Bakan Kurum ilk ‘Sıfır Atık Belgesi’ni Başakşehir Belediyesine verdi

Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında ilk "Sıfır Atık Belgesi"ni Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'na verdi.
Bakan Kurum ilk ‘Sıfır Atık Belgesi’ni Başakşehir Belediyesine verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi kapsamında yeni bir uygulamanın Başakşehir’de hayata geçirileceği müjdesini verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başakşehir Şamlar Tabiat Parkı’nda Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ile bir araya geldi. Başakşehir’in yeni çevreci ve sosyal projeleri hakkında değerlendirme toplantısı yapıldı. Sıfır Atık Projesini başarılı bir şekilde yürüten Başakşehir Belediyesi ve Başakşehirlilere teşekkürlerini iletti.

SANAYİ ATIKLARI GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK

Sıfır Atık Projesi kapsamında yeni bir uygulamanın Başakşehir’de hayata geçirileceği müjdesini veren Bakan Kurum“ Bugün aldığımız karar doğrultusunda Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa bir proje gerçekleştireceğiz. Başakşehir’de sanayi tesislerinin atıklarını geri dönüştüreceğiz. Sanayi atıkları, atık getirme merkezinde geri dönüşüme tabi tutacağız. Böylece yeniden üretime göndermiş olacağız” şeklinde konuştu.

İLK SIFIR ATIK BELGESİ BAŞAKŞEHİR’E

Türkiye genelinde sıfır atık anlayışı altında 70 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçildiğini söyleyen Bakan Kurum, “İstanbul’da 17 bin kamu kuruluşunda sıfır atık sistemi kurulumunu tamamladık. Bu çerçevede ilk sıfır atık belgesini de Başakşehir Belediyemize bugün itibariyle veriyoruz. Sıfır atığı bir yaşam kültürü haline getirmek durumundayız. Atıklarımızı dönüştürerek ekonomi ve istihdama katkı sağlamalıyız. Çocuklarımız ve ailelerimizle birlikte sıfır atık anlayışı içerisinde yaşamımızı sürdürmek zorundayız” dedi.

Şamlar Tabiat Parkı’nda düzenlenen toplantıda ilçedeki millet bahçesi, imar uygulamaları, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin değerlendirme yapıldı.