Bakan Kurum: Dünyaya örnek gösterilecek

Bakan Kurum, "Elazığ'da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek” dedi.

Bakan Kurum, Elazığ’da depremzedeler için Yazıkonak, Karşıyaka, Mustafa Paşa mahallelerinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

Sürsürü Mahallesinde de inşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra burada açıklama yapan Bakan Kurum, Kovid-19 salgını sürecinin ardından ilk ziyaretlerini Elazığ’a yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum, “Elazığ’da 24 Ocak’ta bir deprem meydana gelmişti ve şehrimiz bu depremden ciddi anlamda etkilendi. O gün Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız seferber olmak suretiyle Elazığ’ımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle gece gündüz hep birlikte çalıştık ve vatandaşımızın bu süreçten en az etkilenmesi adına atılması gereken adımları atmaya gayret gösterdik. Bu çerçevede 2 bin 23 binanın yıkımını gerçekleştirdik. 87 bin binada yaklaşık 250 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Hemen hızlı bir şekilde 1500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Süratli bir şekilde vatandaşlarımızın hasar tespitleri noktasında yıkılması gereken binaların yıkımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek. Depremin hemen ardından başlayan çalışmayla konutlar bir yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim edilecek.”

Konutların yerel mimariye uygun bir şekilde az katlı, zemin artı üç dört yerine göre beş katı geçmeyen ve bu anlamda kentin mimari özelliklerini taşıyan projeler olduğunu anlatan Kurum, projelerin sadece konut olarak değil, bir yaşam alanı, içinde sosyal donatıların, camisinin, fırınının, yürüyüş ve bisiklet yolunun olduğu çok önemli projeler olarak gerçekleştiğini vurguladı.

KONUTLAR BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Yapımı süren konutları incelediklerini ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini bildiren Kurum, vatandaşlara söz verdikleri gibi konutları bir yıl içerisinde tamamlayacaklarını aktardı.

“Bizmişen Mahallesindeki konutlarımızı da hızlı bir şekilde teslim aşamasına getiriyoruz. İnşallah yıl sonu bitmeden depremin üzerinden bir yıl geçmeden 6-7 ay gibi bir süreçte konutlarımızı teslim ediyor olacağız ve etaplar halinde de diğer bölgelerimizdeki konutları teslim ediyor olacağız. Yine Abdullah Paşa, Mustafa Paşa, Rüstem Paşa’da konutlarımızı yapıyoruz ve Elazığ’ımızı 2023’e giden yolda bölgesinde gerçekten cazibe merkezi haline getirecek millet bahçeleriyle yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu alt yapılarıyla birlikte çalışıyoruz.” diyen Kurum, buna ilişkin de yapılması gereken her türlü işi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde yapmaya gayret gösterdiklerini vurguladı.

Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elazığ’a ayrı bir ilgisinin bulunduğunu ve bu çerçevede projeleri takip ettiğini, bir yıl içerisinde konutları etaplar halinde teslim etmeyi planladıklarını bildirdi.

Konut yapımlarının dışında Elazığ’da yürütülen birçok projenin olduğunu anlatan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 22 milyon lira Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yine İl Bank Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla da 31 milyon liralık hibe sağladık. Bu hibelerle birlikte depremde vatandaşlarımızın yaralarının sarılması adına birçok proje gerçekleştirdik. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla uluslararası finans kuruluşlarının da destekleriyle Elazığ’da 1053 kilometre içme suyu, 682 kilometre kanalizasyon ve 17 kilometre yağmur suyu hattı olmak üzere, toplamda 1752 kilometre altyapı çalışmaları yapıyoruz. Bu çerçevede de yaklaşık 560 milyon liralık bir altyapı yatırımını da ilimize kazandırıyor olacağız.”

