Avrupa’nın en uzun tünelinde sona doğru

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren ve alanında Avrupa'nın en uzun tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli Projesi'nde ışığın görünmesine 11 kilometre kaldı.
Avrupa’nın en uzun tünelinde sona doğru

Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren ve alanında Avrupa’nın en uzun tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli Projesi’nde ışığın görünmesine 11 kilometre kaldı.

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde yapımı devam eden Yeni Zigana Tüneli’ndeki çalışmalarda yüzde 62 seviyesine ulaşıldı.

Gümüşhane yönünde yapımına Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016’da başlanan projede, yerin 700 metre altında, 24 saat esasına göre çalışılıyor. Kazı destekleme çalışmalarında toplamda 18 kilometrelik kısım geçilirken, beton imalatı olarak da 10 kilometrelik kısım tamamlandı. Tünelde ışığın görünmesine ise 11 kilometre kaldı. Proje kapsamında ayrıca 3 noktada 6 havalandırma şaft yapı çalışmaları da eş zamanlı olarak sürüyor.

Mevcut yol 8 kilometre daha kısalarak Trabzon-Gümüşhane arasındaki ulaşım 40 dakikaya inecek. Mevcut Zigana Tüneli yaklaşık bin 800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli’ne ise yaklaşık 800 metre düşük kottan girilerek Zigana Dağı yaklaşık 560 metre düşük kottan geçilmiş olacak.

Dev proje için 2,7 milyon metreküp kazı, 800 bin metreküp beton imalatı gerçekleştirilecek.