOR

BM Komisyonu’nun (UN ESCAP) düzenlediği Afete Dirençlilik Haftası’nda ‘Birleşmiş Milletler Asya Pasifik Afet Bilgi Yönetimi Merkezi (UN APDIM)’ yönetim konseyi toplantısı da yapıldı. Merkezin yönetim konseyinde Türkiye de aktif şekilde yer alıyor. Türkiye adına konsey üyesi olan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, konseyin yönetim toplantısında gündeme gelen toz ve kum fırtınalarıyla ilgili söz aldı. Birlikte mücadele vurgusu yapan Dr. Güllüoğlu, “Türkiye de bu fırtınalara zaman zaman maruz kalıyor. Toz ve kum fırtınaları ile UN APDIM üyesi ülkelerin ortak mücadelesi, fırtınaların olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.