Bakan Kurum, Trabzon’da incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon'u ziyaret ederek kentte devam eden ve tamamlanan projelerde incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’u ziyaret ederek kentte devam eden ve tamamlanan proje alanlarında incelemelerde bulundu.

Trabzon’un önemli bir il olduğunu aktaran Bakan Kurum, “Trabzon’umuza biz 18 yıllık AK Parti iktidarları döneminde 33 milyar liralık iş yaptık. Kentsel dönüşümden altyapıya, sosyal konuttan hastaneye, bölge parklarından, atık su tesisi, düzenli depolama tesisi, içme suyu gibi birçok işi yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Geldiğimiz süreçte hemen hemen Trabzon’umuzun tüm ilçelerinde yatırımlarımız var. Vatandaşımızın talepleri neyse gidip o sorunları yerinde görüp çözmek suretiyle projeler geliştiriyoruz” dedi.

Trabzon’da yürütülen projelere değinen Kurum, şu ifadeleri kullandı: “Trabzon’umuz da 23 hektar büyüklüğünde 3 tane riskli alanda çalışmalarımız var ve bu çerçevede daha önce tespitlerini yaptığımız 474 riskli binanın 422’sinin de yıkımını Trabzon’da gerçekleştirmiş olduk. Tabii bir taraftan yıkarken bir taraftan da yapım sürecini yürütüyoruz. Bu çerçevede Ortahisar Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 4 etapta toplamda 1085 konut ve iş yerlerinin yapımını tamamladık ve vatandaşlarımıza etaplar halinde teslimlerini gerçekleştiriyoruz. Yine Ortahisar Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 353 konut ürettik ve bu çerçevede hem Büyükşehir Belediyemizle hem ilçe belediyemizle birlikte de bu kentsel dönüşüm projesini yürütüyoruz. “

Ortahisar Pazarkapı’da da 7 hektarlık alanda riskli alan için kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını belirten Kurum, şunları kaydetti: “İnşallah o çerçevede de projelerimizi yürütüyoruz. Uzun yıllardır Trabzon’uzumun problemi olan, Trabzon’dan gelen geçen vatandaşlarımızın ‘bu binaları niye yıkmıyoruz, Trabzon’umuza yakışmıyor’ dediği Çömlekçi Kentsel Dönüşüm alanı var ki bu alan da 324 binadan oluşuyor. Büyükşehir Belediyemizle çok örnek diyeceğimiz yatay mimari esaslı konutların 3-4 katı geçmediği hem Tanjant viyadüğüne uyumlu, şehre uyumlu, o silüete katkı sağlayacak, şehre katkı sağlayacak önemli bir projeyi de yürütüyoruz. Bu çerçevede 324 binanın 108’inin yıkımını tamamladık ve inşallah haziran ayı içerisinde bütün proje süreçlerini tamamlayıp temmuz ayı içerisinde de orada inşaatlara başlamak istiyoruz. Bu çerçevede Bakanlığımız projeyi TOKİ eliyle yürütüyor yine Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz, hep birlikte yürüttüğümüz proje, Trabzon’umuza çok değer katacak şehircilik anlamında bir projeyi inşallah kazandırmış olacağız.”

“SANAYİ ALANLARINDA DÖNÜŞÜM PROJELERİ YÜRÜTÜYORUZ”

Kurum, sanayi alanlarıyla ilgili de dönüşüm projeleri yürüttüklerine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehrimizde sanayi alanlarıyla alakalı dönüşüm projeleri yürütüyoruz. Bu çerçevede tüm Türkiye’de 14 ilde 21 sanayi alanının dönüşümünü gerçekleştiriyoruz ve toplamda 13 bin 500 bağımsız bölümden oluşan iş yerlerini kentsel dönüşüme tabi tutmak suretiyle yeni alanları yapıyoruz ve hem esnafımız hem vatandaşımız bu noktada daha iyi hizmet alacağı alanlara kavuşuyor, diğer taraftan da şehrin içinde köhneleşmiş bu alanların dönüşümünü sağlıyoruz. Bu çerçevede hem iklim değişikliği ile ilgili mücadele kapsamında Akçaabat’ta hemen dere güzergahı üzerinde bir sanayi sitemiz var küçük sanayi sitesi. Bu projeyi de Akçaabat Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Bakanlığımız TOKi eliyle yapımını gerçekleştirecek ve 10 hektarlık alanda 162 dükkanı projelendirip, inşallah çok daha düzgün bir projeyi Akçaabat’ımıza, Trabzon’umuza kazandırmış olacağız. Bu çerçevede 27 milyon liralık maliyeti olan proje için talep toplayacağız ve bu talep neticesinde de vatandaşlarımıza en hızlı bir şekilde projeyi yapıp teslimini gerçekleştirmiş olacağız.”

