“Ankara ve İstanbul’da ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcular ile iftar programında yaptığı konuşmada, “Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde, İstanbul’da da Rami Kışlasında ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz” dedi.
“Ankara ve İstanbul’da ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcular ile iftar programında yaptığı konuşmada, “Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde, İstanbul’da da Rami Kışlasında ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen iftar programında sanatçı ve sporcularla bir araya geldi. Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporculara Türkiye’nin kültürüne, sanatına ve sporuna yaptıkları katkılar için teşekkür etti.

Kültür, sanat ve sporun milletlerin ortak değeri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür, sanat insanları ile sporcuların ortaya koyduğu eserler ve başarılarla tüm millete mal olmuş kişiler olduklarını söyledi.

Türkiye’nin dizi sektöründe dünyada marka hâline geldiğini, bugün Türk dizilerinin 156 ülkede, 500 milyon kişi tarafından izlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın ardından ikinci sırada yer aldığımız dizi film ihracatında 350 milyon dolarlık bir hacme ulaştık” diye konuştu.

Desteklenen özel tiyatro sayısını dört katına çıkarttıklarını, Türkiye’nin en modern opera standartlarındaki binasının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi olduğunu ve Taksim’de İstanbul’un şanına yakışır bir opera ve kültür merkezinin inşa edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, fevkalade bir durum olmazsa 2021 yılında Taksim’deki eski adıyla Atatürk Kültür Merkezinin opera binası olarak hizmete gireceğini kaydetti.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ İÇİNDE VE RAMİ KIŞLASINDA ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANELERİNİ KURUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin somut olmayan kültürel miras listelerinde daha önce temsil edilmediğini ancak bugün 17 başlıkla bu listelerde yer alındığını belirterek, şöyle devam etti: “Bu listede dünyada beşinci sırada bulunuyoruz. Dünya kültür mirası geçici listesindeki varlık ve alan sayımızı 18’den 77’ye, asıl listedeki temsil sayımızı da dokuzdan 18’e çıkardık. Kültür merkezlerimizin sayısını yaklaşık üç kat arttırdık. Yılda ISBN verilen yayın sayısı dört katına yükseldi. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde, İstanbul’da da Rami Kışlasında ülkemizin en büyük kütüphanelerini kuruyoruz. Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezinde bulunan Külliye içindeki kütüphanemiz şöyle üç, dört ay içerisinde bitiyor. Rami Kışlasındaki şöyle herhalde bir iki üç yılımızı alacak. Ama bir tanesi 5 milyon cilt kitaba hitap edecek, dijital sistem içerisinde bu var. İstanbul 6 milyon cilt kitaba hitap edecek. Bunlar bizde olmayan şeylerdi ve şimdi bunlar gerçekleşiyor.”

“SPORCULAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DESTEK VE ALTYAPI HİZMETLERİNİ HAYATA GEÇİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporcular için de çok önemli destek ve altyapı hizmetlerini hayata geçirdiklerine vurgu yaparak lisanslı sporcu sayısının 278 binden 9 milyonun üzerine çıktığını, Türkiye genelinde 863 büyük spor salonu bulunduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 34 şehirde uluslararası standartlarda toplamda 750 bin seyirci kapasiteli 37 stadyum yapmak için kolları sıvadıklarını dile getirerek, bunlardan 16’sının tamamlandığını, 13’nün inşasının sürdüğünü, sekizinin de proje aşamasında bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası alanda Türkiye’yi temsil eden ve başarı kazanan sporculara özellikle sahip çıktıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporculara Türkiye’ye ve millete yaptıkları katkılar dolayısıyla tekrar teşekkür ederek başarılar diledi ve yaklaşan Ramazan Bayramlarını kutladı.