Asırlık bina ‘Demokrasi Müzesi’ne çevrildi

Tokat'taki 115 yıllık tarihi bina, restore edilerek "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürüldü.
Asırlık bina ‘Demokrasi Müzesi’ne çevrildi

Tokat’ta, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devlet adamlarının toplantılar yaparak balkonundan halka hitap ettiği 115 yıllık tarihi bina, restore edilerek “Demokrasi Müzesi”ne dönüştürüldü.

Tokat’ta bir asırdan fazla süredir kahvehane olarak kullanılan ve önemli olaylara tanıklık eden tarihi bina, “Demokrasi Müzesi” adıyla ziyaretçilerini ağırlayacak.

Demokrasi Müzesi’nde; Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes gibi bazı devlet adamlarının fotoğrafları ile ülkenin ve kentin demokrasi hayatı yansıtılacak.

Şehir merkezinde 115 yıldır kahvehane olarak kullanılan üç katlı ahşap bina, İl Özel İdaresi tarafından sahibi Şevket Aydın’dan satın alınarak aslına uygun restore edildi.

İlk olarak Türk Ocağı’nın faaliyet gösterdiği bina daha sonra İttihat ve Terakki Partisi binası olarak kullanıldı. Mustafa Kemal Atatürk, 26 Haziran 1919’da Tokat’a gelişinde bu binada misafir edildi. Görüşmelerinin bir kısmını da burada yaptı. Daha sonraki ziyaretinde de bu binada bulundu.

Tarihi bina, Cumhuriyet döneminde siyasi konumunu sürdürdü. Özellikle Demokrat Parti döneminde siyasilerin balkon konuşmalarına ev sahipliği yaptı. Adnan Menderes’in de binada toplantı yaparken çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor.

1960’lı yıllardan sonra bina, otel, kahvehane ve dükkanlara ev sahipliği yaptı. Daha sonra İl Özel İdaresi tarafından satın alınarak Valilik öncülüğünde ‘Demokrasi Müzesi’ adı altında Türkiye’nin ve Tokat’ın siyasi ve demokrasi geçmişini özetleyen bir müze haline getirildi.