“Afetlere Hazırlık Yılı” başladı

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.

Afetlere Hazırlık Yılı Tanıtım Toplantısı, AFAD’ın merkez yerleşkesinde yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy ile AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen programda, afet yönetimi alanında devreye alınan 6 proje kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı.

Toplantıda, bireylerin afet yönetimine katılmasını sağlayacak “AFAD Gönüllülük Sistemi”, afet yönetiminde görev almak isteyenleri standartlara göre yetkilendirecek “AFAD Akreditasyon Sistemi”, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerilerini afet yönetimine yansıtacak “Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu”, afet tehlike ve risklerini şehir şehir analiz edebilen “Afet Risk Azaltma Sistemi (ARAS)” ve eksikleri gidermek için yapılan “Afet ve Acil Durum Tatbikatları” kamuoyuna tanıtıldı.

“ZAYIF AFET HAFIZASI, HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYA SEBEP”

Tanıtım toplantısının açılışında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerinin başında zayıf afet hafızasının hazırlıksız yakalanmaya neden olduğunu anlattı. 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde toplumda yeterli afet tecrübe ve hatırasınının bulunmadığına dikkat çeken Soylu, o geceden sonra herkesin deprem konusunda bilincinin arttığını vurguladı.

15’er yıllık dilimlerde afetlere bakıldığında afetlerin önceki döneme göre yüzde 27 artmasına atıf yapan İçişleri Bakanı, “1900’den günümüze kadar meydana gelen büyük depremler bakımından Türkiye 77 depremle dünyada 4. sıradadır. 17 Ağustos Depremi’nin etkili olduğu bölge, Türkiye nüfusunun yüzde 23’ünü barındırıyor. Yani dünya ölçeğinde bakarsak doğal afet riski açısından dünyadaki sayılı bölgelerden biri üzerindeyiz” dedi.

Konuşmasında, Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) ve TAMP’ın sorumlu kurumlarla oluşturduğu organizasyona atıfta bulunan Bakan Soylu, şunları söyledi: “Türkiye artık afet anında planlı hareket eden, kapasite olarak her noktaya yetebilen bir kurumsal yapıya kavuştu. Yaptığımız analizler, AFAD Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar çerçevesinde kendimize 6 stratejik adım belirledik ve hepsinin başlangıcını yapıyoruz. Birinci adımımızı ‘afetlere hazırlık yılı ilan etmek’ olarak belirledik. İkinci olarak AFAD Gönüllülük Sistemi’ni kuruyoruz. Üçüncü adımımız, Afet Akreditasyon Sistemi’nin kurulmasıdır.”

“RİSKLERİ AZALTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD’ın müdahale ve iyileştirme çalışmalarıyla bilinmesine atıf yaparak “Ancak biz biliyoruz ki esas mal ve can kaybını azaltabileceğimiz safhalar, afet öncesinde gerçekleştirilen bu risk azaltma ve hazırlık çalışmaları. Biz de bu anlamda mutfakta çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Güllüoğlu, Türkiye’de kriz yönetimi anlayışından risk yönetimi anlayışına geçişi kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “AFAD’ı da sadece bir kriz kurumu değil kriz ve risk kurumu olarak konumlandırmak istiyoruz. AFAD’ın algısını bu yönde geliştirmeyi umuyoruz” diye konuştu.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

2 bin TL taksitle ne kadar kredi alınır?

Güncel faiz oranları ile aylık 2 bin TL taksitlerle ne kadar konut kredisi alınır? İşte yanıtı…
Bankaların konut kredisi faiz oranları bu haftada düşmeye devam etti. Güncel faiz oranları ile aylık 2 bin TL taksitlerle ne kadar konut kredisi alınır? İşte yanıtı… Konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirim trendi altıncı haftasına girdi. Bankaların güncel tabla konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.93’e geriledi. Söz konusu oran son altı haftada 20 puan düştü. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.5’e inerken, en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.49 seviyesinde. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri ise bu ay 25 puan indirimle Haziran ayı TÜFE oranlarına bağlı olarak yüzde 1.5’e geriledi. Güncel olarak en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı üzerinden 10 yıl vadede aylık 2 bin TL ödemelerle konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 111 bin 500 TL’ye kadar konut kredisi kullanılabiliyor. Söz konusu kredi için ödenecek toplam faiz ise 117 bin TL’ ye denk geliyor. 23 Temmuz itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı sunan 10 bankadan 10 yıl vade seçeneğinde aylık 2 bin TL taksitlerle ne kadar konut kredisi alınabileceğini KrediPazari.com konut kredisi hesaplama araçları kullanılarak kolayca hesaplanabiliyor. VakıfBank Konut Kredisi Hesaplama Kampanyalı sarı panjur konut kredisi dahilinde VakıfBank’tan aylık 2.000 TL taksitlerle 101.500 TL’ ye kadar kredi kullanılabiliyor. Akbank Konut Kredisi Hesaplama

