Bakan Kurum, Rize’de afet bölgesinde incelemelerde bulundu

Rize'de şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanlar sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu afet bölgesinde incelemelerde bulundu.
Bakan Kurum, Rize’de afet bölgesinde incelemelerde bulundu

Rize’de şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanlar sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu afet bölgesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Murat Kurum, hasar tespit çalışmalarını gerek merkez Rize’den gerek çevre illerden getirdikleri ekiplerce yaptıklarını ifade ederek, “2 gün içinde inşallah bölgedeki hasar tespit çalışmalarında bir netice alacağız. Bir taraftan da hem heyelan riski altında kalmış yine taşkın riski altında olan binaların tespitlerinin yapılmasına müteakip daha önce Giresun Dereli’de olduğu gibi burada da konutlarımızın hızlı bir şekilde inşasını TOKİ Başkanlığımız eliyle yapacağız” dedi.

Madenli’ye gittiklerini, yerinde baktıklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu: “Hem DSİ dere ıslahları ile ilgili çalışmaları yapacak. Biz de eş zamanlı olarak dere taşkın riski altındaki binaların taşınması sürecini tek katlı ve yerinde zemin artı 2-3’ü geçmeyen taşkın riski altında olmayan alanlara yapacağız. Yine çay alım merkezlerinin sıkıntılı olduğunu, dere güzergahları üzerinde olduğunun tespitini yaptık. Buraya da örnek çay alım merkezlerini yine TOKİ Başkanlığımız eliyle yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah enkaz kaldırma çalışmalarına da bir taraftan arama kurtarma çalışmalarını müteakip başlayıp hızlı bir şekilde konutlarımızın inşasını yapıyor olacağız. Tüm Rize’mize, Muradiye’mize, Güneysu’muza, Madenli’mize, Büyükköy’ümüze ‘geçmiş olsun’ dileklerimi iletiyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

İncelemelere, Rize Valisi Kemal Çeber, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.