Bakan Yardımcısı Birpınar’dan ‘Silahtarağa Projesi’ açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, İBB'nin Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesini iptal etmesine tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesini iptal etmesine ilişkin, “Bu teknolojiyi İstanbul gibi bir şehir için ‘ihtiyaç yok’ diye iptal etmek ne akla ne de vicdana sığar” dedi.

Birpınar, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İBB’nin Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal etmesine tepki gösterdi. Projeye duyulan ihtiyaca ve gerekliliğine dikkati çeken Birpınar, “Dünyanın, atık suyu evde dahi kullanılabilecek seviyeye getirebilecek en ileri teknolojisi olan membran teknolojisiyle yapılacak tesis Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük kapasiteli membran tesisi olacaktı. Yani tesiste, atık suyu içilebilir seviyeye getirme teknolojisi var. İmamoğlu’nun İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ dediği arıtma tesisine sahip Singapur’da, bu tesiste arıtılan suya mineral takviyesi yapılarak marketlerde içme suyu olarak satılıyor. ABD, tesisten arıtılan suyu, yer altına pompalayarak, yer altı su seviyesini korumada kullanıyor. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan, kentsel dönüşüm sürecine giren, altyapı ihtiyacı her gün büyüyen İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ demek, İstanbullulara büyük haksızlıktır. Kaldı ki İmamoğlu’nun seçim vaatlerinde İleri Teknoloji Arıtma Tesisi vardı” değerlendirmesinde bulundu.

Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ilgili teknik bilgiler paylaşan Birpınar, “İptal edilen tesisin arıtma kapasitesi 435 bin metreküp/gün ve membran teknolojisi ile yapılacaktı. Tesisin tamamı yer altında yapılacak, üzeri halka açık yeşil alan ve park olacaktı. İthal değil, İTÜ MEMTEK ile yerli ve milli teknoloji kullanılarak yapılacaktı” ifadelerini kullandı.

“CİDDİ BİR TASARRUF SAĞLANACAKTI”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun arıtılmış dahi olsa atık su deşarjının asla Haliç’e verilmemesi gerektiği yönündeki sözlerini de değerlendiren Birpınar, şöyle devam etti: “Bu tesisten elde edilecek arıtma suyu doğrudan deşarj edilmeyip, Kağıthane Deresi ve çevresindeki alanların peyzaj sulaması da bu tesisten çıkan su ile yapılacaktı. İçme suyu şebekesinden bu kadar büyük alanın peyzaj sulaması yapılması şehir için büyük israf. Şu anda Fatih, Eyüpsultan, Alibeyköy gibi Haliç’in sol sahilinin tamamını kapsayan havzanın tamamında, günlük 1 milyon metreküp atık suyun tamamı, Yenikapı Ön Arıtma’dan geçerek Marmara Denizine deşarj ediliyor. İptal edilen tesis ile Yeni Havalimanı, Esenler askeri bölgedeki rezerv alanı yapılacaktı. Böylece kentsel dönüşümden dolayı Arnavutköy bölgelerinden artarak gelecek atık su yükü, Yenikapı’ya kadar çok uzun bir mesafede taşınmamış olacak, sonuçta ciddi bir tasarruf sağlanacaktı.”

“HALİÇ TEKRAR KOKULARA BOĞULMADAN GEREKENİ YAPIN”

Tesisin konumunun, gelecek şehir planlarına göre yapılan projeksiyonlar, topoğrafik ölçümler ve havza zorunluluğundan dolayı seçildiğini ifade eden Birpınar, paylaşımlarında şunları kaydetti: “İddia edildiği gibi İstanbul Teknik Üniversitesinden tesis için ‘uygun’ ya da ‘gerekli değil’ açıklaması yapılmamıştır. Halen İSKİ Yönetim Kurulu Üyesi olan ve İTÜ’den Prof. Dr. İzzet Öztürk, söz konusu tesisin bölge için gerekli olduğu ancak kaynak sıkıntısı varsa etap etap inşa edilebileceği ya da bir müddet erteleneceği yönünde görüş vermiştir. İstanbul’da İleri Teknoloji Atıksu Arıtma’ya ‘ihtiyaç yok’ diyen öğretim üyesini yakında İSKİ Yönetim Kurulunda görürsek şaşırmayacağız. Sonuç olarak bu teknolojiyi İstanbul gibi bir şehir için ‘ihtiyaç yok’ diye iptal etmek ne akla ne de vicdana sığar. Çevre meselesi siyaset üstü bir meseledir. O yüzden, İstanbullular için, çocuklarımız için, Marmara Denizi için, dünyanın incisi Boğazımız için, Altın Boynuz olarak addedilen Haliç için, çevre yatırımlarına ‘dur’ değil ‘devam’ diyelim. İmamoğlu’na tavsiyemizdir. Haliç tekrar kokulara boğulmadan, Marmara’da alg patlaması oluşmadan, yavrularımızın daha büyük bedel ödememesi için bugünden gerekeni yapın. Yoksa bu millet size hesabını sorar. Bizler de bu işin takipçisi olacağız.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Daha yeşil bir Türkiye için “Geleceğe Nefes Ol”

