Bakan Kurum: Trabzon’da yaraları en kısa sürede saracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon'un Araklı ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ardından yaraları en kısa sürede saracaklarını açıkladı.
Bakan Kurum: Trabzon’da yaraları en kısa sürede saracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Çamlıktepe Mahallesi’nde meydana gelen sele ilişkin, “Allah bir daha böyle bir şeyi ülkemizde, şehirlerimizde yaşatmasın diye dua ediyorum. Tabii bunlar için de elimizden gelen tedbirleri de almamız gerekiyor” açıklamalarını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezinde müteahhitler, yapı denetim firmaları, mimar mühendis ofisleri, kentsel dönüşüm site yöneticileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada Trabzon’da yaşanan sel felaketine değinen Kurum, şöyle konuştu: “Biliyorsunuz dün Trabzon Araklı’da ikim değişikliğinin etkileri sebebiyle bir sel felaketi meydana geldi. Bu sel felaketinde de vatandaşlarımızdan hayatını kaybedenler, yaralılar ve kaybolanlar var. İçişleri Bakanımız ve Tarım ve Orman Bakanımız ve Bakanlığımıza ait birimler de sahadalar. Fiili olarak çalışmalarını, tespitlerini başlattılar. Biz de inşallah yarın Trabzon’da olup fiili olarak sahada yapılması gerekenleri bir an önce başlatarak selden dolayı vatandaşımızın zarar gören mallarına ve evlerine ilişkin tedbirleri almak suretiyle, vatandaşımızın yaralarını sararak süreci de en yakın zamanda başlatmış olacağız.”

Kurum, sel dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek, “İnşallah Allah bir daha böyle bir şeyi ülkemizde, şehirlerimizde yaşatmasın diye dua ediyorum. Tabii bunları yapabilmemiz için de kendi elimizden gelen tedbirleri de almamız gerekiyor. Bu noktada da kentsel dönüşüm sürecinde bilhassa Karadeniz Bölgemizdeki dere yataklarında bulunan alanlarda, stratejik eylem planı çerçevesinde ilk etapta o dere güzergahı üzerindeki binaların dönüşümünü belediyelerimizle birlikte yapacağız” diye konuştu.