Bakan Kurum’dan “indirim kampanyası” açıklaması

Bakan Kurum, "Mart 2022'de TOKİ konutlarımıza dair yeni bir indirim kampanyası daha düzenleyeceğiz" dedi.
Bakan Kurum’dan “indirim kampanyası” açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “Mart 2022’de TOKİ konutlarımıza dair yeni bir indirim kampanyası daha düzenleyeceğiz” dedi.

Bakan Kurum, “2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma Vizyonu” kapsamında, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların katılımıyla “Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye” temasıyla Antalya Belek’te bir otelde düzenlenen istişare toplantısında konuştu.

İstişare toplantılarının ilkini, “2023’e Doğru, Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği” temasıyla Ocak 2019’da gerçekleştirdiklerini anımsatan Kurum, toplantıda, geçen 3 yılda yaptıklarını, bundan sonraki süreçte yapacakları çalışmaları, projeleri, yeni yatırımları konuşup, istişare edeceklerini söyledi.

Mesai arkadaşlarıyla, 50 bin Bakanlık çalışanının her biriyle ayrı ayrı gurur duyduğunu belirten Kurum, şöyle devam etti: “2019 yılında açıkladığımız 18 maddelik sonuç bildirgemizde yer alan tüm hedeflerimizi hamdolsun hayata geçirdik. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 günlük icraat planlarının tamamını yüzde 100 başarı oranıyla gerçekleştirdik. 11. Kalkınma Planı’nda geçen hedeflerin istisnasız tamamıyla ilgili adımları kararlılıkla attık, yatırımlarımızda hedeflenen mesafenin çok üzerine çıktık. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, 81 ilimizin tamamındaydık. 350’yi aşkın ziyaret gerçekleştirdik. 972 ilçemizde proje başlatmadık tek bir yer bırakmadık. Milletimizin takdirine mazhar olan yatırım değeri 300 milyar lirayı aşan, 13 bin kalem çevre ve şehircilik yatırımını hep birlikte başlattık.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği Yeşil Kalkınma Devrimi ve Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon hedefine dikkati çeken Kurum, bu hedefe giden yolda Bakanlığın özellikle iklim değişikliğine ilişkin alanlarda çok daha geniş bir görev üstlendiğini anlattı.

Kurum, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine ilişkin “Ülkemizde 2000’li yıllarda meydana gelen meteorolojik afetlerin sayısında, 60’lı yıllara göre 3 kat artış yaşandı” dedi.

İklim değişikliğinin “sadece bir çevre meselesi değil, aynı zamanda bir kalkınma meselesi” olduğuna işaret eden Kurum, şunları söyledi: “Ülke olarak, dünyanın bugünkü kötü durumuna dair tarihi bir sorumluluğumuz yok. Ama biz ortak evimiz dünya için Paris İklim Anlaşması’na taraf olduk. Şimdi 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefi ve Yeşil Kalkınma Devrimi noktasında adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Türkiye’nin yol haritası açık ve nettir. Çevre ve şehircilikte, sanayide, ticarette, tarımda, ekonomide, enerjide, ulaştırmada, ülkemiz, milletimiz, doğamız ve tüm insanlık alemi için, Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimini en muazzam sonuçları alarak gerçekleştireceğiz. Ülkemizi sürdürülebilir kalkınmanın örnek ülkesi yapacağız. ‘Yeşil Kalkınmanın lider ülkesi, Allah’ın izniyle Türkiye olacak.”

