Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ilk etabı 8 Mayıs’ta açılacak

Bakan Kurum, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin ilk etabını 8 Mayıs itibarıyla açacaklarını ve etap etap gençlere armağan edeceklerini belirterek, "İstanbul'un Central Park'ı olacak" dedi.
Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ilk etabı 8 Mayıs’ta açılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ilk etabını 8 Mayıs itibarıyla açacaklarını ve etap etap gençlere armağan edeceklerini belirterek, “İstanbul’un Central Park’ı olacak” dedi.

Bakan Kurum, gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube’da canlı yayınladığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Deprem bölgesindeki evlerin yapımının 1 yılda tamamlanacağını ifade eden Kurum, daha önce çeşitli afetlerin yaşandığı Elazığ, Malatya, İzmir, Antalya ve Muğla’da bunu yaptıklarını, deprem bölgesindeki 11 ili de ayağa kaldırmak için aynı motivasyonla çalıştıklarını anlattı.

Bakan Kurum, “İstanbul’da ne vadediyorsunuz?” sorusu üzerine, İstanbul’un dönüşümü adına “yüzyılın dönüşüm projesi” diyebilecekleri tarihin en önemli şehircilik adımını attıklarını, 300 bin konutu kapsayan Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’nı başlattıklarını kaydetti.

“Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ni ne zaman açıyorsunuz?” sorusu üzerine Kurum, “İlk etabını 8 Mayıs itibarıyla açıyoruz ve etap etap da Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ni gençlerimize, İstanbul gençliğine armağan edeceğiz. İçinde kütüphaneleriyle kıraathaneleriyle yürüyüş yollarıyla çok kıymetli. Hani yurt dışına gidersiniz ‘Ya şu bizim ülkemizde de olsaydı’ dediğimiz, şehrin içindeki şehir parkları var ya emin olun hepsinden daha güzel olacak. İstanbul’un Central Park’ı olacak” diye konuştu.

Millet bahçesini 15-20 yıllık ağaçlarla donattıklarını, açıldığı gün itibarıyla vatandaşların ağaçların gölgesi altında oturabileceğini dile getiren Kurum, “İstanbul’a bir değer katacak. İstanbul’a böyle bir projeyi armağan etmek de bizim için bir mutluluk vesilesi” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, “İstanbul mitingi, Atatürk Havalimanı’nda mı olacak?” sorusu üzerine, mitingin daha önce millet bahçesiyle ilgili tören yapılan alanda düzenleneceğini, 7 Mayıs’ta İstanbul tarihinin en büyük, en coşkulu, en kalabalık mitingi olacağını, milyonların orada bulunacağını kaydetti.

KİRA ARTIŞ ORANININ YÜZDE 25’LE SINIRLANMASI

“‘Yüzde 25 kira artışını sabitleyeceğiz. Kimse yüzde 25’ten fazla kira artışı vermesin’ diye bir açıklama yaptınız. Bunun arkasında duracak mısınız?” sorusuna Kurum, “Duracağız, durmak zorundayız” yanıtını verdi.

Kurum, 15 Mayıs sabahı itibarıyla her şeyin normalleşeceğini düşündüğünü belirterek, “Yatırımcı güven, istikrar ister. O güveni, istikrarı ülkenizde tesis ederseniz her şey normalleşir. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Vatandaşın güveniyle sürecin yönetildiğini, ülkedeki istikrar ortamını gördüğü an direkt yatırımcı ülkeye gelir” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın sürecinde kira artışlarıyla ilgili olağanüstü bir durum yaşandığını, bu durum normalleşene kadar hem ev sahibini hem de kiracıyı koruyacak bir düzenleme yaptıklarını ve 2023 Temmuz’a kadar kira artış oranını yüzde 25’le sınırladıklarını aktaran Kurum, şöyle devam etti: “Çünkü bırakın temmuzu, 15 Mayıs’ta bunun normalleşeceğini düşünüyoruz. Artık üretim normalleşecek. Tedarik zinciri normale dönecek. Dönmesiyle birlikte zaten bu enflasyon aşağı çekilecek. Tüm dünya da bunu görecek, biz de göreceğiz. Ondan sonraki süreçte diyelim ki beklentilerimizin hala üzerinde, hem kiracımızı hem ev sahibimizi korumamız lazım, buna ilişkin düzenlemeyi eğer olağanüstü durum devam ediyorsa beklenmedik bir durum söz konusuysa tarihimizi öteleyeceğiz.”