Bakan Kurum: Mogan Gölü tertemiz olacak

Bakan Kurum, yaklaşık 2 milyon metreküp dip çamurunun temizlenmesinin ardından Mogan Gölü'nün tertemiz hale geleceğini söyledi.
Bakan Kurum: Mogan Gölü tertemiz olacak

Mogan Gölü’nde dip çamuru temizliğinin devam ettiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaklaşık 2 milyon metreküp dip çamuru daha olduğunu söyleyerek, “Bunu temizleyerek, Mogan Gölümüzü tertemiz hale getireceğiz” dedi.

Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığının, park, bahçe, mesire alanı ve sahillerin temizliğinin denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülerce yapılmasına ilişkin “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi”nin Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda yapılan tanıtımına katıldı.

Bakan Kurum ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 100 yükümlü ile park alanında yere atılan çöpleri topladı, çevre temizliği yaptı.

Temizlik sonrası açıklamada bulunan Kurum, Bakanlığın 2002’den beri çevreyi korumak için bir çok projeye imza attığını, kıyıların, doğal güzelliklerin, yaylaların, meraların kirlenmesine asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Atık su arıtma ve katı atık tesislerinin artırılması için bakanlığın hedeflerini gerçekleştirmeye devam ettiğini dile getiren Kurum, çevre konusundaki en önemli projelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi olduğunu anımsattı.

Kurum, 2000’li yılların başında geri dönüşüm oranının yüzde 1 olduğunu, bu projeyi hayata geçirdikten sonra yüzde 13’e yükseldiğini ifade etti.

MOGAN GÖLÜ DİP ÇAMURU TEMİZLİĞİ

Açıklamalarının ardından Kurum, Gölbaşı Belediyesine ait gezi teknesiyle Mogan Gölü’nü gezdi, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten gölde yapılan dip çamuru temizliği çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Gölde Bakanlık tarafından yürütülen dip çamuru temizliği projesine ilişkin bilgi veren Kurum, “Bu güne kadar yaklaşık 70 milyon maliyetle, 3 milyon metreküp dip çamuru alınmış durumda. Bugün Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi artık Mogan’ımızdaki sivrisinek eskisinden daha az. Dip çamuru temizliği devam ediyor, yaklaşık 2 milyon metreküp dip çamuru daha var. Bunu temizleyerek, Mogan Gölümüzü tertemiz hale getireceğiz” diye konuştu.

Göl etrafı için yürüyüş ve bisiklet yolu projelerinin de olduğunu söyleyen Kurum, Gölbaşı’nda millet bahçesi yapılacağını anımsattı.

Gölbaşı’ndaki kaçak yapılara ilişkin soru üzerine Kurum, Mogan Gölü’nün Ankara’nın önemli bir değeri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Sit alanı, özel çevre koruma bölgesi sınırları içerisinde kalan bu alanda kaçak yapılar tespit edildi. Kaçak yapılara ilişkin de tebligatlar ilgililerine yapıldı. En yakın zamanda Gölbaşı’ndaki kaçak yapıların yıkım sürecini başlatacağız. Başkanlığımız, kaymakamlığımız, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz süreci ortaklaşa yürütecek. Muğla’da ve Türkiye’de olduğu gibi Gölbaşı’nda da kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Müsaade edenlere de gerekli bütün cezai ve hukuki işlemler yapılacak.”