Atatürk Havalimanı yerine deniz kıyılı Millet Bahçesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı yerine yapılacak millet bahçesinin denize kıyısı olacağını açıkladı.
Atatürk Havalimanı yerine deniz kıyılı Millet Bahçesi

Atatürk Havalimanı yerine yapılacak millet bahçesinin denize kıyısı olacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu millet bahçesi çalışmalarında ilk etaba bu yıl içerisinde başlanacağını söyledi.

Bakan Kurum, İstanbul programı kapsamında Bakırköy’ün Osmaniye Mahallesi’ndeki vatandaşlarla bir araya geldi. Osmaniye Mahallesi’nde yıllardır süregelen kentsel dönüşüm sorununu istişare etmek için vatandaşlarla buluştuğunu ifade eden Kurum, mahallede 1999 depreminde hasar görmüş, mühendislik hizmeti almamış, deprem riski taşıyan birçok binanın olduğunu söyledi.

Mahallenin Bakırköy için acil öncelikli alanlar içerisinde yer aldığını belirten Kurum, 5 yıllık süreçte Osmaniye Mahallesi’ni sağlam, güvenilir, içinde yaşanabilir sosyal donatı imkanları olan kentsel dönüşüm projesine tabi tutmak istediklerini dile getirdi.

“YERİNDE, HIZLI VE RIZAYA DAYALI DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, projenin bugüne kadar yapılamamasının sebeplerini şu şekilde anlattı: “Burada zemin artı 5 olan imar planı çerçevesinde ve taks 0.25 olması sebebiyle maalesef kendi içinde bu dönüşümü sağlayamıyoruz. Kendi içinde dönüşebilecek kıymetli bir bölge. Öncelikli olarak ada bazın anlaşması kaydıyla anlaşıp bize gelin. Zemin artı 5’i bir kat artırmak suretiyle zemin artı 6, taksımızı da 0.25’ten 0.40’a çıkarak, buradaki imar planını yapacağız. Ada bazında bu planın sözünü bugün size veriyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

“ATATÜRK HAVALİMANI’NDAKİ MİLLET BAHÇESİNİN İLK ETABINA BU YIL BAŞLANACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde millet bahçeleri yaptıklarını anımsatarak, şöyle devam etti: “81 ilimizin her birinde en az bir millet bahçesi yapma hedefinde yola çıktık. Bırakın illeri, ilçelerimize dahi millet bahçeleri yapıyoruz. Bir kısmını açtık, bir kısmı proje aşamasında. Hedefimiz kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak. Bu çerçevede İstanbul’da 5 millet bahçesi açtık. Atatürk Havalimanı’nı, dünyanın en büyük havalimanına taşıdık. Atatürk Havalimanı’nda tüm İstanbul’a hizmet edecek bir millet bahçesi yapma çalışmalarını sürdürüyoruz. İki etap halinde buranın millet bahçesi projesini yapacağız. İlk etabını bu yıl içerisinde başlamayı hedeflediğimiz millet bahçemizde toplamda 14 milyon metrekare alanda bahçeler ve kıraathaneler, yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Bu projeyi Bakırköy sahilinde Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu millet bahçesiyle birleştireceğiz ve Atatürk Havalimanı’na yapacağımız millet bahçesinin denize kıyısı olacak. İstanbul’un yeşil koridoru olacak. İçinde hiçbir rant projesi olmayacak.”

“23 HAZİRAN’DA YENİ BİR 25 YILIN BAŞLANGICINI YAPACAĞIZ”

23 Haziran seçimine değinen Kurum, 6 gün sonra sandığa gidileceğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1994’te İstanbul’un kötü talihini değiştirmiştir. O anlayışla medeniyetin, tarihin gün yüzüne çıktığı, ecdadın bize bıraktığı tarihi eserlerin korunduğu, yeşil alanların, metro güzergahlarının ve ulaşım yollarının artırıldığı, gönül belediyeciliği anlayışıyla yönettiğimiz İstanbul’da 25 yılı geride bıraktık. İnşallah 23 Haziran’da yeni bir 25 yılın başlangıcını yapacağız.” dedi.

Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi’nde esnafı ziyaret eden Kurum, bir vatandaşın Gürpınar Caddesi’ne otobüs durağı yapılması isteği üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuda talimatta bulunacağının sözünü verdi.

Mahallesi sakinleriyle bir kafede buluşan Kurum, şehirlerin, vatandaşların ve çocukların geleceği için yapılması gereken her türlü yatırımı yapmaya gayret ettiklerini anlattı.