“Deprem bölgesinde gece gündüz çalışıyoruz”

Bakan Özhaseki, deprem bölgesini ayağa kaldırmak için aralıksız çalıştıklarını belirterek, “200 binden fazla ihale yaptık. Orada konutlar zaten bitmek üzere. Önümüzdeki aydan itibaren depremzede vatandaşlarımıza vereceğiz. Oradaki kardeşlerimiz yerlerine, yurtlarına, huzurla evlerine oturuncaya kadar emin olun bizler gece gündüz demeyeceğiz, çalışacağız” dedi.
“Deprem bölgesinde gece gündüz çalışıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesini ayağa kaldırmak için aralıksız çalıştıklarını belirterek, “200 binden fazla ihale yaptık. Orada konutlar zaten bitmek üzere. Önümüzdeki aydan itibaren depremzede vatandaşlarımıza vereceğiz. Oradaki kardeşlerimiz yerlerine, yurtlarına, huzurla evlerine oturuncaya kadar emin olun bizler gece gündüz demeyeceğiz, çalışacağız” dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Kayseri’de bir dizi açılış programına katıldı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Enerji Yatırımlarının Tanıtımı Töreni’nde konuşan Özhaseki, Belediyecilik alanında dönüm noktasının 1994 yılı olduğunu dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da, birçok yerde de aynı misyona sahip olduğumuz arkadaşların aday olmasıyla birlikte belediyelerde yeni bir çığır açıldı. Kimseyi ayırmayacağız, partisine asla bakmayacağız, diline, imanına, mezhebine, ırkına, meşrebine bakmadan hizmet edeceğiz diye söz verdik. O günden beridir de çalışıyoruz, çok şükür güzel hizmetler de ortaya çıktı” diye konuştu.

“ŞEHİRLERİN GELECEĞİ YEREL YÖNETİCİLERİN UFUKLARIYLA DOĞRU ORANTILIDIR”

Şehirleri canlı organizmaya benzeten Bakan Özhaseki, “Şehirlerin geleceği o şehirdeki yerel yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Yöneticiler iyi niyetliyse, ufuklu insanlarsa, hedef koyup o hedefe doğru koşuyorlarsa o şehirler büyüyor ve gelişiyor. Doğru orantılı değilse yerinde saymaya başlıyor. Bir müddet sonra küçülüyor. Sonra çocuklarımız terk ediyor ve şehirler gerçekten gerileyen bir hale doğru dönüyor. Allah’a hamdolsun 1994’ten bu tarafa verilen mücadelelerle bu şehrin nüfusu o günlerde hatırlıyorum, merkez 420 bin civarındaydı. Şimdi 1 milyon 250 bin civarında. Bu şehirde spor arıyorsanız var, kültür arıyorsanız sanat arıyorsanız var. Normal bir ailenin en kolay şekilde yaşayabileceği ortam hamdolsun bu şehirde sağlandı. Naçizane çok emek verdim. Ama benden sonra gelen arkadaşlarım da bizleri utandırmadılar. Hepsini iftihar ediyoruz, buradalar hepsine de kefiliz. Arkalarında dimdik dururuz, çalışıyorlar ediyorlar, uğraşıyorlar” dedi.

“DEPREM VURUNCA HERKESİ VURUYOR”

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar konusunda da bilgiler veren Özhaseki,  ilk gününden itibaren belediyelerin deprem bölgesinde hizmet ettiğini belirterek, “Hatay’da hasar çok fazla Konya, Kocaeli, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarımızı Hatay’a görevlendirdim ve orada aylarca çalıştılar. Oranın Büyükşehir’inin CHP’de olması hiç önemli değil, insan bizim insanımız. Bu memlekette milletle beraber yaşıyoruz. Deprem vurunca herkesi vuruyor. O yüzden ki orada hizmetlerimizi de sonuna kadar sürdürüyoruz. Çok şükür şimdi de yaraları sarma adına 200 binden fazla ihale yaptık. Orada konutlar zaten bitmek üzere. Önümüzdeki aydan itibaren depremzede vatandaşlarımıza vereceğiz. Bir taraftan yerinde dönüşüm projesi başlattık, diğer taraftan meydan projelerine bizler başladık. Benim zaten çoğu zamanım ya o bölgelerde geçiyor. Veyahut da o bölgelerin problemlerini çözmekle ilgili toplantılarda geçiyor. Oradaki kardeşlerimiz yerlerine, yurtlarına kavuşup,  huzurla evlerine oturuncaya kadar emin olun bizler gece gündüz demeyeceğiz, çalışacağız. Oradaki insanlarımızı yerine oturtacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüştürülebilir atıkların kullanılacağı yatırımlarının açılışı gerçekleştirildi.