Balıkesir kurasında sevinç gözyaşları

Balıkesir'de TOKİ tarafından hayata geçirilecek bin konut için hak sahipleri çekilen kura ile belirlendi.
Balıkesir Merkez Karesi’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilecek bin konut için hak sahipleri çekilen kura ile belirlendi. Kuranın kendine çıktığını gören vatandaşlar sevinç gözyaşları döktü. TOKİ’nin Türkiye’nin 67 ilinde hayata geçirdiği 50 bin yeni sosyal konut projesi kapsamında Balıkesir’deki bin konut için kura töreni yapıldı. Karesi projesindeki TOKİ konutları için hak sahipliği belirleme kurası, Şehit Turgut Solak Spor Salonu’nda noter huzurunda yapıldı. Proje kapsamında, 2+1 ve 3+1 nitelikteki 500’er konut için 5 bin 186 başvuru alındı. Yapılan kura çekimiyle; şehit ve gazi kontenjanından 66, engelli kontenjanından 50, emekli kontenjanından 250 ve diğer kontenjanlardan 634 hak sahibi belirlendi. Kura da ismi okunan vatandaşlar büyük mutluluk yaşarken, bazıları gözyaşlarını tutamadı. Yıllardır ev sahibi olma hayali kurduklarını ifade eden vatandaşlar, bu imkanı sağlayan herkese teşekkür etti. Hak sahipleri ödemelerini 2+1 nitelikli konutlar için yüzde 12 peşin 180 ay vade, yüzde 20 peşin 240 ay vade, 3+1 nitelikli konutlar için yüzde 10 peşin 120 ay vade, yüzde 20 peşin 180 ay vade seçenekleriyle yapabilecekler. Alt gelir grubuna yönelik olan 2+1 konutların taksitleri 523 TL’den, orta gelir grubuna yönelik olan 3+1 konutların taksitleri ise bin 27 TL’den başlıyor. TOKİ BALIKESİR 2+1 KURA SONUÇLARI TOKİ BALIKESİR 3+1 KURA SONUÇLARI

Özgün cami tasarımları için fikirler yarıştı

Özgün cami tasarımları için ilk kez düzenlenen "Cami Tasarımı Fikir Yarışması"nın ödül töreni Ankara'da yapıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası (İLBANK) ve Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen “Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nın ödül töreni Ankara’da yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ödül töreni öncesi yarışmacıların cami tasarımlarının yer aldığı sergiyi gezdi. Kurum, törende yaptığı konuşmada, yeni fikirler sunmak, yeni projeler ve yeni eserler ortaya koymak için gençleri cesaretlendirmek ve yollarını açmak gerektiğini söyledi. Kültürleri, medeniyetleri ortak yapan, çağlar ötesine taşıyan en önemli etkenlerden birisinin de ibadethaneler olduğunu belirten Kurum, “Bizim medeniyet anlayışımızda evler, ticarethaneler asırlarca dayanacak şekilde yapılmamıştır. Böylece insanın faniliği ve ölümü hatırlatılmıştır. Ancak camilerimize baktığımızda yüzyıllarca ayakta kalacak şekilde tasarlanıp, inşa edilmiştir. Çünkü inanç ebedidir ve bu inanç da bu topraklarda inşallah ebediyete kadar kalıcıdır. Minareler, İslam beldelerine vurulmuş bir mühürdür. Bu anlayışla hareket edilir” diye konuştu. Camilerin sadece namaz kılma mekanları olmadığını, insanların buluştuğu yerler olduğunu ifade eden Kurum, tasarım yarışmasının konseptinin bu anlayış üzerine yapıldığını dile getirdi. Ecdadın camileri şehrin merkezine yaptığını, böylece inanç ve birlik duygusunun hayatın merkezine taşındığını aktaran Kurum, “Günümüzdeyse camileri şehir planlarımızın merkezine alma ötesinde bazı ihmallerimiz oldu. Bu süreçte estetikten uzak, mimari özelliği bulunmayan yapılar ortaya çıktı. Son yıllarda bu gidişata dur demek için çok önemli adımlar attık. Aslında bu