“Afetlere Hazırlık Yılı” başladı

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.

Afetlere Hazırlık Yılı Tanıtım Toplantısı, AFAD’ın merkez yerleşkesinde yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy ile AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen programda, afet yönetimi alanında devreye alınan 6 proje kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı.

Toplantıda, bireylerin afet yönetimine katılmasını sağlayacak “AFAD Gönüllülük Sistemi”, afet yönetiminde görev almak isteyenleri standartlara göre yetkilendirecek “AFAD Akreditasyon Sistemi”, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerilerini afet yönetimine yansıtacak “Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu”, afet tehlike ve risklerini şehir şehir analiz edebilen “Afet Risk Azaltma Sistemi (ARAS)” ve eksikleri gidermek için yapılan “Afet ve Acil Durum Tatbikatları” kamuoyuna tanıtıldı.

“ZAYIF AFET HAFIZASI, HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYA SEBEP”

Tanıtım toplantısının açılışında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerinin başında zayıf afet hafızasının hazırlıksız yakalanmaya neden olduğunu anlattı. 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde toplumda yeterli afet tecrübe ve hatırasınının bulunmadığına dikkat çeken Soylu, o geceden sonra herkesin deprem konusunda bilincinin arttığını vurguladı.

15’er yıllık dilimlerde afetlere bakıldığında afetlerin önceki döneme göre yüzde 27 artmasına atıf yapan İçişleri Bakanı, “1900’den günümüze kadar meydana gelen büyük depremler bakımından Türkiye 77 depremle dünyada 4. sıradadır. 17 Ağustos Depremi’nin etkili olduğu bölge, Türkiye nüfusunun yüzde 23’ünü barındırıyor. Yani dünya ölçeğinde bakarsak doğal afet riski açısından dünyadaki sayılı bölgelerden biri üzerindeyiz” dedi.

Konuşmasında, Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) ve TAMP’ın sorumlu kurumlarla oluşturduğu organizasyona atıfta bulunan Bakan Soylu, şunları söyledi: “Türkiye artık afet anında planlı hareket eden, kapasite olarak her noktaya yetebilen bir kurumsal yapıya kavuştu. Yaptığımız analizler, AFAD Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar çerçevesinde kendimize 6 stratejik adım belirledik ve hepsinin başlangıcını yapıyoruz. Birinci adımımızı ‘afetlere hazırlık yılı ilan etmek’ olarak belirledik. İkinci olarak AFAD Gönüllülük Sistemi’ni kuruyoruz. Üçüncü adımımız, Afet Akreditasyon Sistemi’nin kurulmasıdır.”

“RİSKLERİ AZALTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD’ın müdahale ve iyileştirme çalışmalarıyla bilinmesine atıf yaparak “Ancak biz biliyoruz ki esas mal ve can kaybını azaltabileceğimiz safhalar, afet öncesinde gerçekleştirilen bu risk azaltma ve hazırlık çalışmaları. Biz de bu anlamda mutfakta çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Güllüoğlu, Türkiye’de kriz yönetimi anlayışından risk yönetimi anlayışına geçişi kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “AFAD’ı da sadece bir kriz kurumu değil kriz ve risk kurumu olarak konumlandırmak istiyoruz. AFAD’ın algısını bu yönde geliştirmeyi umuyoruz” diye konuştu.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Eyüp Sultan’a tarihi dokunuş

Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Sultan Camii Meydanı ve çevresine tarihi dokuya uygun yeni bir düzenleme getiriyor.
Eyüpsultan Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasımızın en önemli eserlerinden Eyüp Sultan Camii Meydanı ve çevresine tarihi dokuya uygun yeni bir düzenleme getiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, İller Bankasından alınan 15 milyon liralık hibe ile Eyüp Sultan Meydanı ve çevresindeki binalarda tarihi dokuya uygun şekilde cephe sağlıklaştırma çalışmaları hızlandı. İlçenin tarihi kent dokusunun korunması ve bir bütünlük sağlanması için ”Eyüp Sultan Camisi ve Çevresi Cephe Rehabilitasyon Projesi” adıyla yeni bir proje hazırlandı. Eyüp Sultan Meydanı’nı çevreleyen bina cephelerinin rehabilite edilmesine ilişkin hazırlanan proje, 2 safhalı ve 5 kısım olarak planlandı. Proje, toplamda 284 yapının cephe düzenlemesi ve tadilatı ile Bahariye Yolu ve Oyuncakçılar Çarşısı için dükkan tasarımlarını kapsıyor. Projeyle tanıtım panoları ve reklam uygulamaları Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği’ne uygun hale getirilecek. Ayrıca proje içeriği, bina cephelerine siluet bazında renk alternatifi önerilerinin getirilip bina cephelerinde bozulan doğrama oranlarının düzenlenerek kentsel kalitenin artırılması ve görsel kirliliğin ortadan kaldırılması gibi cephe düzenlemesi ve tadilatını içeriyor. Eyüpsultan Belediyesi tarafından hazırlanan projede, tarihi eserlerin önünü kapatan düzensiz dükkanlar kaldırılıp bir alana toplanarak Eyüp Sultan Camisi Meydanı daha estetik bir hale gelecek. Proje uygulamasında her biri 4 metrekareden oluşan toplam 18 dükkan yer alacak. İşletmelerin daha iyi hizmet sunabileceği, vatandaşın ve turistlerin daha sağlıklı hizmet

TOKİ, 160 konut ve 180 işyerini açık artırma ile satacak

TOKİ'nin mülkiyetinde bulunan 160 adet konut ve 180 adet işyeri açık artırma ile satışa sunuldu.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetinde bulunan 160 adet konut ve 180 adet işyeri 17-18 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek açık artırma ile satışa sunuldu. Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek. Başvurular ve teminatlar ilgili bankaların tüm şubeleri aracılığı ile kabul edilecek. Teklif alma sonrası “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” imzalatma işlemleri yine ilgili bankalar tarafından belirlenecek “Temerküz Şubeler” aracılığı ile yürütülecek. Ayrıca, açık artırma (teklif alma) gününde de başvuru kabul edilecek. Internet Duyurusu Lotlu Satış Listesi

YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 Mayıs’ta Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini soysal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarını açıkladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 Mayıs’ta Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini soysal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında kapatılan sınır kapıları ve getirilen kısıtlamaların sosyoekonomik anlamda birçok etkisinin olduğunu söyledi. Bu noktada Hükümet olarak virüsle mücadele için bir takım önlemler aldıklarını kaydeden Karaismailoğlu, alınan tedbirler sayesinde virüsle mücadelede önemli mesafe kat edildiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, salgının yayılma hızındaki düşüş sayesinde hayatın normalleşmesi sürecinin de başlayacağını söyledi. Bu noktada demiryolları ulaşımında normalleşme sürecinin başlatılacağını da bildiren Karaismailoğlu, sürecin tedbirlerle birlikte yürütüleceğini kaydetti. Bakan Karaismailoğlu, Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatların da bu süreçte seferleri durdurmadıklarını anımsatarak, yavaş yavaş sefer sayılarının artırılacağını kaydetti. Konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren Hatları’nda da sefer hazırlıklarını başlattıklarını açıklayan Karaismailoğlu, “Yüksek Hızlı Trenlerin biletlerinin satışına Ramazan Bayramının ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak” dedi. YHT SEFERLERİ BAŞLIYOR 28 Mayıs’ta