Ankara-Niğde Otoyolu gelecek yıla hazırlanıyor

Yapım çalışmaları tüm hızıyla devam eden Ankara-Niğde Otoyolu'nun gelecek yıl açılması planlanıyor.
Ankara-Niğde Otoyolu gelecek yıla hazırlanıyor

Yapım çalışmaları tüm hızıyla devam eden Ankara-Niğde Otoyolu’nun gelecek yıl açılması planlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Ankara-Niğde Otoyolu Kontrol Başmühendisliği Derekışla Şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yetkililerden projede gelinen son durum hakkında bilgi alan Bakan Turhan’a, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu eşlik etti. Ankara-Niğde Otoyolu’nu havadan inceleyen Turhan ve Uraloğlu daha sonra şantiyeden ayrıldı.

Ankara-Pozantı Otoyolu’nun en önemli kesimlerinden biri olan Ankara-Niğde kesimi, Kapıkule’den başlayıp Türkiye’nin güney sınır kapılarına uzanan otoyol ağının da son halkası. Yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle inşa edilen otoyolu, kamu kaynağı kullanılmadan yürütülüyor.

Projenin ana yol uzunluğu 275 kilometre, bağlantı yollarının uzunluğu 55 kilometre olmak üzere toplam 330 kilometreden oluşuyor. Maliyeti yaklaşık 1,5 milyar avro olan projenin 2020 içinde hizmete alınması hedefleniyor.

Ankara-Niğde Otoyolu 5 viyadük, 77 üst geçit, 12 köprülü kavşak, 451 kutu menfez, 34 köprü, 2 bakım işletme merkezi, 5 hizmet tesisi park alanı, 5 servis alanından oluşuyor. Otoyol üzerinde 11 gişe alanı, 2 alım gişesiyle de yolculara ve sürücülere daha konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti sunulacak.

Ankara ile Adana arasındaki bu otoyolun tamamlanmasıyla mevcut güzergah yaklaşık 30 kilometre kısalacak.