Of eski terminal binasının bulunduğu alanda da yine küçük sanayi sitesi olduğunu dile getiren Kurum, “Buraya ilişkin de imar çalışmalarını başlattık. İmar planı çalışmaları tamamlandıktan sonra 450 dükkandan oluşan sanayi sitesindeki dükkandan oluşan projenin de ihalesini inşallah temmuz ayı içerisinde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kurum, Değirmendere sanayi dönüşümü ile ilgili de bilgilendirmede bulunarak, “Buna ilişkin de Büyükşehir Belediyemizin çok örnek diyebileceğimiz bir projesi var. Bu proje için de çalışmaları başlattılar. Vatandaşımızla görüşmek, taleplerini almak suretiyle oradaki alanı da şehrimize yakışacak şekliyle dönüştürmek istiyoruz. ” değerlendirmesi yaptı.

Kurum, eski Avni Aker Stadı’nın bulunduğu alanda inşası devam eden Millet Bahçesi’ndeki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dönüşüm çalışmalarının şehirlerdeki güzelliği artırmak amacıyla yapıldığını belirterek, bu çerçevede hem millet bahçelerini projelendirdiklerini hem de şehir içindeki önemli sokakları, caddeleri sağlıklaştırma projesi yürüttüklerini söyledi.

Trabzon’u daha önceki ziyaretleri sırasında şehir merkezinde bulunan 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı sokaklarında sağlıklaştırma projesi yapılacağını açıkladıklarını anımsatan Kurum, çalışmaların Büyükşehir Belediyesi ile İller Bankası Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında devam ettiğini anlattı.

Kurum, örnek bir şehircilik çalışması projenin toplam bedelinin 4 milyon 600 bin lira olduğunu belirterek, yaklaşık bir ay içinde tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulmasının planlandığı bilgisini verdi.

Sürmene ve Of ilçelerinde de sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapıldığını ifade eden Kurum, toplam 66 binanın cephelerinin iyileştirileceğini, Trabzon-Rize kara yolunda şehre yakışacak görüntüyü kazandırmak için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Kurum, TOKİ ile Bakanlığın kentsel dönüşüm kapsamında konut projelerine devam ettiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu çerçevede 193 milyon liralık millet bahçesi, sosyal konut projelerimiz devam ediyor. Hem 50 bin hem de 100 bin konutluk sosyal konut projesi açıklamıştık. Bu çerçevede Trabzon’umuza 50 bin sosyal konut kapsamında 513, 100 bin sosyal konut kapsamında da 766 konutumuzu projelendiriyoruz ve inşallah ev sahibi olmayan vatandaşımız kalmayana dek de bu projelerimizi yürüteceğiz. Her yıl bu projeleri kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Hem şehirciliğe hem kentsel dönüşüme hem deprem dönüşümüne katkı sağlayacak bu projeleri yine Hazine ve Maliye Bakanımızın destekleriyle yürütüyoruz ve her yıl da inşallah bu projelerin sayısını, miktarını artıracağız.”

Trabzon için diğer önemli bir yatırımın da şehrin merkezinde uzun yıllardır kullanım noktasında sıkıntı yaşanan içme suyu hatlarının yenilenmesine ilişkin proje olduğuna dikkati çeken Kurum, “Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemizle ortak proje yürütüyor. Yaklaşık 15,5 milyon avroluk proje. Bunun yüzde 40’ını Büyükşehir Belediyemiz ve Bakanlığımız, kalan yüzde 60’ını da AB’den uygun şartlarda destek almak suretiyle yürütüyoruz ve şehrin merkezindeki tüm içme suyu altyapısını değiştireceğiz, daha sağlıklı bir içme suyu şebekesine Trabzon’umuz kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.

“70 MİLYON LİRA YATIRIM BEDELLİ PROJEMİZİ YÜRÜTÜYORUZ”

Kurum, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 7 bölge için eylem planlarının bulunduğunu, Karadeniz’e yönelik planları ise bir süre önce Trabzon’da açıkladıklarını anımsattı.

Bakan Kurum, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Eylem planı çerçevesinde hem dere güzergahı üzerinde kalan konutların taşınacağını açıklamıştık hem de bu manada gerekli altyapıların düzenlenmesi için belediyelerimize, valiliklerimize bir genelge göndermiştik. Bu çerçevede ilk Karadeniz Bölgesi’nden başladık. Araklı ilçemizde meydana gelen selde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız oldu, onlara tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Trabzon genelinde dere yataklarında selde, heyelanda, taşkın riski bulunan 446 bina tespiti yaptık ve bu binaların hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme tabi tutulmak suretiyle taşınma sürecini de yine belediyelerimizle birlikte yürütüyoruz.”

