Anadolu’nun en büyük kervansarayı asırlara meydan okuyor

Aksaray'da 1229 yılında yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı, görkemli mimarisiyle asırlara meydan okuyor.
Anadolu’nun en büyük kervansarayı asırlara meydan okuyor

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1229 yılında yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı, görkemli mimarisiyle asırlara meydan okuyor.

İpek Yolu üzerinde, hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilen Sultanhanı Kervansarayı, görkemli mimarisiyle dikkati çekiyor. Anadolu’nun en büyük kervansarayı olan tarihi yapı, Konya-Kayseri karayolu üzerinde Aksaray’a 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Konya’daki Alaaddin Camisi’nin de mimarı Şamlı Muhammed bin Havlan tarafından inşa edilen kervansaray, 116 metre boyu ve 4 bin 800 metrekarelik alanıyla Anadolu’daki Selçuklu kervansaraylarının en büyüğü olarak biliniyor.

Kaleye benzer yapısıyla bazı dönemlerde askeri üs olarak kullanıldığı için çeşitli savaşlara sahne oldu ve kuşatmalar sırasında zarar gördü. Görkemli bir mimariye sahip olan yapı, düz araziye kurulmuş bir kaleyi andırıyor.

8 asırlık kervansaray, kesme taş malzemeyle örülen duvarları kulelerle desteklenmiş, revaklı avlulu yazlık kısmı ile kapalı holden oluşan iki bölümlü bir plana sahip. Han içindeki yapı özellikleriyle Sivas’taki Gök Medrese’ye benzetilen kervansarayda hamam, mescit, yolculara mahsus odalar, salonlar ve ambarlar bulunuyor.

UNESCO tarafından 2014’te Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Sultanhanı Kervansarayı’nı her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.