Afet Eğitim Yılı için işbirliği protokolü imzalandı

Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) düzenlenen törenle imzalandı.
Afet Eğitim Yılı için işbirliği protokolü imzalandı

Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) düzenlenen törenle imzalandı.

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2020’de salgın ve afetlerin birlikte yaşanması nedeniyle sahada birçok şeyin görüldüğünü, tüm bakanlıkların da bu vesileyle afet sistemini revize ve test ettiğini söyledi.

“HEDEFİMİZ AFET EĞİTİMLERİNİN 51 MİLYON KİŞİYE ULAŞMASIDIR”

İçişleri Bakanı Soylu, “Afet bilgisi eşittir hayat bilgisi. Yaşadığımız veya çalıştığımız binaların depreme dayanıklı hale gelme konusunu, hem ülkede hem de zihnimizde gündem yapmamız lazım. İşte bu sebeple 2021 yılını Afet Eğitim Yılı olarak belirledik ve projede asgari hedefimiz afet eğitimlerinin 51 milyon kişiye ulaşmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Afet farkındalık eğitimlerine ilişkin de bilgi veren Soylu, yılbaşından bugüne kadar 81 il valisine ve 1106 mülki idare amirine, afet farkındalık eğitimi verildiğini kaydetti. Soylu, 132 bin vatandaşa afet farkındalık eğitiminin yüz yüze verildiğini, 1402 personelin de afet farkındalık eğitici eğitimi alarak afet öğretmeni olduklarını anlattı.

Mobil simülasyon tırlarının Sakarya, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ’a gönderildiğini, yıl boyunca tüm illerde eğitim vermeye devam edeceklerini söyleyen Soylu, yerel ve ulusal radyolarda afet farkındalık söyleşileri düzenlendiğini de aktardı.

Bakan Soylu, 1829 muhtara da illerde eğitim verildiğini ve bu sayının en kısa zamanda 52 bine yükseltileceğini bildirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkan Vekili Hamza Taşdelen de, “2020 yılının sonuna gelindiğinde yaklaşık 14 milyon vatandaşımıza temel afet bilinci ve farkındalık eğitimi verilmişti. Bugün sürecimizi bir üst noktaya taşımamız gerektiğinin farkındayız. 2021 yılında kamu kurumlarımızla ve sivil toplumla daha yakın çalışarak eğitimlerle 51 milyon vatandaşımıza ulaşmak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Süleyman Soylu’nun huzurunda, İçişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında protokoller imzalandı.