Araklı ilçesinde 280 konut ve ticari ünitelerin yer aldığı projenin devam ettiğini belirten Kurum, “Bu projemizi de başlattık, yaklaşık 70 milyon lira yatırım bedelli projemizi yürütüyoruz. Araklı ve Trabzon’da dere güzergahı üzerinde kalan ne kadar vatandaşımız varsa bu konutlara taşımak suretiyle derelerdeki dönüşümü de yapmış olacağız.” diye konuştu.

“TOPLAMDA 23 MİLLET BAHÇESİ AÇMIŞ OLDUK”

Kurum, 81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi projesi çerçevesinde 10 millet bahçesinin açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle geçen hafta gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Toplamda 23 millet bahçesi açmış olduk. Devam eden 207 millet bahçemiz ki yatırım bedeli de 14 milyar lira.” dedi.

Trabzon’da üç millet bahçesi bulunduğunu dile getiren Kurum, Akçaabat ilçesindekinin tamamlanarak vatandaşların hizmetine açıldığını, Vakfıkebir ilçesindeki millet bahçesi inşaatının ise yaklaşık 36 bin metrekarelik alanda devam ettiğini, dokuzuncu ayda hizmete açılmasının planlandığını belirtti.

Kurum, Trabzon’daki millet bahçesi inşaatının da Trabzonspor’un tarihi başarılarına ev sahipliği yapan Avni Aker Stadyumu’nun bulunduğu yaklaşık 56 bin metrekarelik alanda devam ettiğini söyledi.

Millet bahçesinde yaklaşık 500 araçlık kapalı ve açık otopark, millet kıraathanesi, kütüphane ve Trabzonspor’un anılarının yaşatılacağı müzenin yer alacağına dikkati çeken Kurum, “Bu projeyi de inşallah dokuzuncu ayda Trabzonlu vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. Bu çerçevede çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kurum, daha sonra Trabzon Valiliğini ziyaret etti. Kurum, ayrıca Vakfıkebir ilçesinde yapımı süren Millet Bahçesi ile geçen hafta hizmete açılan Akçaabat ilçesindeki Millet Bahçesi’nde incelemelerde bulundu.

Kurum, incelemeleri sırasında yetkililere kentte yapımı devam eden millet bahçelerinde mümkün olduğu kadar çok sayıda biyolojik gölet yapılması, ayrıca Akçaabat Millet Bahçesi’ndeki gibi serander kurulması talimatını verdi.

Bakan Kurum’a ziyaretlerinde Vali İsmail Ustaoğlu, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ve ilgililer eşlik etti.

Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz, hep birlikte yürüttüğümüz proje, Trabzon’umuza çok değer katacak şehircilik anlamında bir projeyi inşallah kazandırmış olacağız.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Gaziantep’in yeni millet bahçesine gastronomi sokağı

Bakan Kurum, Gaziantep'te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı. Bakan Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şehitkamil ilçesinde yapımı devam eden millet bahçesinde incelemede bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurum’a Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut eşlik etti. Gaziantep’teyiz. Şehrimizde yapımı süren üçüncü millet bahçemizde incelemelerde bulunduk. Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız. pic.twitter.com/IbznBfnW76— Murat KURUM (@murat_kurum) September 26, 2020 Türkiye genelinde 42 millet bahçesini tamamladıklarını belirten Kurum, “Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız” dedi. GASTRONOMİ SOKAĞI Gaziantep’te üçüncü millet bahçesinin yapımının devam ettiğini açıklayan Kurum, şunları söyledi: “Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız.”

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin

Hazine taşınmazlarında yeni bir kira ertelemesi olmayacak

Bakan Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi. Salgın sonrası Bakanlık bünyesindeki iş yerleri başta olmak üzere hazine taşınmazları ve turizm işletmelerinde yapılan kira ertelemesinin tekrarlanması konusuna ilişkin Kurum, “Yeni bir erteleme şu an için söz konusu değil” dedi. Pandemi ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azalttıklarını anımsatan Kurum, şöyle konuştu: “Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm işletmelere 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkanı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten hiç bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. Kiralarımızı o süreçte almadık, ödenmesi gereken bedellerin ötelenmesini yaptık.” Hazine taşınmazları ile ilgili çiftçileri sevindirecek çok önemli bir karar daha aldıklarını aktaran Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında Hazineye ait tarım arazilerini üretime açtıklarını söyledi. Arazileri, topraksız olan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıl süreyle kiraya vereceklerini belirten Kurum, ilk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da 41,5 milyon metrekarelik