Bakan Kurum: Dünyaya örnek gösterilecek

Bakan Kurum, "Elazığ'da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek” dedi.

Bakan Kurum, Elazığ’da depremzedeler için Yazıkonak, Karşıyaka, Mustafa Paşa mahallelerinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

Sürsürü Mahallesinde de inşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra burada açıklama yapan Bakan Kurum, Kovid-19 salgını sürecinin ardından ilk ziyaretlerini Elazığ’a yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum, “Elazığ’da 24 Ocak’ta bir deprem meydana gelmişti ve şehrimiz bu depremden ciddi anlamda etkilendi. O gün Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız seferber olmak suretiyle Elazığ’ımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle gece gündüz hep birlikte çalıştık ve vatandaşımızın bu süreçten en az etkilenmesi adına atılması gereken adımları atmaya gayret gösterdik. Bu çerçevede 2 bin 23 binanın yıkımını gerçekleştirdik. 87 bin binada yaklaşık 250 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Hemen hızlı bir şekilde 1500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Süratli bir şekilde vatandaşlarımızın hasar tespitleri noktasında yıkılması gereken binaların yıkımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek. Depremin hemen ardından başlayan çalışmayla konutlar bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edilecek.”

Konutların yerel mimariye uygun bir şekilde az katlı, zemin artı üç dört yerine göre beş katı geçmeyen ve bu anlamda kentin mimari özelliklerini taşıyan projeler olduğunu anlatan Kurum, projelerin sadece konut olarak değil, bir yaşam alanı, içinde sosyal donatıların, camisinin, fırınının, yürüyüş ve bisiklet yolunun olduğu çok önemli projeler olarak gerçekleştiğini vurguladı.

KONUTLAR BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Yapımı süren konutları incelediklerini ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini bildiren Kurum, vatandaşlara söz verdikleri gibi konutları bir yıl içerisinde tamamlayacaklarını aktardı.

“Bizmişen Mahallesindeki konutlarımızı da hızlı bir şekilde teslim aşamasına getiriyoruz. İnşallah yıl sonu bitmeden depremin üzerinden bir yıl geçmeden 6-7 ay gibi bir süreçte konutlarımızı teslim ediyor olacağız ve etaplar halinde de diğer bölgelerimizdeki konutları teslim ediyor olacağız. Yine Abdullah Paşa, Mustafa Paşa, Rüstem Paşa’da konutlarımızı yapıyoruz ve Elazığ’ımızı 2023’e giden yolda bölgesinde gerçekten cazibe merkezi haline getirecek millet bahçeleriyle yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu alt yapılarıyla birlikte çalışıyoruz.” diyen Kurum, buna ilişkin de yapılması gereken her türlü işi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde yapmaya gayret gösterdiklerini vurguladı.

Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elazığ’a ayrı bir ilgisinin bulunduğunu ve bu çerçevede projeleri takip ettiğini, bir yıl içerisinde konutları etaplar halinde teslim etmeyi planladıklarını bildirdi.

Konut yapımlarının dışında Elazığ’da yürütülen birçok projenin olduğunu anlatan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 22 milyon lira Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yine İl Bank Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla da 31 milyon liralık hibe sağladık. Bu hibelerle birlikte depremde vatandaşlarımızın yaralarının sarılması adına birçok proje gerçekleştirdik. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla uluslararası finans kuruluşlarının da destekleriyle Elazığ’da 1053 kilometre içme suyu, 682 kilometre kanalizasyon ve 17 kilometre yağmur suyu hattı olmak üzere, toplamda 1752 kilometre altyapı çalışmaları yapıyoruz. Bu çerçevede de yaklaşık 560 milyon liralık bir altyapı yatırımını da ilimize kazandırıyor olacağız.”

Elazığ ve Malatya’da yapılan deprem konutlarının toplam 5 milyar lira yatırım maliyetinin olduğuna işaret eden Kurum, “Çok hızlı bir şekilde burada seferber olduk. İnşallah çok kısa sürede Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak yeni Elazığ diyeceğimiz, şehircilik kentsel dönüşüm anlamında ‘depremde sonra tüm birimleriyle vatandaşın yanında nasıl olunması gerekir, yapılması gereken projeler en hızlı nasıl yapılır’ı burada göstermek istiyoruz. Dalga dalga da diğer şehirlerde bu projelerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİ TAMAMLANDI

Elazığ’da Millet Bahçesi projesini tamamladıklarını aktaran Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açılışının yapılacağını bildirdi. Yeni Elazığ’ın alt ve üst yapısı ile sosyal donatılarıyla emin adımlarla 2023’e gideceğini vurgulayan Kurum, Elazığ’ın bölgede parlayan bir yıldız haline geleceğini ifade etti.

Salgın hastalık sürecinde de çalışmaları hiçbir şekilde durdurulmadığını belirten Kurum, “Türkiye’mizin 81 ilinde çalışmalarımızı yaptık. Bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yine pandemi kurallarına uyacak şekilde çalıştıkları için. İnşallah Elazığ’ımızın güzel günleri yakındır” dedi.

İçinde hem ev hem de ahırların bulunduğu tarım köy uygulamalarının da devam ettiğini aktaran Kurum, şu bilgileri verdi: “2 etap ihalesini yaptık. Bu noktada valimiz, kaymakamlarımız eliyle çalışmalar yapılacak. Muhtarımızın bildirdiği alanlarda da yine köylerde tespit ettiğimiz ağır hasarlı binaların yapım sürecini eş zamanlı yürütüyoruz. Diğer taraftan yeni bir Elazığ’ı inşası için hep birlikte çalışıyoruz. Elazığlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hep bizim yanımızda oldular. O zor günlerde bir ve beraber olmayı bildiler. Türkiye’ye bu nokta örnek oldular. Biz de Elazığ için şehircilik anlamında yapılması gereken bütün çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Gaziantep’in yeni millet bahçesine gastronomi sokağı

Bakan Kurum, Gaziantep'te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı. Bakan Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şehitkamil ilçesinde yapımı devam eden millet bahçesinde incelemede bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurum’a Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut eşlik etti. Gaziantep’teyiz. Şehrimizde yapımı süren üçüncü millet bahçemizde incelemelerde bulunduk. Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız. pic.twitter.com/IbznBfnW76— Murat KURUM (@murat_kurum) September 26, 2020 Türkiye genelinde 42 millet bahçesini tamamladıklarını belirten Kurum, “Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız” dedi. GASTRONOMİ SOKAĞI Gaziantep’te üçüncü millet bahçesinin yapımının devam ettiğini açıklayan Kurum, şunları söyledi: “Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız.”

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin

Hazine taşınmazlarında yeni bir kira ertelemesi olmayacak

Bakan Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi. Salgın sonrası Bakanlık bünyesindeki iş yerleri başta olmak üzere hazine taşınmazları ve turizm işletmelerinde yapılan kira ertelemesinin tekrarlanması konusuna ilişkin Kurum, “Yeni bir erteleme şu an için söz konusu değil” dedi. Pandemi ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azalttıklarını anımsatan Kurum, şöyle konuştu: “Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm işletmelere 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkanı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten hiç bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. Kiralarımızı o süreçte almadık, ödenmesi gereken bedellerin ötelenmesini yaptık.” Hazine taşınmazları ile ilgili çiftçileri sevindirecek çok önemli bir karar daha aldıklarını aktaran Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında Hazineye ait tarım arazilerini üretime açtıklarını söyledi. Arazileri, topraksız olan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıl süreyle kiraya vereceklerini belirten Kurum, ilk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da 41,5 milyon metrekarelik