Afetlerle yıkılan tarihi cami dördüncü kez inşa edildi

560 yıllık tarihi boyunca yangın ve depremler nedeniyle 3 kez yıkılan Parmakkapı Kazasker Mehmet Efendi Camii, yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.
Afetlerle yıkılan tarihi cami dördüncü kez inşa edildi

560 yıllık tarihi boyunca yangın ve depremler nedeniyle 3 kez yıkılan Parmakkapı Kazasker Mehmet Efendi Camii, yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.

Akşemsettin Mahallesi Kocasinan Caddesi üzerinde yer alan Parmakkapı Kadıasker (Kazasker) Mehmet Efendi Cami, Kazasker Mehmet Efendi tarafından 1453 yılında yapıldı. 1766 yılındaki depremle yıkılan cami, aynı yıl Mustafa Ağa tarafından yeniden ayağa kaldırıldı.

Çıkan yangın sonrası 1918 yılında tamamen tahrip olan caminin, Vatan Caddesi’nin yapımı sırasında kaldırıldığı tahmin ediliyor. Hayırsever vatandaşlar tarafından 1960 yılından sonra yeniden yapılan cami, 1999 depreminde aldığı hasar sonucu depreme dayanıksız olduğu raporu üzerine 2013’te yıkıldı.

Bölgede halkın ibadet yeri ihtiyacının karşılanması amacıyla Parmakkapı Kazasker Mehmet Efendi Camii’nin yeniden inşası için çalışma başlatıldı. Cami, Fatih Belediyesince hazırlanan ve Osmanlı’nın mimari izlerini barındıran projenin kurul onayı almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi boyunca dördüncü kez yeniden inşa edildi.

CAMİNİN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

Parmakkapı Kazasker Mehmet Efendi Cami, Cuma namazı ile birlikte Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fatih Kaymakamı Kaan Peker, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve cami cemaati ile birlikte resmi açılışı yapıldı.

Parmakkapı Kazasker Mehmet Efendi Camii’nin resmi açılışını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Rabb’im camilerimizden ezan sesini eksik etmesin. İnşallah bu açılışını yaptığımız camimiz uzun süre milletimize hizmet eder” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılış öncesi yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim’deki “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler” ayetini hatırlatarak, “Camilerin dışının imarı gibi içini de iyi bir nesil, Allah’ı bilen, Peygamber’i tanıyan, İslam için gayret eden nesiller yetiştirerek imar etmemiz gerekiyor” dedi.

Başkan Erbaş, milletin irfanına, hikmetine, bilgi ve ilim öğrenerek hizmet edecek genç nesli yetiştirme noktasında camilerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından caminin açılış kurdelesini Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Fatih Kaymakamı Kaan Peker ile diğer yetkililerle birlikte kesti.

Kurdele kesiminin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erbaş, bu camide görev yaptığı sürede, ilahiyat fakültesini, yüksek lisans ve doktora dönemini tamamladığını dile getirerek, burada doktorasını bitirdikten sonra Sakarya Üniversitesinde yardımcı doçent olarak göreve başladığını kaydetti.

Başkan Erbaş, buranın çocukluğunun geçtiği yer gibi olduğunu anlatarak, “Kendi köyüme mahalleme gelir gibi bu camiye, bu mahalleye geliyorum. Düğünümü burada yaptım, caminin hemen yanında lojmanım vardı. 4 çocuğumdan ikisi burada oldu. Çok güzel günlerimiz geçti” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, ayrıca açılış öncesinde Fatih Belediyesini ziyaret ederek, Başkan Mehmet Ergün Turan’a hayırlı olsun dileklerinde bulundu.