Bakan Murat Kurum’dan Romanya’daki Türk Şehitliğine ziyaret

AB Çevre Bakanları Gayri Resmi Toplantısı için Romanya'ya giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Bükreş Türk Şehitliğini ziyaret etti.
Bakan Murat Kurum’dan Romanya’daki Türk Şehitliğine ziyaret

AB Çevre Bakanları Gayri Resmi Toplantısı için Romanya’ya giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Bükreş Türk Şehitliğini ziyaret etti.

Bakan Kurum, Avrupa Birliği (AB) 2019 Romanya Dönem Başkanlığı’nın özel daveti ile AB Çevre Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’na katılmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti. Kurum, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Bükreş Türk Şehitliğini ziyaret etti.

Şehitler için dua eden Bakan Kurum, mezarlara da karanfil bıraktı. Ardından şehitlik defterini imzalayan Kurum, deftere şunları yazdı: “İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu müstesna günde Birinci Dünya Savaşı’nda Romanya’da şehit düşen vatan evlatlarının manevi huzurlarında bulunmaktan büyük onur duyuyorum. Birinci Dünya Savaşı’nda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Samsun’dan başlayan milli mücadele yıllarında, vatanın istiklali ve istikbali için canlarını veren, bayrak ve millet uğruna büyük bir kahramanlık destanına imza atan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bundan tam 100 yıl önce Samsun’da olduğu gibi bugün de aynı ruh ve heyecanla milletimizin birliği, devletimizin istikbali için çalışmaya devam edeceğiz. Kahraman şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

Kurum daha sonra Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliğince düzenlenen etkinlikler kapsamında Ramada Otel önündeki Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Kurum’a şehitlik ziyareti ve çelenk töreninde Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve bakanlık yetkilileri de eşlik etti.