Bakan Kurum, TOKİ çalışanlarıyla iftarda buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanlığı çalışanları ile iftarda bir araya geldi.
Bakan Kurum, TOKİ çalışanlarıyla iftarda buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanlığı çalışanları ile iftarda bir araya geldi. Programda bir konuşma yapan Bakan Kurum, TOKİ’nin hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) Ankara Bilkent’teki merkez binasında düzenlenen iftar programına Bakan Murat Kurum, Bakan Yardımcıları, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, TOKİ Başkanlık çalışanları katıldı.

Programda bir konuşma yapan Bakan Murat Kurum, TOKİ olarak bugüne kadar Türkiye’nin her yerinde çok güzel işler yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini açıkladı. TOKİ’nin, ülkeye katma değer sağlayacak ve vatandaşının yaşam kalitesini yükseltecek projeleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Kurum, “17 yıllık bu birikimi yukarı noktalara taşıyacak, Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ‘yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye’ sloganıyla çıktığımız yolda 2023 yılına kadar en az 250 bin sosyal konut projesini gerçekleştirmek istiyoruz. Ülkemizde sosyal konut anlamında ihtiyaç var. İnşallah bu projeleri sırasıyla gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Konya’da kura çekimine katıldığını söyleyen Bakan Kurum, İstanbul, Diyarbakır, Batman, Adıyaman, Giresun, Trabzon illerinde de kura çekeceklerini belirterek, “2 sene içerisinde de konutlarımızı bitirip hak sahibi vatandaşlara teslim etmiş olacağız. Cumhurbaşkanımız 2012 yılında büyük bir ufuk örneği ortaya koyarak Kentsel Dönüşüm Seferberliğini başlatmasının ardından biz de Bakanlık olarak yaklaşık 1 milyon konutun dönüşümünü başlattık. Valilerimize bu ayın 19’una kadar riskli binaların tespitini yapıp, bildirmeleri konusunda süre verdik. Acil ve öncelikli alanların tespitini yapmış olacağız ve her yıl 300 bin konut yapmak suretiyle 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü gerçekleştiriyor olacağız. Kentsel dönüşümde yenilenmesi gereken 6.7 milyon konutla ilgili seferberliği sürdürmemiz gerekiyor ki bundan önce depremlerde yaşadığımız 82 bin canımızı verdiğimiz acıları bir daha yaşamayalım istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hem TOKİ’nin hem de İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün kentsel dönüşüm sürecinde aktif bir rol alacağını belirten Kurum, İller Bankasıyla belediyelere ve kentsel dönüşüm işi yapan yüklenicilere bu anlamda finans desteği vereceklerini ve kentsel dönüşümü hızlandıracaklarını açıkladı.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut da iftar programına katılanlara teşekkürlerini ileterek, Ramazan ayının toplumsal olarak dayanışma, kardeşlik, yardımlaşma duygularının ve sevgi bağlarının güçlendiği bir ay olduğunu vurguladı.