Elazığ ve Malatya’da yapılan deprem konutlarının toplam 5 milyar lira yatırım maliyetinin olduğuna işaret eden Kurum, “Çok hızlı bir şekilde burada seferber olduk. İnşallah çok kısa sürede Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak yeni Elazığ diyeceğimiz, şehircilik kentsel dönüşüm anlamında ‘depremde sonra tüm birimleriyle vatandaşın yanında nasıl olunması gerekir, yapılması gereken projeler en hızlı nasıl yapılır’ı burada göstermek istiyoruz. Dalga dalga da diğer şehirlerde bu projelerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİ TAMAMLANDI

Elazığ’da Millet Bahçesi projesini tamamladıklarını aktaran Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açılışının yapılacağını bildirdi. Yeni Elazığ’ın alt ve üst yapısı ile sosyal donatılarıyla emin adımlarla 2023’e gideceğini vurgulayan Kurum, Elazığ’ın bölgede parlayan bir yıldız haline geleceğini ifade etti.

Salgın hastalık sürecinde de çalışmaları hiçbir şekilde durdurulmadığını belirten Kurum, “Türkiye’mizin 81 ilinde çalışmalarımızı yaptık. Bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde yine pandemi kurallarına uyacak şekilde çalıştıkları için. İnşallah Elazığ’ımızın güzel günleri yakındır” dedi.

İçinde hem ev hem de ahırların bulunduğu tarım köy uygulamalarının da devam ettiğini aktaran Kurum, şu bilgileri verdi: “2 etap ihalesini yaptık. Bu noktada valimiz, kaymakamlarımız eliyle çalışmalar yapılacak. Muhtarımızın bildirdiği alanlarda da yine köylerde tespit ettiğimiz ağır hasarlı binaların yapım sürecini eş zamanlı yürütüyoruz. Diğer taraftan yeni bir Elazığ’ı inşası için hep birlikte çalışıyoruz. Elazığlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hep bizim yanımızda oldular. O zor günlerde bir ve beraber olmayı bildiler. Türkiye’ye bu nokta örnek oldular. Biz de Elazığ için şehircilik anlamında yapılması gereken bütün çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

İlk 6 ayda 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılın ilk yarısında 182 bin 618 tarla ve 154 bin 926 arsanın satış işleminin gerçekleştirildiğini açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılın ilk yarısında 182 bin 618 tarla ve 154 bin 926 arsanın satış işleminin gerçekleştirildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, faizlerin düşmesiyle kredili konut satışlarının yanı sıra ülke genelinde tarla ve arsa satışları da arttı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre yılın ilk 6 ayında ülke genelinde toplamda 182 bin 618 tarlanın satış işlemi gerçekleştirildi. İstanbul 11 bin 639, Antalya 10 bin 250, Konya 8 bin 762, Ankara 8 bin 232, Bursa 7 bin 739 ile en çok tarla satışı yapılan iller oldu. Geçen yılın ilk 6 ayında ise ülke genelinde toplam 153 bin 827 tarla satışı yapılmıştı. Tarla satışları geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 19 arttı. İSTANBUL’DA 24 BİN 549 ARSA SATILDI Türkiye genelinde arsa satışları da arttı. Yılın ilk 6 ayında ülke genelinde toplam 154 bin 926 arsa satışı yapıldı. En çok arsa satışının yapıldığı iller İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Konya oldu. İstanbul’da 6 ayda 24 bin 549 arsa satışı gerçekleşti. Küçükçekmece’de 2 bin 722, Bağcılar’da 2 bin 4, Maltepe’de 1562, Silivri’de 1389, Arnavutköy’de 1341 arsanın satış işlemi yapıldı. BAŞKENTTE ARSA SATIŞ RAKAMI 10 BİN Ankara’da ise 9 bin 755 arsa satışı yapıldı. Gölbaşı’nda 1100, Mamak’ta 1010, Yenimahalle’de 891

