Bakan Albayrak’tan İstanbul Finans Merkezi açıklaması

Bakan Albayrak, İstanbul Finans Merkezi ile ilgili olarak, "2022'nin başında inşaat süreci bitecek. 2020 yılında yasal olarak bir çok açıdan alt yapıyı hızlı bir şekilde bitireceğiz" dedi.
Bakan Albayrak’tan İstanbul Finans Merkezi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Finans Merkezi ile ilgili olarak, “2022’nin başında inşaat süreci bitecek. 2020 yılında yasal olarak bir çok açıdan alt yapıyı hızlı bir şekilde bitireceğiz” dedi.

Bakan Albayrak, A Haber ve A Para ortak canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul Finans Merkezi’yle ilgili soruya Bakan Albayrak, “Bu ay içinde özellikle kamu kurumları ve kalan inşaat bölümlerinin ihaleleri tamamlanarak, yıl sonuna kadar en yoğun inşaat dönemine ulaşacak. Gelişmiş oyuncular bu finans merkezinde yer alacak. 2022’nin başında inşaat süreci bitecek. 2020 yılında yasal olarak bir çok açıdan alt yapıyı hızlı bir şekilde bitireceğiz” dedi.

Bakan Albayrak enflasyonla ilgili olarak ise, “Türkiye son 1 yılda çok tarihi bir süreçten geçti. Son 1 yılda yaşananlardan sonra Türkiye olarak ağır tecrübelerle engin kazanımlar elde ettik. Türkiye olarak güçlü bir şekilde kararlı ve dik duruşla süreci yönetirsek her daim kazanacağımızı ifade ettik. Ekonomik olarak geldiğimiz noktada kazanımlarımız var. Enflasyonda atılan senkronize adımlarla son 1 bir yılda yapılan 2 seçime rağmen en düşük rakamları gördük. Dengelenme süreci başarıyla ilerliyor” açıklamalarında bulundu.

YATIRIMCILARIN İLGİSİ ARTTI VE BORSADAKİ RAKAMLARA YANSIDI

Bakan Albayrak yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakışı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Siyasi anlamda seçim iklimi bitti, siyasi belirsizlik geride kaldı, Yatırımcıların ilgisi arttı ve borsadaki rakamlara yansıdı. Mayıs’tan bu yana borsa yüzde 50’den fazla prim yaptı. Türkiye doğal büyüme politikasına evrilmiş durumda.”

KAMU BANKALARI YERLİ EKONOMİYİ DESTEKLİYOR

Bakan Albayrak bankacılık sektöründeki gelişmelerle ilgili olarak, “Bankacılık sektörü çok önemli ve stratejik. Kamu bankalarının adımları yerli ekonomiyi destekliyor” dedi.