Bakan Kurum, BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katıldı

Bakan Kurum, İspanya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP25) açılış oturumuna katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Harekete geçme zamanı” sloganıyla 196 ülkeden temsilcinin katılımıyla İspanya’nın başkenti Madrid’de başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP25) açılış oturumuna katıldı.

İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na katılan Bakan Kurum, BM Genel Sekreteri Guterres ile ikili görüşme yaptı. Kurum, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “BM Genel Sekreteri Guterres, Türkiye’nin iklim değişikliği müzakerelerindeki haklı pozisyonunu destekliyor” dedi.

Türkiye’nin, Dünya Bankası Grubu, Fransa ve Almanya ile iklim eylemi konusunda ihtiyaç duyduğu finansmanın uygun koşullarla karşılanması için bir mutabakat zaptı üzerinde çalıştığını anlatan Kurum, “Ülkemizin benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle eşit muamele görmesini istiyoruz. Bunu sağlamak için Paris Anlaşması’nın öncesinde ve sonrasındaki süreçte son derece yoğun bir müzakere sürecini devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum, İklim Değişikliği Zirvesi’nin Fransa, Fas, Fiji ve Polonya başkanlıkları döneminde de Türkiye’nin müzakerelere devam ettiğini fakat istenilen sonucu alamadıklarını hatırlattı.

Türkiye’nin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Ek-1 listesinden çıkarılması için geçen sene olduğu gibi bu yıl da COP25 gündemine bir teklifte bulunduklarını dile getiren Kurum, bu teklifle, kararlılıklarını açıkça gösterdiklerini söyledi.

Türkiye’nin kendisiyle benzer gelişmişlik düzeyine sahip ülkelerin imkanlarına erişim talep ettiğine dikkati çeken Kurum, “Aksi halde 2020 sonrası, Paris Anlaşması’nın adil ve uzlaşmacı ruhuna aykırı bir biçimde Türkiye’nin geride bırakıldığı bir dönem olacaktır. Ülkemizin, iklim rejiminde geri bırakılmasına kati surette izin vermeyeceğiz. Ülkemiz ulusal koşullarına ve kalkınma düzeyine uygun bir pozisyona yerleştirildiğinde, yani Ek-1 listesinden çıkarıldığında sözleşme ancak o zaman bize adil bir iş birliği ortamı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum ayrıca Dünya Bankası liderliğinde BM, Almanya ve Fransa’nın katkılarıyla hazırlanan iklim değişikliği finans paketine temel sağlayacak Mutabakat Zaptı’nın Türkiye’nin haklı duruşuna ve hassasiyetlerine cevap veremediğini vurguladı.

Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede kararlı adımlar atan ve ulusal koşulları kapsamında mücadele eden bir ülke olduğunu aktaran Kurum, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında önemli ilerlemeler kaydettiğini, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir ülke, yaşanabilir bir dünya bırakmak için Sıfır Atık Projesi’ni başlattığını söyledi.

Türkiye’nin enerji verimliliği ve çevre alanındaki atılımlarını anlatan Kurum, Türkiye’nin dünyayı en az kirleten ülkelerden biri olduğunu, çevre alanında çok çalışıldığını ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN KARARLILIĞINI AÇIKÇA GÖSTERDİ”

Öte yandan Bakan Kurum, ikili görüşmeleri kapsamında COP25 Başkanı ve Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt ile de bir araya geldi.

Türkiye’nin benzer gelişmişlik düzeyindeki ülkelerle aynı şekilde muamele görebilmesinin sağlanması gerektiğini Şilili mevkidaşına aktaran Kurum, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Ek-1 listesinden silinmesi için COP25 gündemine teklifte bulunan Türkiye’nin kararlılığını açıkça gösterdiğini vurguladı.

COP25 Başkanı Schmidt de herkesin kendi acil durum ve ihtiyaçları olduğunu, kolektif çözümlerle problemleri aşmaya çalıştıklarını belirtti.

Ekibiyle birlikte Türkiye’nin gündem maddesiyle ilgili çok çalıştıklarını ifade eden Schmidt, Türkiye’nin kendi görüşlerini sürece dahil olan taraflara iletebileceğini ve ilerlenebileceğini kaydetti.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Tapu işlemlerine e-Devlet kolaylığı geliyor

Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, yeni yılın ilk yarısından itibaren tapu müdürlüklerine gitmeden "e-Devlet" üzerinden alınabilecek.
Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, yeni yılın ilk yarısından itibaren tapu müdürlüklerine gitmeden “e-Devlet” üzerinden alınabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamında “tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı” belgelerinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda söz konusu belgeler, gelecek yılın ilk yarısında artık tapu müdürlüklerine gidilmeden “e-Devlet” üzerinden alınacak. Mevcut 4 belge resmi geçerlilikleri olabilmesi için tapu müdürlüklerinden alınıyordu. e-Devlet’e dahil edilecek işlemlerle vatandaşlar tapu müdürlüklerine işlem başvurusunda bulunmadan elektronik ortamda resmi belgelerini temin edebilecek.

“81 ilde 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık”

Bakan Kurum, "81 ilimizde 'acil öncelikli' dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “81 ilimizde ‘acil öncelikli’ dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz” dedi. Bakan Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “100 Bin Sosyal Konut Projesi” Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Bakanlık olarak, 31 Mart Yerel Seçimler Manifestosu’nda yer alan hedef ve stratejilere göre hareket ettiklerini belirten Kurum, 70’e yakın ilde yüzlerce projeyi yerinde incelediklerini dile getirdi. Kurum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhuna uygun olarak, toplumun her kesimiyle istişarelerde bulunarak, şehirlerin geleceğine dair önemli kararlar aldıklarını söyledi. “TOKİ 3,5 MİLYON KİŞİYİ YUVASINA KAVUŞTURDU” Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) gece gündüz demeden 850 bin bağımsız bölüm ürettiğini bildiren Kurum, sosyal donatılarıyla 1 milyonun üzerinde bağımsız bölümün inşasını gerçekleştirdiklerini, bu süreçte ev alamayan, dar gelirli vatandaşlara umut olmak için, 3,5 milyon kişiyi “sıcak ve mutlu” yuvalarına kavuşturduklarını anlattı. Engellilere öncelik tanıdıklarını, engelli çocukların geleceğe neşeyle ve güvenle bakmaları için özel parklarla engelsiz yaşam merkezleri inşa ettiklerini dile getiren Kurum, tüm konut projelerinde şehit ailelerine ve gazilere de öncelik tanıdıklarını ifade etti. Bakan Kurum, “Kentsel dönüşümde 2023 yılı hedefimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Şehirlerimize gittik, tespitlerimizi yaptık. 81 ilimizde acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz.

“İklim değişikliğiyle mücadele için şehirler dönüşmeli”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı tarafından düzenlenen "Kent Yoksullarının İklim Direncinin Artırılması: En Kırılgan Kesimleri Hedefleyen Yeni İşbirliği Yaklaşımı" konulu panelde katılımcılara hitap etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İspanya’da Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı tarafından düzenlenen “Kent Yoksullarının İklim Direncinin Artırılması: En Kırılgan Kesimleri Hedefleyen Yeni İşbirliği Yaklaşımı” konulu panelde katılımcılara hitap etti. Bakan Kurum, İspanya’nın Madrid kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) kapsamında Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABİTAT) tarafından düzenlenen “Kent Yoksullarının İklim Direncinin Artırılması: En Kırılgan Kesimleri Hedefleyen Yeni İşbirliği Yaklaşımı” konulu panelde katılımcılara hitap etti. IFEMA Fuar Merkezi’ndeki Türkiye standında düzenlenen panelde Kurum, şehirlerde binalardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının nasıl azaltılabileceği, düşük emisyonlu ulaşım seçeneklerinin nasıl yaygınlaştırılabileceği, yerel aktörlerin finans kaynaklarına erişimlerinin nasıl artırılabileceği konularının panelde ele alındığını belirterek, “Bu çalışmaların dünya şehirlerine iklim değişikliğiyle ilgili katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum” diye konuştu. İklim değişikliğinin son yıllarda uluslararası gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri haline geldiğini vurgulayan Kurum, “İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar göçleri, yer değiştirmeleri ve nihayetinde çatışmaları gün geçtikçe daha fazla tetiklemektedir” ifadelerini kullandı. İklim değişikliğinin ekonomik etkilerinin yanında sosyal ve kültürel yansımalarının da tecrübe edildiğine dikkati çeken Kurum, bu değişiklikten en fazla kentlerin altyapısı, sosyal donatıları ile değişikliğe karşı dirençli olmayan bölgelerde yaşayan kent yoksullarının etkilendiğini söyledi. Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Farklı dillere sahip olabiliriz, farklı dinlere mensup