Afet çantasında neler olmalı?

AFAD tarafından başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı Projesi'nin eylül ayı teması "afet çantası" olarak belirlendi. Peki afet çantasında neler olmalı. İşte detaylar…
Afet çantasında neler olmalı?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) yürütülen Afetlere Hazırlık Yılı Projesi 3. ayına giriyor. Bir yıl süresince her ay bir başka konunun işleneceği projenin eylül teması afet çantası olarak belirlendi. Kampanyada afet çantasının önemine, nasıl hazırlanması gerektiğine ve içinde bulunması gereken malzemelere dikkat çekilecek.

Afet ve acil durumlarda, altın saatler olarak ifade edilen, olaydan sonraki ilk 72 saat, afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesi için kritik bir öneme sahip. Afet ve Acil Durum Çantası, bu süreçte ailenin tüm acil ihtiyaçlarını ve daha sonra ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemeleri içerecek şekilde hazırlanmalıdır.

AFET ÇANTASI İÇİNDE NE OLMALI?

Düzenli kullanılan ilaçlar, su, yiyecek gibi malzemeler, afet sonrası süreçte kişilerin hayatlarına sağlıklı bir biçimde devam etmesinde büyük rol oynuyor. Ayrıca kimlikler, tapu ve benzeri değerli evrakların birer kopyası, bir miktar nakit para afetlerin olumsuz etkilerini tüm ailenin daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır. Ancak herkes kendi ihtiyaçları doğrultusunda çantasını özelleştirebilir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçların temin edilebileceği yerlere ulaşılamayabilir. Küçük yaralanmalar varsa kişinin bunları kendisinin gidermesi gerekebilir. Bu tip durumlar için Afet ve Acil Durum Çantasının içinde olması gerekenlerin doğru belirlenip, çantanın kolay ulaşılabilecek bir yerde saklanması çok önemlidir.

AFET ÇANTASI HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLECEK KONULAR

Her aile ortak bir Afet ve Acil Durum Çantası hazırlayabileceği gibi, her bir birey için ayrı çantalar da hazırlayabilir. Özellikle çocuklu ailelerde, çocukların çanta hazırlama süreçlerine dâhil edilmesi, küçük yaşta afet bilinci kazandırılmasına katkı sağlayacaktır.

Afet ve Acil Durum Çantası sadece evlerde değil, iş yerlerinde ve araçlarda da bulundurulabilir. Ayrıca okullar ve sınıflarda da öğretmen eşliğinde Afet ve Acil Durum Çantası hazırlanması ve kolay ulaşılabilecek bir yerde saklanması da afetlere hazır toplum olma yolunda atılacak önemli bir adımdır.

Bunun yanında, yaşlı ve engelli bireyler ile evcil hayvanların özel ihtiyaçlarının da çantaya eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca bozulma ihtimali olan malzemeler için çantanın 6 ayda bir gözden geçirilmesi de büyük önem arz etmektedir.