Zeytinburnu’nda 428 konut ve millet bahçesinin temeli atıldı

Bakan Kurum, Zeytinburnu'nda 428 konut, 69 ticari ünite ve Zeytinburnu Millet Bahçesi temel atma törenine katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Zeytinburnu’nda 428 konut ve 69 ticari ünite ile Zeytinburnu Millet Bahçesi temel atma törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Kurum, kentsel dönüşüm seferberliğine yeni bir proje daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Kurum, Beştelsiz Mahallesi’nde sokakları ve iç avlusu ile mahalle kültürünü yansıtan çok güzel bir yaşam alanı inşa ettiklerini söyledi. Kurum, “Bu muazzam projemizde, 428 dairemiz ve 69 da iş yerimiz olacak. Tabi Zeytinburnu’nda inşa projelerimiz bu çalışmayla bitmiyor. Temelini attığımız projemizle beraber, Telsiz’de ve Merkezefendi’de toplam 1204 konut ve 219 iş yerini, Zeytinburnu Belediyesi, Bakanlığımız, Toplu Konut Dairesi Başkanlığımız ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü ile birlikte yapıp en kısa zamanda teslim edeceğiz” diye konuştu. Kurum, bugün temeli atılan rezerv konutlarının hemen yanı başında da 54 bin metrekarelik millet bahçesinin de temelini attıklarını vurguladı. Millet bahçesini önümüzdeki yıl hizmete açacaklarını dile getiren Bakan Kurum, “Zeytinburnu’nda 1 yeni millet bahçesi projemiz daha var. Çırpıcı Millet Bahçesini Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açmıştık. Şimdi de Merkezefendi Millet Bahçemizin de proje çalışmaları devam ediyor. TOKİ tarafından yapılacak Beştelsiz Millet Bahçemiz, kentsel dönüşüm projemiz ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek rezerv konutlarımız hayırlı uğurlu olsun” dedi. “CENNET VATANIMIZIN YÜZDE 66’SI DEPREM RİSKİ ALTINDA” “Biz bu projeleri neden

Kalecik’te eski Ankara evleri inşa edilecek

Bakan Kurum, Ankara'nın Kalecik ilçesindeki kentsel dönüşüm projesi kapsamında eski Ankara evlerinin inşa edileceğini açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’nın Kalecik ilçesindeki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 12 hektarlık alana eski Ankara evlerinin inşa edileceğini açıkladı. Bakan Kurum, Kalecik Belediye Başkanlığını ziyaret ederek ilçede gerçekleştirilecek projelere ilişkin toplantı yaptı. Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kurum, “Güçlü şehirler, güçlü Türkiye” anlayışıyla şehirleri ziyaret ettiklerini ve gittikleri yerlerde de 2023, 2053, 2071 yılını planlayacak adımları attıklarını söyledi. Belediye Başkanı Duhan Kalkan ve milletvekillerinin bölgeye ilişkin önemli projeleri olduğunu belirten Kurum, “Biz hem bu projeleri yerinde görmek hem de maddi ve teknik destek vermek için ziyaretimizi gerçekleştirdik” dedi. Ankara Kalecik'te;✅İlçemizin tarihi dokusuna uygun, yatay mimari esaslı kentsel dönüşüm için rezerv alanda 400 konut üreteceğiz. ✅Heyelan riski olan köylerimiz için Tarımköy Uygulaması başlatacağız. ✅Millet Bahçesi için belediyemize 60 bin m²'lik alan tahsis edeceğiz. pic.twitter.com/xXNmHtYG2M— Murat KURUM (@murat_kurum) July 10, 2020 Yapılacak projelere ilişkin bilgi veren Kurum, şunları kaydetti: “Kalecik Kaledibi’nde 12 hektarlık alanda eski Ankara evlerimizin yapılacağı, 376 hak sahibinin olduğu alanda bir kentsel dönüşüm projesi çalışacağız. Yerinde yapacağımız projeler zemin+1 katlı ve Ankara evlerinden oluşacak. Diğer taraftan rezerv alanda da rezerv konutlar üreteceğiz. Yıl sonuna kadar görüşmelere başlayacağız. Millet bahçesi projesi kapsamında belediyemize yaklaşık 60 bin metrekarelik alanı tahsis ediyoruz. Buraya da hibe ve teknik destek