“Afetlere Hazırlık Yılı” başladı

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.
“Afetlere Hazırlık Yılı” başladı

Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD tarafından geliştirilen Afetlere Hazırlık Yılı başladı.

Afetlere Hazırlık Yılı Tanıtım Toplantısı, AFAD’ın merkez yerleşkesinde yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy ile AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen programda, afet yönetimi alanında devreye alınan 6 proje kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı.

Toplantıda, bireylerin afet yönetimine katılmasını sağlayacak “AFAD Gönüllülük Sistemi”, afet yönetiminde görev almak isteyenleri standartlara göre yetkilendirecek “AFAD Akreditasyon Sistemi”, toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerilerini afet yönetimine yansıtacak “Türkiye Afet Risklerinin Azaltılması Platformu”, afet tehlike ve risklerini şehir şehir analiz edebilen “Afet Risk Azaltma Sistemi (ARAS)” ve eksikleri gidermek için yapılan “Afet ve Acil Durum Tatbikatları” kamuoyuna tanıtıldı.

“ZAYIF AFET HAFIZASI, HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYA SEBEP”

Tanıtım toplantısının açılışında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerinin başında zayıf afet hafızasının hazırlıksız yakalanmaya neden olduğunu anlattı. 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde toplumda yeterli afet tecrübe ve hatırasınının bulunmadığına dikkat çeken Soylu, o geceden sonra herkesin deprem konusunda bilincinin arttığını vurguladı.

15’er yıllık dilimlerde afetlere bakıldığında afetlerin önceki döneme göre yüzde 27 artmasına atıf yapan İçişleri Bakanı, “1900’den günümüze kadar meydana gelen büyük depremler bakımından Türkiye 77 depremle dünyada 4. sıradadır. 17 Ağustos Depremi’nin etkili olduğu bölge, Türkiye nüfusunun yüzde 23’ünü barındırıyor. Yani dünya ölçeğinde bakarsak doğal afet riski açısından dünyadaki sayılı bölgelerden biri üzerindeyiz” dedi.

Konuşmasında, Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) ve TAMP’ın sorumlu kurumlarla oluşturduğu organizasyona atıfta bulunan Bakan Soylu, şunları söyledi: “Türkiye artık afet anında planlı hareket eden, kapasite olarak her noktaya yetebilen bir kurumsal yapıya kavuştu. Yaptığımız analizler, AFAD Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar çerçevesinde kendimize 6 stratejik adım belirledik ve hepsinin başlangıcını yapıyoruz. Birinci adımımızı ‘afetlere hazırlık yılı ilan etmek’ olarak belirledik. İkinci olarak AFAD Gönüllülük Sistemi’ni kuruyoruz. Üçüncü adımımız, Afet Akreditasyon Sistemi’nin kurulmasıdır.”

“RİSKLERİ AZALTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, AFAD’ın müdahale ve iyileştirme çalışmalarıyla bilinmesine atıf yaparak “Ancak biz biliyoruz ki esas mal ve can kaybını azaltabileceğimiz safhalar, afet öncesinde gerçekleştirilen bu risk azaltma ve hazırlık çalışmaları. Biz de bu anlamda mutfakta çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Güllüoğlu, Türkiye’de kriz yönetimi anlayışından risk yönetimi anlayışına geçişi kuvvetlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, “AFAD’ı da sadece bir kriz kurumu değil kriz ve risk kurumu olarak konumlandırmak istiyoruz. AFAD’ın algısını bu yönde geliştirmeyi umuyoruz” diye konuştu.