11 Kasım 2019'da saat 11.11'de, 81 ildeki 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluşacak.
11 Kasım 2019’da saat 11.11’de, 81 ildeki 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluşacak. 11 milyon ağacın geleceğe miras bırakılacağı seferberlikle, dünya rekoruna da koşulacak. Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine ‘Geleceğe Nefes’ adı verildi. 11 Kasım 2019’da 11 milyon fidan geleceğe nefes olmak üzere miras bırakılacak. Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği için hem yurt içindeki hem de yurt dışında olan vatandaşlar destek olabilecek. Vatandaşlar, “Geleceğe Nefes” (gelecegenefes.com) internet sayfası üzerinden Türkiye’nin istediği bölgesinde dikilecek 5 ağaca kendisi ve aile bireylerinin isimlerini vererek fidan sahiplenebilecek ve bağışta bulunabilecek.

Soğanlı Botanik Parkı yapılaşmaya açılmayacak

Bursa'daki Soğanlı Botanik Parkı'nın yapılaşmaya açılacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bursa Soğanlı Botanik Parkı’nın yapılaşmaya açılacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Bakanlığın Twitter hesabından, Bursa Soğanlı Botanik Parkı’nın yapılaşmaya açılacağı iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Parkın yapılaşmaya açılacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Parkın mevcut dokusu muhafaza edilerek korunan alan 38 hektardan 40 hektara çıkarılmıştır. Yine parkın açıldığı günden beri var olan kullanım alanının durumu da değişmemiştir” ifadelerine yer verildi. Bursa Soğanlı Botanik Parkı'nın yapılaşmaya açılacağı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Parkın mevcut dokusu muhafaza edilerek korunan alan 38 hektardan 40 hektara çıkarılmıştır.Yine parkın açıldığı günden beri var olan kullanım alanının durumu da değişmemiştir. pic.twitter.com/4LPmAbt3PY— T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (@csbgovtr) November 3, 2019

Sıfır Atık Zirvesi, çevreye duyarlı tüm kesimleri buluşturdu

Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi, Türkiye ve dünyadan tüm paydaşları bir araya getirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlediği 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi, Türkiye ve dünyadan tüm paydaşları bir araya getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi, dünyadan ve Türkiye’den birçok katılımcıyı “Atıklarını Azalt – Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla” teması ile 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde buluşturdu. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvede, Türkiye’de ve dünyada sürdürülebilir çevre için atılması gereken adımlar konuşuldu. Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi İcra Direktörü Yardımcısı Ovais Sarmad birer konuşma yaptı. “ÇEVRE SORUNLARIYLA İLGİLENMEK, GÖNÜLLÜK KONUSU OLMAKTAN ÇOK, ZORUNLULUKTUR” Sıfır Atık Projesi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Emine Erdoğan ise, projenin kamu, özel sektör, medya ve STK işbirliğiyle hızlı bir şekilde yayıldığını belirtti. Sıfır Atık Zirvesi’nin ikinci kez düzenlenmesinin, bu konudaki kararlılıklarının göstergesi olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyamızı ilgilendiren çevre krizi, sadece bir çevre kirliliği meselesi değil, hayatın tüm yönlerini etkileyen bir konudur. Daha da önemlisi, insan neslinin devamlılığı ile ilgilidir. O nedenle, çevre sorunlarıyla ilgilenmek, önümüzdeki iki şıktan biri ya da bir gönüllük