Badavut koruma altına alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin gizli cennetlerinden Ayvalık'taki Badavut bölgesinin, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildiğini açıkladı.
Badavut koruma altına alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin gizli cennetlerinden Ayvalık’taki Badavut bölgesinin, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildiğini açıkladı.

Badavut bölgesinde bir milyon metrekare alanın kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildiğini dile getiren Bakan Kurum, bu bölgenin böylece doğal sit alanı ve uluslararası kriterlere göre 6 türün kritik öneme sahip olarak belirlendiğini söyledi.

Biyolojik çeşitlilik açısından da Türkiye’deki en önemli yerlerden birisinin Badavut bölgesi olduğuna dikkati çeken Kurum, “Böylelikle biz buranın hem kumsal alanını hem deniz ekosistemini hem arkasındaki doğal dokuyu koruyacağız. Burayı tamamen koruma altına alacağız.” ifadesini kullandı.

Kurum, Badavut bölgesine koruma statüsü getirdiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Burada hiçbir şekilde doğal dokuyu bozacak bir müdahale olmayacaktır. Vatandaşlar burada fotoğraf çekebilir, denize girmek maksatlı kullanabilir. Ama kesinlikle hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecek, sadece bilimsel araştırma yapılabilmesine izin vereceğiz.”

“SALDA GÖLÜ İÇİNDE BENZER KARAR ALINACAK”

Bakan Kurum, Salda Gölü için de ilerleyen günlerde benzer bir karar alınacağını belirterek, “Salda Gölü’nde de ilerleyen günlerde özellikle beyaz kumsallar olan kısım ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edilecek.” dedi.

Biyolojik çeşitlilik özellikleri başta olmak üzere jeolojik ve peyzaj değeri açısından oldukça önemli olan bölge kumul ve deniz ekosistemi üstün bir peyzaj değeri sunuyor. Bölgenin ekosisteme sunduğu hizmetler ve barındırdığı tür ve habitatlar göz önüne alındığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan ekolojik temelli bilimsel çalışmalar ışığında koruma potansiyeli ve bölgenin hassasiyeti de dikkate alınarak, alanın “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescilinin uygun olduğuna karar verildi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Badavut mevkisi, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak da biliniyor.