YEŞİL KALKINMA İÇİN 12 HEDEF

Kurum, Türkiye’nin yeşil kalkınmadaki en temel düsturunun “tabiatı koruyarak güçlenmek, vahşi bir ekonomi anlayışıyla değil, milletin ve doğanın refahını sağlama düsturuyla kalkınmak” olduğunu belirterek gelecek dönemde yapacakları 12 maddelik hedeflerini şöyle sıraladı: “Ekolojik, doğal sermayemizi koruyarak güçlendireceğiz. Yeşil inovasyonu, yeşil teknolojilerin kullanımını yaygınlaştıracağız. Bilim ve sanayide düşük emisyonlu, yeşil endüstriyel üretimi artıracağız. Enerjide, temiz enerji tekniklerini ve yenilenebilir enerji sistemlerini var gücümüzle destekleyeceğiz. Şehircilikte, arazi kullanımı noktasında titiz davranacağız. Yani bir gayrimenkul geliştirmede, öncelikle daha önce imara açılmış alanların kullanım oranını artıracağız. Tarım alanlarını koruyacağız. Sürdürülebilir tarım uygulamalarını her zamankinden daha da yüksek noktaya taşıyacağız. Şehircilikte, tüm imar planlarında yeşil alan kullanımını maksimum seviyeye çıkaracağız. Kentsel tüketimin ve atıkların azaltılmasını sağlayacağız.”

Kurum, üretimde de geri dönüşümlü malzeme kullanımını teşvik edeceklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Evsel katı atıkların kaynağında ayrıştırılması ve atık suların yeniden kullanılmasına yönelik teşvik mekanizmaları oluşturacağız. Mevcut binaların yeşile dönüştürülmesi çok önemli. Yeşil çözümlü yeni bina tasarımları geliştirilmesi çok değerli. Özellikle bina yer seçiminde etkinliği, verimliliği geliştireceğiz. Binalarda su verimliliği çözümlerini, yeşil inşaat malzeme ve teknolojilerinin kullanımını en yüksek seviyeye çıkaracağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız etkin müzakereler sonucunda, uluslararası kuruluşlarla bir mutabakata vardık. 3 milyar 157 milyon dolar iklim destek paketini milletimize açıkladık. Bu kaynağı, yeşil kalkınmayı destekleyen tüm sektörlerde 3 yıl içinde kullanacağız.”

Bakan Kurum, bu ay Konya’da İklim Şurası’nı yapacaklarını hatırlatarak orada yenilenebilir enerjideki başarıları artırmanın yollarını arayıp, tarım, sanayi ve ticaretten sağlık ve kültüre, Ar-Ge yatırımlarına kadar her alanda yeni kararlar alacaklarını bildirdi.

Bakanlık olarak hava, su, deniz kirliliğiyle 7 gün 24 saat mücadele ettiklerini, 360 noktadan havayı, 423 noktadan denizleri, akarsuları anlık olarak izlediklerini anlatan Kurum, “2021 yılında 56 bin 920 denetim sayısıyla Cumhuriyet tarihinin en fazla çevre denetim sayısına ulaştık. Ülke genelinde havamızı kirleten tüm gazlarda yüzde 25’i aşan oranda azalma sağladık. Buna göre Türkiye’nin havası geçtiğimiz yıllara göre yüzde 25 daha temizdir.” bilgisini verdi.

Kurum, 68 milyon metrekare büyüklüğe sahip 423 millet bahçesini projelendirdiklerini ve 125’ini vatandaşların hizmetine sunduklarını, korunan alan büyüklüğünü de yüzde 9,6’dan yüzde 11,9’a çıkardıklarını vurguladı.

Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin de bilgi vererek 2,8 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını, sahada inşası devam eden 350 bin dönüşüm konutu ve sosyal konutun da yatay mimariye, her bölgenin özgün mimarisine uygun olarak inşa edildiğini aktardı.

Geçen yıl 810 şantiyede yaklaşık 70 bin kişiye istihdam sağladıklarını anlatan Kurum, “2021 yılında Türkiye genelinde birinci el konut satışlarında TOKİ’nin payını yüzde 14’e yükselttik” dedi.

MART AYINDA İNDİRİM KAMPANYASI

Vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda yıl içinde iki ayrı indirim yaptıklarını ve yüzde 20 oranında indirim imkanı sağladıklarını belirten Kurum, “Kampanyalardan toplam 28 bin vatandaşımız faydalandı. Buradan vatandaşımıza bir de müjde vermek istiyorum. Mart 2022’de TOKİ konutlarımıza dair yeni bir indirim kampanyası daha düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, iki gün sürecek istişare toplantısının, Türkiye’nin Yeşil Kalkınma Devrimi’ne en güzel şekilde hizmet etmesi temennisinde bulunarak, açıklanacak sonuç bildirgesinin hayırlı olmasını diledi.