Bakan Kurum’dan Şırnak’a ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, beraberinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Bakanlık yetkilileri ile Şırnak'ı ziyaret etti.
Bakan Kurum’dan Şırnak’a ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, beraberinde Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Bakanlık yetkilileri ile Şırnak’ı ziyaret etti.

Şırnak programı kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret eden Bakan Kurum, Vali Ali Hamza Pehlivan’dan kent hakkında brifing aldı. Daha sonra Valilik Toplantı Salonunda Bakan Kurum başkanlığında, Vali Ali Hamza Pehlivan, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve kurum müdürlerin katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bakan Kurum, değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, kentin terör saldırıları sonucunda büyük acılar çektiğini anımsatarak, halkın hem can hem de mal konusunda büyük fedakarlıklar yaptığını söyledi. Şırnak’ın Barış Pınarı Harekatının merkezinde yer alan bir il olduğunu aktaran Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla dün saat 16.00 itibarıyla harekatın başladığını belirtti. Bu harekatın, Suriyelilerin vatan topraklarına kavuşması için bir proje olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Buradaki amaç buraya çöreklenmiş, yuvalanmış terör örgütlerini buradan def etmektir. Şanlı ordumuz bugün yine operasyonunu başarı ile sürdürmektedir. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmeden başarı ile bu operasyonu da diğer operasyonlar gibi bitirmeyi nasip eylesin” dedi.

Şırnak’ı modern bir şehir haline getirmek içinde gece gündüz çalıştıklarını anlatan Bakan Murat Kurum, “Amacımız bölgenin yeniden imarı ve yeniden inşası. Bu kapsamda Şırnak genelinde 10 bin 155 bağımsız bölüm içeren bir proje başlattık. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Şırnak merkezde 5 bin 700’ü olmak üzere Cizre, Silopi ve İdil’de inşaatlarımız başladı. Bu inşaatlar sadece konuttan ibaret değil. İçinde camisi, okulu, taziye evi olan ve vatandaşımızın tüm ihtiyaçlarını giderecek ve bölge mimarisine uygun ve yine bölge değerlerini kültürlerini yansıtan projeler olarak projelendirildi ve inşası bitme aşamasına geldi” dedi.

Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde konutların yapımlarının tamamlandığını aktaran Bakan Kurum, “Hak sahibi vatandaşlarımıza teslimlerini yaptık. Şırnak’ta 5 bin 716 konut ve sosyal donatı inşatlarında yılsonuna kadar yüzde doksanını tamamlamış ve vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız. 15 belde ve ilçemizin tüm ihtiyaçlarını, kanalizasyon, atık su, yağmur suyu, dere ıslahı, taziye evi, cami ile ilgili ihtiyaçları, çöp konteyneri, çöp kamyonu, temizlik araçları gibi taleplerini aldık. Bakanlık olarak bu ihtiyaçlarını gidermiş olduk. Şırnak’ın ihtiyacı olduğunu gördüğümüz yeni bir ilkokul ve lise inşaatına da başlama talimatı verdik. Arkadaşlar hızlı bir şekilde onları projelendirecekler ve buradaki ihtiyacı giderip buradaki yaşam kalitesini yükselteceğiz. Şırnak’ımızın otogar ihtiyacı var 9 bin metrekarelik alanı belirledik. 3 milyonluk liralık bu projeyi de Bakanlığımız ve İller Bankası aracılığıyla hibe ederek Şırnak’a armağan edecek ve kentimiz son derece modern bir otogara kavuşmuş olacak” diye konuştu.

Bakan Kurum, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik ile birlikte Cumhuriyet ve İsmetpaşa mahallelerinde terör mağdurları için inşa edilen konutlarda incelemelerde bulunarak, örnek daireyi gezdi.

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Kurum, burada İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ve partililerce karşılandı.