Avrupa’nın en misafirperver şehri

“Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019” raporuna göre misafirperverlikte 10 üzerinden 8,6 puan alan İstanbul, Avrupa'nın en misafirperver şehri oldu.
Avrupa’nın en misafirperver şehri

“Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019” raporuna göre misafirperverlikte 10 üzerinden 8,6 puan alan İstanbul, Avrupa’nın en misafirperver şehri oldu.

Merkezi İsviçre’de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü , “Sosyal iklim, kişiler arası güven, kemer sıkma politikalarının kabul edilmesi, vergileri ödeme isteği, yerel ekonomiye yatırım, yardımseverlik, arkadaşlık ve misafirperverlik” konularını internet üzerinden katılımcılara sorarak, bunları 1 ile 10 puan arasında değerlendirmelerini istedi.

Bu değerlendirmeye göre, kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda istekli olan ülkeler sıralamasında Türkiye 6,6 puanla Almanya, Fransa ve İtalya’nın önünde yer aldı.

Misafirperverlik kriterinde Japonya ve Yunanistan 10’ar puan alırken, Türkiye de 8,1 puanla Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri oldu. 15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul, 8,6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi.