Bakan Kurum: Dünyaya örnek gösterilecek

Bakan Kurum, "Elazığ'da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek” dedi.

Bakan Kurum, Elazığ’da depremzedeler için Yazıkonak, Karşıyaka, Mustafa Paşa mahallelerinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

Sürsürü Mahallesinde de inşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra burada açıklama yapan Bakan Kurum, Kovid-19 salgını sürecinin ardından ilk ziyaretlerini Elazığ’a yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum, “Elazığ’da 24 Ocak’ta bir deprem meydana gelmişti ve şehrimiz bu depremden ciddi anlamda etkilendi. O gün Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız seferber olmak suretiyle Elazığ’ımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle gece gündüz hep birlikte çalıştık ve vatandaşımızın bu süreçten en az etkilenmesi adına atılması gereken adımları atmaya gayret gösterdik. Bu çerçevede 2 bin 23 binanın yıkımını gerçekleştirdik. 87 bin binada yaklaşık 250 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Hemen hızlı bir şekilde 1500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Süratli bir şekilde vatandaşlarımızın hasar tespitleri noktasında yıkılması gereken binaların yıkımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek. Depremin hemen ardından başlayan çalışmayla konutlar bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edilecek.”

Konutların yerel mimariye uygun bir şekilde az katlı, zemin artı üç dört yerine göre beş katı geçmeyen ve bu anlamda kentin mimari özelliklerini taşıyan projeler olduğunu anlatan Kurum, projelerin sadece konut olarak değil, bir yaşam alanı, içinde sosyal donatıların, camisinin, fırınının, yürüyüş ve bisiklet yolunun olduğu çok önemli projeler olarak gerçekleştiğini vurguladı.

KONUTLAR BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Yapımı süren konutları incelediklerini ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini bildiren Kurum, vatandaşlara söz verdikleri gibi konutları bir yıl içerisinde tamamlayacaklarını aktardı.

“Bizmişen Mahallesindeki konutlarımızı da hızlı bir şekilde teslim aşamasına getiriyoruz. İnşallah yıl sonu bitmeden depremin üzerinden bir yıl geçmeden 6-7 ay gibi bir süreçte konutlarımızı teslim ediyor olacağız ve etaplar halinde de diğer bölgelerimizdeki konutları teslim ediyor olacağız. Yine Abdullah Paşa, Mustafa Paşa, Rüstem Paşa’da konutlarımızı yapıyoruz ve Elazığ’ımızı 2023’e giden yolda bölgesinde gerçekten cazibe merkezi haline getirecek millet bahçeleriyle yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu alt yapılarıyla birlikte çalışıyoruz.” diyen Kurum, buna ilişkin de yapılması gereken her türlü işi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde yapmaya gayret gösterdiklerini vurguladı.

Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elazığ’a ayrı bir ilgisinin bulunduğunu ve bu çerçevede projeleri takip ettiğini, bir yıl içerisinde konutları etaplar halinde teslim etmeyi planladıklarını bildirdi.

Konut yapımlarının dışında Elazığ’da yürütülen birçok projenin olduğunu anlatan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 22 milyon lira Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yine İl Bank Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla da 31 milyon liralık hibe sağladık. Bu hibelerle birlikte depremde vatandaşlarımızın yaralarının sarılması adına birçok proje gerçekleştirdik. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla uluslararası finans kuruluşlarının da destekleriyle Elazığ’da 1053 kilometre içme suyu, 682 kilometre kanalizasyon ve 17 kilometre yağmur suyu hattı olmak üzere, toplamda 1752 kilometre altyapı çalışmaları yapıyoruz. Bu çerçevede de yaklaşık 560 milyon liralık bir altyapı yatırımını da ilimize kazandırıyor olacağız.”

Elazığ ve Malatya’da yapılan deprem konutlarının toplam 5 milyar lira yatırım maliyetinin olduğuna işaret eden Kurum, “Çok hızlı bir şekilde burada seferber olduk. İnşallah çok kısa sürede Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak yeni Elazığ diyeceğimiz, şehircilik kentsel dönüşüm anlamında ‘depremde sonra tüm birimleriyle vatandaşın yanında nasıl olunması gerekir, yapılması gereken projeler en hızlı nasıl yapılır’ı burada göstermek istiyoruz. Dalga dalga da diğer şehirlerde bu projelerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİ TAMAMLANDI

Elazığ’da Millet Bahçesi projesini tamamladıklarını aktaran Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açılışının yapılacağını bildirdi. Yeni Elazığ’ın alt ve üst yapısı ile sosyal donatılarıyla emin adımlarla 2023’e gideceğini vurgulayan Kurum, Elazığ’ın bölgede parlayan bir yıldız haline geleceğini ifade etti.

Salgın hastalık sürecinde de çalışmaları hiçbir şekilde durdurulmadığını belirten Kurum, “Türkiye’mizin 81 ilinde çalışmalarımızı yaptık. Bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yine pandemi kurallarına uyacak şekilde çalıştıkları için. İnşallah Elazığ’ımızın güzel günleri yakındır” dedi.

İçinde hem ev hem de ahırların bulunduğu tarım köy uygulamalarının da devam ettiğini aktaran Kurum, şu bilgileri verdi: “2 etap ihalesini yaptık. Bu noktada valimiz, kaymakamlarımız eliyle çalışmalar yapılacak. Muhtarımızın bildirdiği alanlarda da yine köylerde tespit ettiğimiz ağır hasarlı binaların yapım sürecini eş zamanlı yürütüyoruz. Diğer taraftan yeni bir Elazığ’ı inşası için hep birlikte çalışıyoruz. Elazığlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hep bizim yanımızda oldular. O zor günlerde bir ve beraber olmayı bildiler. Türkiye’ye bu nokta örnek oldular. Biz de Elazığ için şehircilik anlamında yapılması gereken bütün çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Türkiye için sevginin ve hoşgörünün simgesi Mevlana Meydanı olacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İngiltere'de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya'da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant'ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı neyse Türkiye için de sevginin, hoşgörünün simgesi Mevlana Meydanı olacaktır" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İngiltere’de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya’da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant’ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı neyse Türkiye için de sevginin, hoşgörünün simgesi Mevlana Meydanı olacaktır” dedi. Bakan Kurum, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen Konya Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni’ne katıldı. Törende bir konuşma yapan Kurum, Konya’yı başta çevre ve şehircilik olmak üzere, ticaretten sanayi ve tarıma, eğitimden sağlık, ulaşım ve kültüre kadar her alanda daha zengin ve müreffeh bir noktaya taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı. İlkini Konya’da başlattıkları, “2023’e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye” programıyla yatırımları, müjdeleri bu salonda paylaştıklarını anımsatan Kurum, “Hamdolsun, o gün sizlere verdiğimiz sözleri bugün tutuyoruz. Projelerimizin temellerini atıyor, açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sadece Konya’da, Türkiye’de değil, dünyada örnek gösterilecek projeler yapıyoruz” diye konuştu. Yeni Mevlana Meydanı’nın, Mevlana Çarşısı’nın, Altın Çarşı’nın temellerini büyük bir heyecanla atmak için kentte bulunduğunu söyleyen Kurum, “Ağaçları, binbir renkli çiçekleri, geniş yeşil alanlarıyla Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda, İngiltere’de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya’da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant’ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse, Türkiye için de dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır” dedi. Kurum,

Kurallara uymayan yapı denetim kuruluşları sıkı denetim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce geçen yıl denetlenen 6 bin 450 yapı denetim firmasından 198'ine idari para cezası uygulandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce geçen yıl denetlenen 6 bin 450 yapı denetim firmasından 198’ine idari para cezası uygulandı. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, ülke genelinde yapı denetimlerini ve bu denetim hizmetlerini yürüten firma ile laboratuvarlara ilişkin incelemelerini sürdürüyor. Bu kapsamda 2020’de 90 milyon metrekare alana tekabül eden 49 bin binanın denetimi tamamlandı. Ülke genelinde yapı denetim hizmetleri yürüten 2 bin 204 yapı denetim ile 364 laboratuvar kuruluşu bulunuyor. Çevre ve Şehircilik İl müdürlükleri ekiplerince geçen yıl yapı denetim firmalarına yönelik 6 bin 450 denetim yapıldı. Denetimler kapsamında, yapı denetim kuruluşlarından 198’ine idari para cezası uygulandı. 1 yıl boyunca yeni iş almama cezası verilen firma sayısı ise 141 oldu. Ayrıca 144 yapı denetim kuruluşunun belgesi iptal edildi. İl müdürlükleri ekiplerince yapı denetim laboratuvarlarına yönelik incelemeler sonucunda ise 46 laboratuvara idari yaptırım uygulandı, 7 laboratuvarın da izin belgesi iptal edildi. En fazla idari para cezasının verildiği il Kocaeli oldu. 1 yıl boyunca yeni iş almama cezası en fazla Ankara’da uygulandı. Firma yapı denetim izin belgesi iptalinin en fazla uygulandığı il ise İstanbul oldu.

‘Web Tapu’dan yapılan satışlar salgın döneminde 4 kat arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Kovid-19 salgını döneminde Web Tapu üzerinden yapılan satışların 4 kattan fazla artarak 1 milyon 350 bine ulaştığını açıkladı.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Kovid-19 salgını döneminde Web Tapu üzerinden yapılan satışların 4 kattan fazla artarak 1 milyon 350 bine ulaştığını açıkladı. Tapu ve kadastro başvuruları, 18 Mart 2020’den itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden çevrim içi gerçekleştiriliyor. Web Tapu’da alım satım işlemlerinin 1-2 gün içinde tamamlandığını bildiren Genel Müdür Adlı, “Web Tapu’da en yoğun olduğu dönemlerde dahi işlemlerin tamamlanma süresi 3 günü geçmedi. Böyle olunca insanlar Web Tapu’ya yönelmeye başladı. Web Tapu’yu sadece vatandaşlar kullanmadı, kamu kurumlarına, değerleme uzmanlarına ve emlakçılara da açtık. Böyle olunca değişik kesimler de Web Tapu’yu kullanmaya başladı” dedi. Geçen yıl marttan itibaren Web Tapu’da yapılan işlem sayısının 1 milyon 350 bin civarında olduğunu belirten Adlı, şöyle devam etti: “Şu anda Web Tapu’da günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Web Tapu’ya vatandaşlar başvurusunu yaptığı zaman e-Devlet kapısı üzerinden güvenli şekilde bilgilerini gönderiyor, kendisine gelen mesaja göre harçlarını yatırıyor, daha sonra da kendisine imzaya gitmesi için saat veriliyor, imzasını gidip atıyor ve işlemi bitiyor. 2019’dan marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 mart ayından bu yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yaklaştık.” Daha çok orta yaş üstü kişilerin tapuda işlem yaptığını dile getiren Adlı, “Orta yaş ve üstünün teknolojiyi